Uzależnienie to stan, w którym osoba jest fizycznie i/lub psychicznie zależna od substancji lub czynności i doświadcza trudności w kontrolowaniu swoich zachowań. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne, społeczne i emocjonalne. Jest traktowane jako choroba i może wymagać leczenia farmakologicznego i terapii. Uzależnienia, które najczęściej się leczy to alkoholizm, narkomania, hazard, lekomania, kompulsywne jedzenie, gry komputerowe i internet, a nawet seksoholizm i pracoholizm. Z każdego z nich można wyjść, mając odpowiednią motywację, wsparcie i pomoc specjalisty. Sprawdź, jak wygląda leczenie uzależnień w poszczególnych przypadkach.
Uzależnienia – leczenie alkoholizmu
Alkoholizm jest poważną chorobą, która może mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie fizyczne, emocjonalne, społeczne i życie zawodowe osoby uzależnionej. Po napoje z procentami sięgają osoby w każdym wieku, niezależnie od statusu majątkowego, płci czy zawodu, w którym pracują. Osoby zmagające się z alkoholizmem często tracą kontrolę nad swoim życiem i całkowicie zatracają się w piciu. Są w stanie spożywać duże ilości napojów alkoholowych, a potrzeba jest silniejsza od nich samych. W takim przypadku konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia w ośrodku odwykowym, gdzie przy pomocy farmakologii, a następnie udziału w terapii można stopniowo wychodzić na prostą. Nie bez znaczenia będzie również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Wszystkie typy uzależnień, w których do organizmu dostarczane są różnego rodzaju substancje, do odpowiedniego leczenia wymagają odtrucia.
Narkomania
Narkomania jest poważnym uzależnieniem, które podobnie jak w przypadku choroby alkoholowej destrukcyjnie wpływa na życie. Osoby zmagające się z narkomanią często tracą kontrolę nad ilością przyjętych substancji, potrzebują stałego zwiększania dawki, a w zaawansowanym stadium są w stanie poświęcać wszystko, aby uzyskać dostęp do narkotyków. Leczenie narkomanii powinno odbywać się w ośrodku zamkniętym, z dala od domu i środowiska, które również ma dostęp do towaru. Niezbędne będzie wspomaganie farmakologiczne, które prowadzi do poprawy jakości życia i przywraca funkcjonowanie organów wewnętrznych, a następnie odpowiednio długa praca z terapeutą.
Problem z hazardem
Hazard, czyli nałogowe granie w gry pieniężne, o których wyniku decyduje zdarzenie losowe, jest przyczyną zainteresowania wielu osób. Wizja pozyskania szybkiej gotówki w niewymagający sposób jest całkiem kusząca. Osoby zmagające się z hazardem często tracą kontrolę nad swoimi wyborami, często przedkładając pilne wydatki, nieruchomości czy własne zdrowie na rzecz wzbogacenia się. Są w stanie poświęcać dużo czasu i pieniędzy na grę, zapominając o rodzinie, sobie, pracy zawodowej. Finalnie uzależniony lub cała rodzina jest zadłużona na kwotę, którą później ciężko bez pomocy spłacić. Podobnie jak w przypadku innego uzależnienia, leczenie hazardu może obejmować terapię indywidualną lub grupową – odpowiednią metodę walki z uzależnieniem dobiera specjalista.
Uzależnienie od jedzenia
Uzależnienie od jedzenia jest poważnym zaburzeniem, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne osoby uzależnionej. Dla zdrowego człowieka jedzenie jest czymś dobrym – dostarcza energię, jest smaczne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Osoby zmagające się z uzależnieniem od jedzenia często tracą kontrolę nad swoimi emocjami i zagłuszają je jedzeniem. Są w stanie pochłonąć duże ilości różnego rodzaju produktów spożywczych i w ten sposób wypełnić pustkę, poradzić sobie ze stresem czy zmianami w życiu. Podobnie jak w przypadku pozostałych uzależnień, wywołuje szereg konsekwencji zdrowotnych.
