„Leczenie uzależnień u osoby uzależnionej od alkoholu dzieli się na trzy etapy: detoksykacja – detoks alkoholowy, terapia uzależnień podstawowa i pogłębiona. Jest to podział najczęściej stosowany, jednak nieco mylący ponieważ brakuje ważnego ogniwa jakim jest motywacja osoby uzależnionej od alkoholu do podjęcia leczenia.“
Mówi się, że wszystko jest dla ludzi i rzeczywiście, zdanie to jest prawdziwe. Problem jednak zaczyna się, kiedy zaczynamy zatracać granicę pomiędzy tym, co mieści się w granicach zdrowego rozsądku, a tym, co zakrawa na ich zatracenie. Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Wypicie lampki wina do obiadu, czy piwa do meczu, nie jest niczym złym. Jednakże w sytuacji, kiedy przestajemy mieć kontrolę nad ilościami spożywanego przez nas alkoholu, może dojść do sytuacji w której będziemy potrzebowali pomocy specjalisty w zakresie medycznym – leczenie uzależnień. Bo kiedy zaczynamy pić alkohol bez umiaru, w każdej możliwej sytuacji, wówczas z całą pewnością mamy do czynienia z uzależnieniem.
JAK PRZEBIEGA ODTRUWANIE ALKOHOLOWE?
Jednym z elementów wchodzących w skład szeroko rozumianego leczenia uzależnienia od alkoholu, jest odtruwanie alkoholowe. W pierwszej kolejności, musimy bowiem oczyścić nasz organizm z toksyn. Nie jest to zadanie proste i podejmowanie się go, nie mając pojęcia jak przeprowadzić je właściwie, może się okazać dla nas zgubne w skutkach. Dlatego też, w takim przypadku dobrze jest zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Jest kilka etapów, jeśli mowa o przebiegu procesu odtruwania alkoholowego, podobnie jak są też i jego rodzaje. Wiele np. mówi się o detoksie błyskawicznym, który jednak nie jest najbezpieczniejszy, szczególnie, jeśli w grę wchodzi zatrucie alkoholem.
odtruwanie alkoholowe, powinno się zacząć od rozmowy z bliskimi osoby poddawanej temu procesowi. Wówczas wiemy, z jakiego rodzaju skalą problemu mamy do czynienia. Następnym etapem, jest założenie stazy czyli gumy uciskowej, by potem podłączyć do niej wenflon z kroplówką. W kroplówce znajdować się powinny różnego rodzaju elektrolity, które mają za zadanie nie tylko wypłukać alkohol z naszego organizmu, ale przede wszystkim ochronić mózg przez różnego rodzaju uszkodzeniami. Takie działanie bardzo skutecznie chroni też pacjenta przed pojawieniem się padaczki.
Musimy też być świadomi, że nigdy nie jest tak, iż detoks alkoholowy u każdego pacjenta trwa tyle samo czasu. Proces ten, uzależniony jest od wielu, bardzo indywidualnych czynników. Niemałe znaczenie mają też ilości spożywanego alkoholu przez osobę poddaną odtruwaniu. Na czas trwania detoksu, wpływ może mieć też to, skąd alkohol pochodził. Zupełnie inaczej rzecz wygląda, kiedy mamy do czynienia z alkoholem kupowanym w sklepie i inaczej też przedstawia się ona, kiedy w grę wchodzi np. domowej roboty bimber. Niezależnie jednak od tego, z jakiego rodzaju zatruciem alkoholowym mamy do czynienia, w przypadku chęci przeprowadzenia odtruwania alkoholowego, zawsze powinniśmy zgłaszać się po pomoc do profesjonalisty w tym zakresie.
MOTYWACJA I LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU
Tak zwany detoks – odtruwanie organizmu nazywany jako oddział leczenia zespołów abstynencyjnych, jest placówką medyczną skupioną na usunięciu z organizmu chorego skutków zatrucia alkoholem. Ze względu na dramatyczny stan somatyczny pacjentów, bardziej nastawiony jest na ratowanie życia niż na psychoterapię uzaleznienia. Część detoksów – detoks warszawa prowadzi zajęcia edukacyjne, mające na celu wzbudzenie motywacji do leczenia uzależnienia od alkoholu.
Naszym zdaniem, pierwszym etapem leczenia uzależnienia od alkoholu jest wzbudzanie motywacji do podjęcia dalszego leczenia terapia uzależnień. Niby właściwa terapia się nie zaczęła, jednak właśnie podczas detoksu pojawiają się pierwsze zmiany w psychice chorego, stanowiące początek zdrowienia. Możemy powiedzieć, że może budowa nie ruszyła, ale zaczęło się kopanie fundamentów.
Konieczne jest więc rozszerzenie listy miejsc, w których odbywa się etap pierwszy czyli motywacja do leczenia uzależnienia od alkoholu. Takim miejscem może być detoks, ale też zakład karny, sala sądowa, gminny punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, gabinet lekarza rodzinnego, zakład pracy i, co często najważniejsze, środowisko domowe osoby uzależnionej od alkoholu.
Na tym etapie wszystko, co konfrontuje chorego z negatywnymi skutkami picia i utrudnia mu podtrzymywanie przekonania, że wszystko jest w porządku, sprzyja decyzji o podjęciu leczenia uzależnień – terapia alkoholizmu. Dlatego mówi się, że alkoholik musi sięgnąć dna, żeby się od niego odbić. To znaczy, że do podjęcia decyzji o terapii konieczne jest zderzenie z przykrą rzeczywistością własnego alkoholizmu i jego skutków.