Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Uzależnienie od narkotyków to podstępny nałóg, który wyniszcza nie tylko psychikę, ale także organy wewnętrzne i relacje z bliskimi. Wprowadzanie do organizmu substancji chemicznych wywołuje określoną reakcję fizjologiczną, psychiczną i emocjonalną. Kiedy ich brakuje, występuje szereg reakcji, które skutecznie utrudniają funkcjonowanie. Chęć przyjęcia ponownie dawki narkotyku to głód narkotykowy. Objawy i ich intensywność mogą różnić się w zależności od rodzaju wprowadzonej substancji. Czym objawia się stan głodu narkotykowego i jakie skutki dla organizmu wywołuje?

Głód narkotykowy

Głodem narkotykowym określa się silne pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej. Jest to spowodowane zmniejszeniem stężenia tego środka we krwi. Wywołuje to szereg zachowań, które są na tyle dotkliwe, że mogą doprowadzić nawet do zapaści. Osoby na tak zwanym głodzie, które z jakichś powodów nie mogą przyjąć dawki narkotyku, stają się drażliwe, nerwowe, a nawet agresywne. Wszystkie działania skupiają się wokół zdobycia substancji wywołującej określone działanie. Objawy głodu narkotykowego dotyczą głównie układu nerwowego i krążenia. Siła objawów zależy głównie od długości trwania nałogu oraz dawek, jakie były przyjmowane.

Jak rozpoznać głód narkotykowy?

Pierwsze objawy odstawienia narkotyków pojawiają się po 8-12 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki. Trwają zwykle 7-10 dni, a ich największe nasilenie przypada na 3-5 dzień. Choremu towarzyszą takie objawy jak bardzo silna chęć sięgnięcia po narkotyk, łzawienie, katar, wzmożona potliwość, gęsia skórka, dreszcze, świąd, ziewanie, kichanie, ślinotok, rozszerzone źrenice, nudności, wymioty, biegunka, bóle mięśni, stawów, kości, zwiększone ciśnienie krwi, bezsenność, niepokój, drażliwość i napady złości. Objawy po odstawieniu narkotyków mogą trwać nawet kilkanaście tygodni, dlatego warto udać się na terapię poprzedzoną detoksem. Kontrolowany odwyk jest w stanie przeprowadzić jedynie ośrodek leczenia narkomanii. W zamkniętym miejscu, z daleka od pokus i pod okiem doświadczonych specjalistów przy zastosowaniu dedykowanej terapii można zminimalizować skutki odstawienia. To znacząco poprawia proces oczyszczania organizmu. Jednocześnie w razie wystąpienia niepożądanych reakcji można szybko udzielić pacjentowi pomocy. Kolejnym etapem jest terapia indywidualna lub grupowa pod okiem specjalistów. Dopiero przepracowanie problemów pozwala ponownie stanąć na nogi. Czas trwania terapii jest zindywidualizowany. Zależy głównie od stopnia uzależnienia oraz długości trwania ciągu. W przypadku narkomanii najlepiej wybrać zamknięty ośrodek leczenia z dala od domu. Pozwala to w pełni skupić się na pracy nad sobą i porzucić dawne środowisko. Po powrocie warto znaleźć wsparcie na miejscu i kontynuować terapię wspomagającą.

Skutki zażywania narkotyków

Wiele osób ma świadomość, do czego może doprowadzić uzależnienie od narkotyków. Objawy to zwykle intensywna chęć zażycia danej substancji, poszukiwanie środków na różnych rynkach, a także agresja, nerwowość, płacz, rozpacz spowodowana brakiem możliwości przyjęcia narkotyku. Uzależniony stopniowo traci kontrolę nad ilością przyjmowanych substancji, chcąc zahamować głód narkotykowy. Wówczas może dojść do zapaści. Objawy przedawkowania narkotyków są gwałtowne i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Mianem zapaści określa się zaburzenie krążenia, do którego dochodzi w wyniku spadku objętości krwi przy jednoczesnym rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Objawy zapaści różnią się w zależności od tego, jaką substancję przedawkowano. Przykładowo po heroinie następuje spowolnienie akcji serca, spadek ciśnienia tętniczego i temperatury ciała, zaburzenia świadomości, śpiączka. Kokaina wywołuje nudności i wymioty, silne pobudzenie, rozszerzone źrenice, drgawki, omamy, zaburzony rytm serca, a nawet atak paniki. W przypadku marihuany to obniżone ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem, suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, senność, czy przyspieszona akcja serca. Objawy przedawkowania narkotyków to w każdym przypadku również silne osłabienie, drgawki i zaburzenia oddychania, które kończą się utratą przytomności. Niezależnie od sytuacji, jeżeli wiesz, że osoba zachowuje się nienaturalnie i istnieje ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości, koniecznie wezwij pomoc. Opisz dokładnie sytuację. Jeżeli wiesz, jakie środki przyjmuje chory, powiedz o tym ratownikom. Z pewnością pomoże to w szybszym postawieniu diagnozy.

Nałogowe przyjmowanie narkotyków wiąże się również z długoletnimi skutkami. Substancje psychoaktywne wywołują trwałe zmiany w funkcjonowaniu psychicznym, emocjonalnym i społecznym. Często chorzy borykają się ze stanami lękowymi, depresją, mają zaburzenia osobowości i manie prześladowcze. Narkotyki mogą zaburzać funkcjonowanie mózgu, serca, nerek i wątroby. Skutki zażywania narkotyków to także problemy z płodnością. Konsekwencje w postaci występowania zaburzeń psychicznych również wymagają regularnego przyjmowania leków, czy rozpoczęcia terapii ukierunkowanej na depresję, czy inne zaburzenia emocjonalne.

Zażywanie narkotyków prowadzi do uzależnienia, które można rozpoznać między innymi dzięki występowaniu zjawiska głodu narkotykowego. Warto zaoferować swoją pomoc w znalezieniu odpowiedniej terapii, która powoli odnaleźć źródło problemu maskowane przez przyjmowanie substancji psychoaktywnych. Terapia daje realne szanse na zmianę swojego życia na takie, w którym nałóg nie występuje.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button