Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, to z pewnością nieraz słyszałeś, jak ktoś mówi, że robi sobie detoks od Facebooka, Instagrama czy innych, popularnych aplikacji. Wielu użytkowników korzysta z social mediów rozrywkowo lub używa ich do kontaktu ze znajomymi. Duża ilość treści o różnej jakości, migające obrazy, mowa nienawiści, promowanie nierealistycznych idei piękna czy kult idealnego ciała często wywołują w użytkownikach frustrację, przygnębienie, potrafią wpędzać (lub pogłębiać) kompleksy czy stany depresyjne ludzi w praktycznie każdym wieku. W trakcie pandemii pojawiło się takie sformułowanie jak detoks cyfrowy. Sprawdź, czym jest i czy rzeczywiście przynosi oczekiwanie rezultaty.
Czy detoks cyfrowy jest możliwy?
Detoks cyfrowy polega na całkowitym odcięciu się od świata wirtualnego, co u większości społeczeństwa nie jest możliwe. Coraz więcej zawodów wiąże się z koniecznością korzystania z komputera, laptopa, smartfonu czy tabletu. Praca, która jest źródłem zarobku, kontakty z bliskimi, załatwianie różnego rodzaju spraw sprowadzają się do potrzeby korzystania z sieci. To samo dotyczy chęci obejrzenia serialu czy filmu, albo sprawdzenia wiadomości. Wszystkie działania sprawiają, że większość osób chce, lubi i musi w chociaż minimalnym stopniu pozostać online. Świat w wielu kwestiach przestał być analogowy, dlatego jedyne ograniczenie, jakie można nałożyć, odbywa się kosztem czasu wolnego.
Czy aktywność w mediach społecznościowych uzależnia?
Korzystanie z portali społecznościowych wyzwala podobne mechanizmy, co inne nałogi. Ogólny dostęp do smartfonu sprawia, że wiele osób chętnie przegląda swoje ulubione portale, w mózgu zaczyna wydzielać się dopamina, która jest odpowiedzialna za energię, lepsze samopoczucie i chęć działania. Uzależnienie od social media nie minie po odłożeniu na kilka dni telefonu czy wzięciu urlopu w pracy. Nawyk pozostanie, ale można go zamienić w efektywniejszy, bardziej rozwijający czas wolny niż bezmyślne scrollowanie.
Media dostarczają wiele bodźców, których za duża ilość powoduje przygnębienie, frustrację, a u wielu osób apatię lub agresję. Treści o różnym charakterze, natłok grafik, newsów, różnych teorii, porad czy negatywnych komentarzy innych użytkowników często wywołują negatywne emocje. Detoks może być konieczny, gdy zauważysz u siebie takie oznaki jak:
- Zaniedbywanie swoich obowiązków i siebie z powodu przeglądania social mediów,
- Silne poczucie potrzeby sprawdzenia powiadomień na telefonie,
- Ogólne napięcie, przytłoczenie, niepokój,
- Porzucenie pasji,
- Rozdrażnienie, kiedy ktoś prosi, byś odłożył telefon,
- Niechęć do kontaktów offline,
- Zachowania kompulsywne.
Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie ograniczyć czasu spędzanego w sieci nie tylko na social mediach, ale także na graniu w gry, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wsparcie zapewni Ci psycholog czy psychoterapeuta, który Cię wysłucha, podpowie, jak możesz pracować nad sobą czy jak ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych. Uzależnienie od social media i internetu wymaga odnalezienia źródła problemu, a także złotego środka między bezpiecznym, kontrolowanym użytkowaniem sieci, a nałogiem, który kontroluje całe życie.
Jak przeprowadzić detoks od mediów społecznościowych?
Wiele telefonów ma opcję śledzenia aktywności użytkownika. Sprawdź, ile czasu każdego dnia spędzasz na przeglądaniu aplikacji społecznościowych. Możesz zweryfikować, które z nich zabierają Ci go najwięcej i je usunąć. Określ, ile czasu chcesz dać sobie na odpoczynek. Porzuć społecznościowe portale na rzecz innych aktywności. Być może od dawna chcesz nauczyć się śpiewać, tańczyć, czy rysować – zapisz się na zajęcia. Świetny relaks zapewni również sport, taniec czy nowa aktywność. Dzięki temu naładujesz się pozytywną energią i pozwolisz odpocząć głowie. Detoks od internetu, nawet taki jednodniowy pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.
Social media są świetnym miejscem do nawiązywania kontaktów, czerpania wiedzy, nauki nowych języków czy szeroko pojętego rozwoju. Warto jednak korzystać z nich z rozwagą. Ciągłe przeglądanie można zamienić na podszkolenie umiejętności, czy szukanie wartościowego kontentu. Skrócenie czasu spędzanego w sieci pozytywnie wpłynie na koncentrację, powoli zadbać o hobby offline i da Ci więcej przestrzeni do przetwarzania poszczególnych informacji. Życie bez mediów społecznościowych jest trudne, ale nie nierealne. Jeżeli czujesz potrzebę całkowitego odcięcia się, możesz spróbować podjąć wyzwanie, ale nie zapomnij poinformować o tym bliskich, którzy będą się martwić Twoim nagłym zniknięciem.