Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to choroba, która prowadzi do degradacji życia społecznego i emocjonalnego uzależnionego. Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach jest również przyczyną wielu konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach może skutkować śmiercią alkoholika. Alkoholizm powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne organizmu od etanolu. Permanentne alkoholizowanie się wpływa na procesy metaboliczne, a nagłe odstawienie alkoholu lub znaczne ograniczenie ilości przyjmowanych napojów wysokoprocentowych może wiązać się z pojawieniem się poważnego, zagrażającego życiu delirium tremens. Delirka alkoholowa wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza i podjęcia leczenia. Kiedy występuje delirium tremens? Ile trwa biała gorączka alkoholowa? Czy są jakieś domowe sposoby na delirkę? Jak pomóc?

CO TO JEST DELIRKA ALKOHOLOWA?

Delirium tremens, zwane również majaczeniem drżennym lub białą gorączką alkoholową, znalazło się na liście Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Stanowi chorobę, a raczej stan, do którego dochodzi w sytuacji, gdy osoba uzależniona od alkoholu nagle przestanie pić bądź znacznie ograniczy ilość spożywanych napojów wysokoprocentowych. Delira alkoholowa stanowi stan zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy i urojenia. Majaczenie drżenne jest najgroźniejszą postacią zespołu objawów, które związane są z odstawieniem alkoholu, ponieważ jest stanem zagrożenia życia.

DELIRIUM TREMENS OBJAWY

Delirium tremens wiąże się z pojawieniem nieprzyjemnych, dolegliwych symptomów. Do najczęstszych objawów białej gorączki alkoholowej zalicza się: – zaburzenia orientacji allopsychicznej, brak wiedzy co do miejsca i czasu, w którym znajduje się chory, – pojawienie się znacznego pobudzenia, – silne wahania nastroju, – pojawienie się urojeń, – omamy słuchowe i wzrokowe (pojawiają się nieprzyjemne zwidy i omamy) – halucynacje, – silny lęk, – majaczenie po alkoholu przez sen, – wahania nastroju, – agresja, – zmiany w rytmie snu i czuwania (chory może być najbardziej aktywny w nocy), – gorączka, – drgawki i drżenia mięśniowe, – wzrost ciśnienia tętniczego, – przyspieszony oddech, – tachykardia, – wzmożona potliwość, – nudności i wymioty – objaw Reichardta, – objaw Aschaffenburga, – objaw Liepmanna (pojawienie się omamów wzrokowych po uciśnięciu gałek ocznych). Objawy delirium tremens zazwyczaj nasilają się w nocy.

BIAŁA GORĄCZKA ALKOHOLOWA PRZYCZYNY

Pojawienie się delirium tremens ściśle związane jest z alkoholizmem. Zawarte w alkoholu substancje psychotropowe regulują pracę mózgu. Substancją, która wpływa na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym i ma działanie hamujące jest kwas gamma-aminomasłowy. Dzieje się tak ponieważ kwas łączy się z receptorami GABA-A, B i C. Badania wykazały, że alkohol wiąże się z tymi receptorami, wywołując podobne efekty do działania kwasu gamma-aminomasłowego. Permanentne alkoholizowanie się wpływa niejako na przyzwyczajenie się mózgu do działania substancji hamującej. Odstawienie lub znaczne ograniczenie alkoholu powoduje, że zaczynają dominować neuroprzekaźniki, które mają działanie pobudzające, które wywołują objawy białej gorączki alkoholowej. Co więcej, delirium tremens może wystąpić u osób, które w przeszłości doświadczyły już majaczenia drżennego lub obciążone są schorzeniami ogólnoustrojowymi. Dodatkowo objawy mogą pojawić się u osób starszych i tych, które zerwały z uzależnieniem od benzodiazepinu lub barbituranów.

DELIRIUM ALKOHOLOWE JAK DŁUGO TRWA?

Biała gorączka alkoholowa rozwija się najczęściej od 48 do 72 godzin po odstawieniu etanolu bądź znacznym ograniczeniu spożywania alkoholu. Omamy, urojenia i iluzje utrzymują się od dwóch, trzech dni, ale w skrajnych przypadkach mogą trwać nawet do tygodnia. Trudno jednak jednoznacznie określić czas trwania delirium tremens, ponieważ może on być inny u różnych osób. Co ważne, do nasilenia objawów dochodzi zazwyczaj w godzinach nocnych.

DELIRKA ALKOHOLOWA – CO ROBIĆ I JAK LECZYĆ?

Delirium alkoholowe jest stanem, który może zagrażać życiu chorego. Konieczna jest zatem pomoc specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku podejrzenia pojawienia się objawów majaczenia alkoholowego należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie. Lekarze w pierwszym etapie oceniają stan układu oddechowego i krążenia pacjenta oraz przeprowadzają badania laboratoryjne, których celem jest ustalenie czy nie doszło do zaburzeń równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej i spadku poziomu glukozy. Kolejnym etapem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia lekami. Delirium tremens związane z odstawieniem alkoholu wymaga terapii farmakologicznej, która opiera się na zwalczeniu nieprzyjemnych stanów psychotycznych i której celem jest przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej pacjenta. Doustnie lub domięśniowo podawane są leki tj. benzodiazepiny, najczęściej diazepam, lorazepam i oksazepam. W sytuacji gdy podane leki nie przynoszą spodziewanych efektów podawany jest haloperidol. Celem zapobiegania pojawieniu się powikłań wdraża się nawadnianie pozajelitowe oraz wyrównuje niedobory elektrolitów. Co więcej, podawana jest witamina B1 i kokarboksylazy. Leczenie delirki alkoholowej odbywa się na oddziałach psychiatrycznych.

DELIRIUM ALKOHOLOWE – POWIKŁANIA

Delirium alkoholowe związane jest z możliwością pojawienia się ciężkich powikłań. W skrajnych przypadkach skutkiem może być zgon pacjenta. Do najczęstszych powikłań można zaliczyć silne odwodnienie organizmu, które spowodowane jest obfitymi potami, wymiotami i nieprzyjmowaniem płynów. Ponadto, przyspieszona akcja serca u osób obciążonych długotrwałym alkoholizowaniem się może doprowadzić do zaburzeń jego rytmu. Alkoholizm to choroba, która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Decyzja o odwyku i terapii możliwa jest na każdym etapie uzależnienia. Na etapie detoksu organizmu z substancji psychoaktywnych konieczna jest opieka medyczna, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu lub ograniczenie jego spożywania może być przyczyną pojawienia się alkoholowego zespołu abstynencyjnego (odstawiennego) oraz delirium tremens. Oba przypadki stanowią zagrożenie dla życia pacjenta i wiążą się z koniecznością rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Specjalistyczne ośrodki odwykowe gwarantują kompleksową opiekę lekarzy, psychoterapeutów i psychiatrów. Na oddziale odwykowym możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie detoksykacji z substancji toksycznych i terapia odwykowa.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button