Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Suplementy diety to ogólnie dostępne medykamenty, które mają poprawić funkcjonowanie i wydolność organizmu. Dostępne są one w aptekach bez recepty, dzięki czemu są ogólnodostępne. Należy jednak wskazać, że zażywanie ich w nadmiernych ilościach przez dłuższy okres czasu może powodować powstanie licznych skutków ubocznych i zaburzyć równowagę organizmu. Można bowiem w ten sposób doprowadzić do witaminozy lub hiperwitaminozy, efektem czego będzie szereg nieprzyjemnych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Czym zatem są suplementy diety? Do czego prowadzi nadużywanie suplementów diety?

SUPLEMENT DIETY – CO TO JEST?

Suplementy diety to środki spożywcze, które dostępne są w aptekach bez recepty w formie kapsułek, tabletek, saszetek lub syropów. Środki te z założenia zawierają niższe dawki leków, które powinny być wystarczające do uzupełnienia niedoborów organizmu bądź działać leczniczo lub prewencyjnie. Suplementy diety zazwyczaj zawierają witaminy mikro- i makroelementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo na rynku dostępne są suplementy diety, które umożliwiają zrzucenie zbędnych kilogramów (suplementy diety na odchudzanie), ale również na wyeliminowaniu celulitu bądź przyrostu masy mięśniowej. Niemniej jednak należy wskazać, że suplementy diety nie mają nic wspólnego z lekami. Z tego powodu nie obejmują ich ścisłe procedury, co do produkcji, dlatego mogą być produkowane w nieodpowiednich warunkach i zawierać zanieczyszczenia. Należy zatem wskazać, że suplementy nie zastąpią racjonalnej, dobrze zbilansowanej diety, a ich nadużywanie może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych.

CZY SUPLEMENTY DIETY UZALEŻNIAJĄ?

Suplementy diety przyjmowane przez dłuższy czas i w większych ilościach mogą spowodować pojawienie się uzależnienia. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż stosowanie środków i tabletek może przynieść więcej szkód, aniżeli pożytku. Uzależnienie od suplementów diety zaliczane jest do grupy nałogów określanych jako lekomania. Niemniej jednak należy wskazać, że suplementy diety nie wywołują charakterystycznego dla lekomanii efektu uzależnienia fizycznego, ale uzależniają silnie w sposób psychiczny. Oznacza to, że osoba uzależniona psychicznie od suplementów diety w momencie ich odstawienia lub znacznego ograniczenia będzie odczuwała dyskomfort w postaci gorszego samopoczucia, schorzeń i dolegliwości, nawet jeżeli zażywanie suplementów nie ma żadnego wpływu na stan i funkcjonowanie organizmu.

Należy wskazać, że w dzisiejszym świecie można uzależnić się niemal od wszystkiego, w tym również od leków wydawanych bez recepty, suplementów diety i wyrobów medycznych. Podobnie jak w przypadku każdego innego uzależnienia, suplementy diety mogą być sposobem radzenia sobie z trudnościami oraz wiązać się z aktywowaniem ośrodka nagrody w mózgu. Z tego powodu ogromną rolę odgrywa świadomy korzystanie z dostępnych w aptekach środków i tabletek. Nieumiejętne – niezgodne z zaleceniami lekarza lub z treścią ulotki dołączonej do opakowania – stosowanie suplementów diety bowiem może spowodować wystąpienie wielu skutków ubocznych, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zatrucia organizmu suplementami.

PRZEDAWKOWANIE SUPLEMENTÓW DIETY

Nadużywanie suplementów diety może być szkodliwe dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych leków, tak samo przypadku suplementów diety może dojść do zaburzeń fizjologicznych. Najczęściej stosowanymi suplementami diety są medykamenty zawierające witaminy i składniki mineralne. Niemniej jednak należy podkreślić, że nawet witaminy i niezbędne mikro- i makroelementy przyjęte w zbyt dużych dawkach mogą w sposób negatywny wpływać na funkcjonowanie organizmu. W tym znaczeniu witaminy z grupy B prowadzą do uzależnienia fizycznego, z kolei witamina A powoduje ociężałość, utratę apetytu, osłabienie kości i mięśni oraz zmiany skórne, a nawet powstanie nowotworów. Ponadto, warto wskazać, że witamina D zażyta w nadmiarze może skutkować wymiotami, osłabieniem, bólem głowy, a nawet wielonarządowymi powikłaniami. W tym znaczeniu zbyt duże dawki witaminy D uszkadzają nerki, płuca i serce. Szkodliwy jest również nadmiar witaminy K, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów. Co ważne, nawet zwiększona podaż magnezu, który redukuje zmęczenie i stres może przynieść więcej szkód aniżeli korzyści. Z tego powodu w przypadku przedawkowania suplementów diety można mówić o licznych objawach i powikłaniach będących skutkami ubocznymi zażycia zbyt dużych dawek medykamentów.

Uzależnienie od suplementów diety stanowi coraz częstszy problem w społeczeństwie. Zjawisko to związane jest bezpośrednio z lekomanią. Czym jest lekomania? Zależność lekowa no nic innego jak uzależnienie od dostępnych w aptekach na receptę lub bez recepty środków medycznych, takich jak leki przeciwbólowe czy nasenne. Ich zażywanie wiąże się z wystąpieniem uzależnienia psychicznego i fizycznego. Dlatego też konieczna jest terapia odwykowa i detoks organizmu z substancji toksycznych.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button