15 letnie doświadczenie

Leczenie Uzależnień +48 510 280 121 Ośrodek Detoksykacji +48 780 140 130

Miopatia alkoholowa – jakie są objawy i jak ją leczyć?


Alkoholizm to poważna, chroniczna choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci uzależnionego. Alkohol spożywany przez dłuższy okres czasu i w większych ilościach stanowi substancję toksyczną. Wpływa on bowiem na normalne funkcjonowanie organizmu i negatywnie oddziauje na stan zdrowia chorego. Jedną z konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu etylowego jest miopatia alkoholowa. Czym zatem jest miopatia alkoholowa? Jak leczyć miopatię alkoholową?

Spis treści

Co to jest i jakie ma objawy miopatia alkoholowa?

Miopatia alkoholowa to postępujący zanik mięśni, który pojawia się po dłuższym okresie spożywania alkoholu etylowego w większych ilościach. Należy wskazać, że do wyraźniejszych zaników dochodzi w mięśniach proksymalnych (to znaczy bliższych, dosiebnych) częściach kończyn – ud i ramion. Dodatkowo, u chorych zjawić się u może również kardiomiopatia. Co ważne, w przypadku miopatii alkoholowej proces chorobowy zlokalizowany jest w samym mięśniu. Należy wskazać, że można rozróżnić miopatię alkoholową ostrą i przewlekłą. W przypadku postaci ostrej charakteryzuje się ona bolesnym, ale krótkotrwałym skurczem mięśni kończyn górnych i dolnych, które występują po dłuższym czasie alkoholizowania się. Postać przewlekła z kolei objawia się osłabieniem siły mięśni, głównie kończyn dolnych, pojawiają się wówczas bóle i obrzęki mięśni.

Miopatia alkoholowa objawia się osłabieniem mięśni, a także ich silnym bólem, tkliwością i obrzękiem. Związane jest to z ich powolnym zanikiem. Pojawiają się trudności ze wstawaniem z pozycji kucznej bądź siedzącej. Co ważne, u osób z wcześniejszymi objawami miopatii alkoholowej nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się nawet w przypadku jednorazowego, poważnego nadużycia alkoholu etylowego. Występuje wówczas ostry zespół dolegliwości związanych z bólem i obrzękiem mięśni. Niekiedy przy dolegliwościach widoczne są dodatkowo fascykulacje, czyli skurcze grup włókien mięśniowych. Co ważne, owo drżenie mięśni może trwać około 7-10 dni.

Leczenie miopatii alkoholowej

W przypadku zaobserwowania objawów alkoholowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty – ośrodka leczenia uzależnień i neurologa. W przypadku miopatii alkoholowej, która jest miopatią toksyczną, dąży się do odstawienia substancji, które wywołały uszkodzenia mięśni. Konieczne jest zatem wdrożenie detoksykacji organizmu i leczenia odwykowego. Szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia umożliwia zatrzymanie procesu chorobowego, a dzięki rehabilitacji możliwa jest poprawa siły mięśniowej.

O autorze

Piotr Strojnowski
Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Ośrodek Terapii Uzależnień

Terapia Uzależnień

Bezpłatne

konsultacje terapeutyczne

Leczenie Uzależnień

CHCESZ SKORZYSTAĆ
ZE WSPARCIA OŚRODKA uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość
oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Ośrodek Leczenia
Uzależnień MEDJOL

Przyborowie 15c
05-530 Czersk

Biuro Medjol

Domaniewska 17/19 lokal 133 
02-672 Warszawa

Copyright © 2018 | Mapa strony
+48 510 280 121