Lekomania
Lekomania to termin określający nadmierne przyjmowanie leków w coraz większych dawkach, by osiągnąć te same efekty. Pojawia się stopniowy zanik kontroli ilości przyjmowanych substancji, coraz więcej wizyt u różnych specjalistów, by otrzymać potrzebną receptę. Stopniowo prowadzi do wyniszczenia organizmu, braku zaufania wśród bliskich i problemów finansowych. Aby uzyskać pomoc, osoby z lekomanią powinny skonsultować się ze specjalistą, który oceni, na jakim etapie jest uzależnienie, czy konieczny jest detoks po używkach, a także skieruje na właściwą terapię.
Gry komputerowe i Internet
Uzależnienie od gier komputerowych i Internetu to zaburzenie behawioralne, które wynika ze spędzania nadmiernie dużej ilości czasu, grając w gry komputerowe lub korzystając z Internetu. Trudno się wylogować do świata rzeczywistego, gdyż ten wirtualny gwarantuje bezpieczeństwo, zrozumienie, odcięcie się od trudności i dobrą atmosferę. Takiej osobie trudno rzucić tę aktywność, nawet jeśli jest przyczyną rozpadu rodziny czy zwolnienia z pracy. Może prowadzić do poważnych problemów, takich jak trudności w nauce, izolacja społeczna, zabrudzenia widzenia i snu, depresja. Dotyka coraz więcej osób w okresie dorastania, które zmagają się ze społecznym wykluczeniem. Obecnie trudno funkcjonować poza siecią, dlatego na terapii osoba uzależniona uczy się, czym zastępować codzienne granie i jak radzić sobie z chęcią wkroczenia do wirtualnego świata.
Pracoholizm
Pracoholizm to uzależnienie od pracy, w którym osoba jest tak pochłonięta swoją pracą, że traci zainteresowanie innymi aspektami swojego życia. Stopniowo cierpi na tym życie prywatne, a w konsekwencji cała rodzina. Obsesyjne myślenie o pracy i ciągłe wykonywanie obowiązków zawodowych prowadzi do konsekwencji zdrowotnych – wyczerpania, przewlekłego stresu, depresji czy lęków społecznych. Leczenie pracoholizmu w trakcie terapii pomaga odnaleźć życiowy balans, uczy wyznaczania granic, a także pomaga ponownie wejść w interakcje społeczne.
Seksoholizm
Seksoholizm to inaczej uzależnienie behawioralne od seksu. Osoba zmagająca się z nim jest obsesyjnie skoncentrowana na seksie i ma trudności w kontrolowaniu swojego popędu. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne, społeczne i emocjonalne. Jest często przyczyną rozpadu związków, ze względu na liczne zdrady. Osoba uzależniona od seksu nie potrafi traktować stosunku jako relacji intymnej z partnerem lub partnerką, a skupia się jedynie na dostarczeniu przyjemności. Leczenie seksoholizmu obejmuje terapię, której celem jest powrót do zdrowych relacji intymnych, opartych na świadomości swojego ciała i poznaniu przyczyn uzależnienia się. W niektórych przypadkach konieczne jest również wdrożenie farmakologii.
Niezależnie od tego, jakie są uzależnienia w Twoim otoczeniu, jedyną drogą do wyjścia z nałogu jest odwyk i terapia. To procesy, które wymagają czasu i intensywnej pracy nad sobą. Długość trwania zależy głównie od stopnia zaawansowania uzależnienia. Ważny jest pierwszy krok ku odzyskaniu zdrowia, silna motywacja oraz wsparcie bliskich. Jeżeli jako partner, partnerka, rodzic czy dziecko czujesz się zagubiony, zraniony lub zdystansowany – skorzystaj z pomocy psychologa, który pomoże zrozumieć problem i okaże niezbędne wsparcie.