Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to poważna, chroniczna choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci uzależnionego. Alkohol spożywany przez dłuższy okres czasu i w większych ilościach stanowi substancję toksyczną. Wpływa on bowiem na normalne funkcjonowanie organizmu i negatywnie oddziauje na stan zdrowia chorego. Jedną z konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu etylowego jest miopatia alkoholowa. Czym zatem jest miopatia alkoholowa? Jak leczyć miopatię alkoholową?

CO TO JEST I JAKIE MA OBJAWY MIOPATIA ALKOHOLOWA?

Miopatia alkoholowa to postępujący zanik mięśni, który pojawia się po dłuższym okresie spożywania alkoholu etylowego w większych ilościach. Należy wskazać, że do wyraźniejszych zaników dochodzi w mięśniach proksymalnych (to znaczy bliższych, dosiebnych) częściach kończyn – ud i ramion. Dodatkowo, u chorych zjawić się u może również kardiomiopatia. Co ważne, w przypadku miopatii alkoholowej proces chorobowy zlokalizowany jest w samym mięśniu. Należy wskazać, że można rozróżnić miopatię alkoholową ostrą i przewlekłą. W przypadku postaci ostrej charakteryzuje się ona bolesnym, ale krótkotrwałym skurczem mięśni kończyn górnych i dolnych, które występują po dłuższym czasie alkoholizowania się. Postać przewlekła z kolei objawia się osłabieniem siły mięśni, głównie kończyn dolnych, pojawiają się wówczas bóle i obrzęki mięśni.

Miopatia alkoholowa objawia się osłabieniem mięśni, a także ich silnym bólem, tkliwością i obrzękiem. Związane jest to z ich powolnym zanikiem. Pojawiają się trudności ze wstawaniem z pozycji kucznej bądź siedzącej. Co ważne, u osób z wcześniejszymi objawami miopatii alkoholowej nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się nawet w przypadku jednorazowego, poważnego nadużycia alkoholu etylowego. Występuje wówczas ostry zespół dolegliwości związanych z bólem i obrzękiem mięśni. Niekiedy przy dolegliwościach widoczne są dodatkowo fascykulacje, czyli skurcze grup włókien mięśniowych. Co ważne, owo drżenie mięśni może trwać około 7-10 dni.

LECZENIE MIOPATII ALKOHOLOWEJ

W przypadku zaobserwowania objawów alkoholowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty – ośrodka leczenia uzależnień i neurologa. W przypadku miopatii alkoholowej, która jest miopatią toksyczną, dąży się do odstawienia substancji, które wywołały uszkodzenia mięśni. Konieczne jest zatem wdrożenie detoksykacji organizmu i leczenia odwykowego. Szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia umożliwia zatrzymanie procesu chorobowego, a dzięki rehabilitacji możliwa jest poprawa siły mięśniowej.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button