Benzodiazepiny to leki o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym, przeciwdrgawkowym oraz relaksacyjnym. Do lecznictwa zostały wprowadzone na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla znacznie bardziej uzależniających barbituranów. Mimo tego, iż benzodiazepiny okazują się być bezpieczniejsze niż starsze barbiturany, to jednak ignorowanie zaleceń lekarza może w konsekwencji doprowadzić do uzależnienia. Ryzyko przedawkowania i zatrucie lekami nasennymi czy też uspokajającymi wzrasta wraz z jednoczesnym przyjmowaniem innych środków, które w sposób depresyjny wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, np. neuroleptyki, leki antyhistaminowe, leki przeciwpadaczkowe oraz alkohol.
Przewlekłe stosowanie benzodiazepin prowadzi do rozwoju zjawiska tolerancji, zależności fizycznej i objawów abstynencyjnych, składających się na pełnoobjawowy zespół uzależnienia od tej grupy leków. Osoby uzależnione bardzo często odczuwają przymus zwiększania dawki leków, w celu wywołania u siebie pożądanych efektów. Niestety kiedy poziom danej substancji spada we krwi, chory zaczyna odczuwać niepokój, lęk, drażliwość, nadmiernie się poci, drżą mu mięśnie, zaczyna mieć koszmary senne i dokuczają mu różnorodne dolegliwości bólowe. Należy mieć świadomość tego, iż zmniejszenie dawki albo zaprzestanie zażywania benzodiazepin skutkuje wieloma powikłaniami. Są to przede wszystkim napady drgawkowe, zaburzenia świadomości, omamy lub urojenia.
Osoby, które są uzależnione od benzodiazepin, coraz więcej czasu poświęcają na zdobywanie leków i na utwierdzanie otoczenia w przekonaniu, że zmagają się z poważną nerwicą lub też lekooporną depresją i tylko benzodiazepiny są w stanie im pomóc. Niestety na problemy natury psychicznej nakłada się kolejny problem, nałóg. Potrzeba zażywania leku nasila się w momentach stresujących, podczas przeżywania negatywnych emocji lub w samotności.
EFEKTY NADUŻYWANIA BENZODIAZEPIN:
– nadmierne uspokojenie, senność, osłabienie pamięci, brak koncentracji, zła koordynacja związania ze słabością mięśni,
– depresja, niestabilność emocjonalna,
– bóle głowy,
– oczopląs,
– spadek zdolności poznawczych,
– interakcje lękowe,
– benzodiazepiny przyczyniają się do wzmacniania działania innych lęków nasennych, uspokajających, neuroleptyków, niektórych antydepresantów, opiatów, leków przeciwkonwulsyjnych oraz alkoholu,
– w efekcie wieloletniego zażywania benzodiazepin, może pojawić się depresja, bądź zaostrzenie objawów depresyjnych, które istniały już przed zażywaniem leków,
– pojawienie się efektu pobudzającego, mogą wywoływać halucynacje i nasilać zachowanie agresywne,
– pojawienie się „emocjonalnego odrętwienia”, czyli trudności lub niemożność odczuwania bólu czy też przyjemności.
– bezsenność,
– tendencje samobójcze,
– koszmary senne,
– upadki i kontuzje,
– obniżenie libido.
Odstawienie benzodiazepin u osób zmagających się z problemem uzależnienia, może wywołać szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów abstynencyjnych. Cały proces odstawienia powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.