Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkohol to toksyczny przyjaciel, który oddziałuje nie tylko na samego uzależnionego, ale wpływa na jakość życia całej jego rodziny. Zwykle problem z nadużywaniem alkoholu pierwsi zauważają właśnie najbliżsi, sam chory najdłużej ignoruje problem, twierdząc, że ilość spożywanego przez niego alkoholu w żaden sposób nie wykracza poza normę. Powstaje zatem pytanie, jak zgłosić osobę uzależnioną na leczenie i czy można zrobić to bez jej zgody?

Odwyk prywatny a placówka publiczna

W Polsce leczenie uzależnień, zarówno w formie terapii, jak i całodobowej opieki może odbywać się na NFZ. Oznacza to, że możesz skorzystać z leczenia bezpłatnie. Potrzebne jest jednak skierowanie od specjalisty. Ponadto należy mieć na uwadze, że kolejki do ośrodków odwykowych są naprawdę długie. Za miejscem w zależności od placówki trzeba bowiem czekać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Zarówno osoby uzależnione, jak i ich bliscy doskonale wiedzą, jak wiele może wydarzyć się w tym czasie

i jak bardzo może pogłębić się uzależnienie. W leczeniu liczy się bowiem czas. Pada zatem pytanie, gdzie zgłosić uzależnionego od alkoholu na leczenie, by został przyjęty z dnia na dzień? Z pomocą przychodzą wówczas placówki prywatne. Do podjęcia w nich leczenia nie jest potrzebne żadne skierowanie. Dodatkowo pobyt płatny wiążę się ze znacznie lepszymi warunkami pobytu. Komfortowe i przyjazne otoczenie korzystnie wpływa na jakość leczenia, a także pośrednio na jego efektywność. Pacjenci ośrodka prywatnego Medjol mają do dyspozycji jedno-, dwu- lub trzyosobowe, w pełni wyposażone pokoje, wspólną jadalnię, a także siłownię, basen i saunę. To bardzo ważne, by Pacjenci mieli narzędzia do tego, by zająć się czymś w czasie wolnym, między jedną, a drugą sesją terapeutyczną. Dzięki temu odzyskują sprawczość, radość z życia i wzajemnie motywują się do walki o trzeźwe jutro. Wyleczenie z alkoholizmu, narkomanii, czy innego uzależnienia to długa droga, dlatego warto, by uzależniony miał na kogo liczyć w chwilach zwątpienia. W ośrodku Medjol Pacjenci mają nieustanny dostęp do specjalistów, którzy otoczą ich wsparciem i opieką nie tylko podczas planowanych terapii, ale także w nieprzewidzianych chwilach kryzysu.

Jak zgłosić osobę uzależnioną na leczenie?

W przypadku odwyku bezpłatnego, czyli na NFZ konieczne jest wspomniane już skierowanie, które wystawić może lekarz rodzinny, psychiatra lub internista. Jest ono ważne 14 dni. Co ważne, leczenie mogą podjąć zarówno osoby ubezpieczone, jak i nieubezpieczone. Wówczas koszty leczenia pokrywane są ze środków Ministerstwa Zdrowia. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że wiele osób traci pracę, a wraz z nią ubezpieczenie, gdy wpada w sidła nałogu. Niestety czas oczekiwania na przyjęcie bywa bardzo długi, dlatego warto wówczas skorzystać z prywatnych ośrodków. Jak zgłosić na leczenie alkoholowe osobę uzależnioną do Medjol? Wystarczy do nas zadzwonić, numery telefonów podane są na naszej stronie internetowej. Oddział detoksykacyjny naszego ośrodka znajduje się w Czersku, a oddział terapeutyczny oddalony jest o zaledwie kawałek drogi i położony jest na terenie gminy Warka. Przyjmujemy Pacjentów z całej Polski. Jeśli mieszkasz w Piasecznie, Radomiu lub Otwocku możesz skorzystać z usług dyskretnego transportu do ośrodka Medjol, wystarczy, że poinformujesz nas o takiej potrzebie.

Jak i gdzie zgłosić uzależnionego od alkoholu na leczenie bez jego zgody?

Alkoholizm, narkomania, czy hazard to uzależnienia, które w krótkim czasie potrafią doszczętnie zniszczyć rodzinne szczęście, poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i na zawsze naznaczyć członków rodziny chorobą alkoholową. Jeśli bliska, uzależniona osoba nie chce poddać się leczeniu, w skrajnych przypadkach można zrobić to bez jej zgody, wnioskując o leczenie przymusowe. Konieczny jest jednak wyrok sądu rejonowego w tej sprawie, aby jednak sąd podjął jakiekolwiek działania, sprawę musi do niego skierować Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub prokurator. Oznacza to, że bliscy muszą zatem sami złożyć najpierw wniosek do gminy. Wiele osób woli uniknąć angażowania w tę sytuację osób postronnych, dlatego zależy im na tym, by uzależniony sam zgłosił się na odwyk. Świadomość tego, że ma się problem z alkoholem, narkotykami, nadmiernym spożywaniem leków, czy nałogowym graniem to pierwszy krok do efektywnego leczenia. Pacjenci, którzy sami zgłosili się na odwyk, mają zwykle wewnętrzną motywację, która będzie im przyświecać podczas leczenia. Tymczasem osoby „zaciągnięte” na odwyk siłą, mogą wykazywać opór, który obniży efektywność leczenia lub całkowicie je uniemożliwi. Przymusowe zgłoszenie na odwyk alkoholowy należy zatem traktować jako ostateczność. Sąd wydaje na nie zgodę, gdy dochodzi do rozkładu życia rodzinnego, demoralizacji osób nieletnich, czy do ciągłego zakłócania spokoju. Wówczas należy dostarczyć dowody takiego zachowania na przykład w postaci orzeczenia psychologa szkolnego, protokołów z interwencji, rachunków z izby wytrzeźwień, czy zeznań świadków.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button