Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm stanowi poważną, chroniczną chorobę, która nieleczona może doprowadzić do śmierci uzależnionego. W miarę rozwoju uzależnienia i wchodzenia w kolejne fazy choroby alkoholowej człowiek traci kontrolę nad ilościami wypijanego alkoholu, a cała aktywność skierowana jest na zdobywaniu kolejnych dawek trunków. Prowadzi to bezpośrednio do degradacji życia alkoholika we wszystkich aspektach życia. Zaniedbywane bowiem są obowiązki w pracy i domu, osłabiają się kontakty rodzinne, osłabieniu ulega również system wyznawanych norm i wartości. Niemniej jednak alkoholizm negatywnie wpływa na stan zdrowia alkoholika, alkohol etylowy bowiem pity przez dłuższy czas i w większych ilościach jest substancją toksyczną. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zaburza pracę układów i narządów. Długotrwała choroba alkoholowa może skutkować pojawieniem się zapaści alkoholowej, która jest stanem zagrożenia życia. Czym zatem jest zapaść alkoholowa i jak wygląda? Jak pomóc alkoholikowi w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia?

CO TO JEST ZAPAŚĆ ALKOHOLOWA?

Zapaść alkoholowa to stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka uzależnionego. Zapaść alkoholowa związana jest bezpośrednio z chorobą alkoholową, ponieważ występuje w rezultacie nadmiernego spożycia napojami wysokoprocentowymi i zatrucia alkoholowego. Przyczyną pojawienia się zapaści alkoholowej jest zatrucie organizmu alkoholem etylowym, który spożyty w nadmiarze stanowi substancję toksyczną (po przekroczeniu dawki śmiertelnej jest trucizną). Zapaść alkoholowa to nic innego jak zapaść funkcji krążeniowej. Polega ona na przyspieszeniu tętna i spłyceniu oddechu.

OBJAWY ZAPAŚCI ALKOHOLOWEJ. JAK WYGLĄDA ZAPAŚĆ ALKOHOLOWA?

Zapaść alkoholowa, czyli zapaść krążeniowa stanowi stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka. Zapaści alkoholowej towarzyszą objawy w postaci nudności, zawrotów głowy, a także częstych oraz obfitych wymiotów, które mogą doprowadzić do silnego odwodnienia organizmu. Ponadto, u chorych występuje przyspieszenie tętna (które mimo, że jest zwiększone, de facto osłabia się), a dodatkowo dochodzi do spłycenia oddechu. Należy wskazać, że wyżej wymienione objawy mogą pojawić się u osób, które przyjęły zbyt dużą ilość alkoholu. Bezpośrednią przyczyną zapaści alkoholowej jest zatrucie alkoholowe.

LECZENIE I PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAPAŚCI ALKOHOLOWEJ

Zapaść alkoholowa stanowi stan bezpośrednio zagrażający życiu alkoholika. W sytuacji, kiedy pojawią się objawy zapaści alkoholowej, konieczna jest natychmiastowa reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. Należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Zapaść alkoholowa i związane z nim niedokrwienie mózgu w ciągu kilku minut może doprowadzić do utraty przytomności pacjenta oraz zatrzymania akcji serca, w wyniku tego może dojść do nagłej śmierci. Z tego powodu konieczne jest poddanie chorego natychmiastowemu specjalistycznemu odtruciu alkoholowemu.

 

Ryzyko zapaści alkoholowej zacznie się zwiększa w sytuacji połączenia kilku substancji toksycznych. Sytuacja ta dotyczy między innymi spożycia alkoholu, a ryzyko wzrasta również w wyniku połączenia alkoholu i narkotyków. Niemniej jednak należy podkreślić, że w przypadku przyjęcia zbyt dużych dawek narkotyków również możliwa jest zapaść. Pojawia się zatem pytanie: co to jest zapaść narkotykowa? To stan bezpośrednio zagrażający życiu narkomana. Podobnie jak w przypadku zapaści alkoholowej konieczne jest udzielenie natychmiastowej pomocy i wdrożenie odtrucia organizmu z substancji toksycznej.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button