Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkohol kojarzony jest najczęściej ze spotkaniami towarzyskimi, rozluźnieniem i dobrą zabawą. Dodaje odwagi i ułatwia nawiązywanie nowych znajomości, a ponadto rozbudza i usprawnia trawienie. Czerwone wino dodatkowo zawiera flawonoidy, które korzystnie działają na układ krwionośny i zwiększają światło tętnic. Wszystko jednak z umiarem! Trunki, szczególnie nadużywane, negatywnie wpływają na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Sprawdź, jaki wpływ na organizm ma alkohol.

 

Bezpieczne ilości alkoholu?

Szkodliwość alkoholu zależy od ilości i częstotliwości przyjmowania trunku. Według Światowej Organizacji Zdrowia przyjmowanie nawet 5 razy w tygodniu “standardowej dawki alkoholu”, czyli 10 g czystego etanolu, przez kobietę i dwóch przez mężczyznę nie powinno powodować poważnych skutków zdrowotnych. Jednak tak częste przyjmowanie trunku może w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do uzależnienia, czego konsekwencją będzie regularne zwiększanie ilości alkoholu, aby poczuć ulgę, euforię i odprężenie. Za picie ryzykowne uważa się przyjmowanie 5 razy w tygodniu dwóch standardowych dawek przez kobietę i czterech przez mężczyznę. Kolejnym etapem jest picie szkodliwe, a następnie uzależnienie.

 

Jaki jest wpływ alkoholu na organizm zaraz po jego spożyciu? Zawarty w trunku etanol dostaje się do krwiobiegu, a następnie do każdej komórki organizmu. Jego stężenie zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości wypitego alkoholu, masy ciała, płci, wieku i stanu zdrowia osoby spożywającej trunek, a także od czasu konsumpcji. Przy 0,2 – 0,5 ‰ zazwyczaj odczuwany jest stan euforii, pobudzenia i odprężenia. Uwaga staje się rozproszona i mogą pojawić się zaburzenia koordynacji ruchowej. Przy stężeniu 0,5–2,0‰ osoba spożywająca alkohol staje się mocno gadatliwa, drażliwa, pobudzona seksualnie, a czasami nawet agresywna. Mając 2–3‰ we krwi zaczynają się problemy z mową i kontrolowaniem zachowania. Może dojść do urwania filmu. Dawka powyżej 4 ‰ może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a nawet do śmierci.

 

Wpływ alkoholu na organizm

Najbardziej narażona na negatywne działanie etanolu jest wątroba, która odpowiada za filtrację i detoksykację metaboliczną. Nadużywanie alkoholu niszczy narząd i może doprowadzić do przewlekłych chorób, takich jak marskość wątroby czy zapalenia trzustki, które z kolei może doprowadzić do wystąpienia cukrzycy, a nawet śmierci. Nadmierne spożywanie trunku to przyczyna poważnych chorób serca, takich jak uszkodzenie mięśnia sercowego (miokardiopatia alkoholowa), nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca. Może nawet skutkować udarem mózgu czy zawałem serca. Alkohol negatywnie wpływa także na układ pokarmowy. Niszczenie struktury błony śluzowej zapewniającej ochronę narządów, może spowodować wystąpienie zapalenia jamy ustnej lub języka, upośledzenie pracy jelit, zwolnienie perystaltyki, czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Duże ilości spożywanego etanolu zaburzają także pracę hormonów, w tym ich syntezę, transport i uwalnianie. Skutkiem może być impotencja lub spadek libido u mężczyzn oraz zanik miesiączki i przedwczesna menopauza u kobiet. Alkohol niszczy także barierę ochronną organizmu, prowadząc do pojawienia się nowotworów i innych chorób przewlekłych, w tym także nadwagi i otyłości.

 

Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne

Etanol uszkadza nie tylko narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki czy żołądek. Warto również zauważyć negatywny wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne. Działa on bowiem wyniszczająco na układ nerwowy, powodując liczne zaburzenia. Mogą pojawić się problemy ze snem. Niezdolność do wypoczynku z kolei prowadzi do ciągłego rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją czy logicznym myśleniem. Nadużywanie alkoholu powoduje utratę umiejętności prawidłowej oceny sytuacji, a nawet zanik uczuć. Wpływa to negatywnie na relacje międzyludzkie, a także na zachowanie osoby uzależnionej. Alkohol zakłóca funkcje ośrodków kory mózgowej, co może wyzwolić prymitywne instynkty i popędy, które nie są akceptowane przez społeczeństwo. Dodatkowo jest silnym depresantem, który może doprowadzić do silnych stanów lękowych oraz wystąpienia depresji.

 

Warto również zauważyć, że negatywny wpływ alkoholu na organizm młodego człowieka jest znacznie większy niż u dorosłego. Może on bowiem spowodować trwałe zmiany w obszarze mózgu, odpowiedzialnym za odczuwanie emocji. Skutkiem nadmiernego spożywania etanolu przed 21. rokiem życia mogą być problemy emocjonalne, silne stany lękowe, czy depresja. Łatwiej także wpaść w uzależnienie.

 

Jak radzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?

Już wiesz, jak szkodliwy może być alkohol. Wpływ na organizm jest ogromny, tym bardziej gdy jest nadużywany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia albo nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Jeżeli Twojego bliskiego dotknął taki problem, pierwszym krokiem jest przede wszystkim spokojna, szczera rozmowa, której głównym celem będzie uświadomienie chorego i podjęcie odpowiednich działań. Skutecznym sposobem na walkę z nałogiem jest terapia zamknięta. Ośrodek leczenia alkoholizmu Medjol zapewnia bezpieczny odwyk, przy wsparciu doświadczonej kadry medycznej i odpowiednich farmaceutyków, łagodzących skutki zespołu odstawiennego. Dzięki temu organizm pacjenta zostaje oczyszczony ze wszelkich toksycznych substancji. Ważną składową całego procesu jest także terapia behawioralna. Podczas indywidualnych i grupowych spotkań z psychologami, psychiatrami i psychoterapeutami osoba uzależniona ma szanse przeanalizować przyczynę wpadnięcia w nałóg oraz dowiedzieć się, jak uniknąć nawrotu choroby, naprawić relacje z bliskimi oraz rozpocząć nowe życie w trzeźwości.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button