15 letnie doświadczenie

Leczenie Uzależnień +48 510 280 121 Ośrodek Detoksykacji +48 780 140 130

Detoks narkotykowy – Detoksykacja narkotykowa – Przebieg

Detoks narkotykowy – Detoksykacja narkotykowa – Przebieg

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ośrodek Leczenia Uzależnień - Detoks Warszawa

"Każdy narkotyk może prowadzić do uzależnienia fizycznego oraz psychicznego. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że po odstawieniu substancji psychoaktywnych, dochodzi do reakcji ze strony organizmu m.in. do pojawienia się nudności, wymiotów, bólów głowy i nieustannych poszukiwań narkotyku. .“

Organizm przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku, przystosował się do niego i teraz bez substancji psychoaktywnej nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Ten typ uzależnienia należy leczyć poprzez detoksykację organizmu. Uzależnienie psychiczne od narkotyków przyczynia się natomiast do zachwiania psychiki osoby uzależnionej. Okazuje się, że nic nie jest tak ważne jak przyjmowanie narkotyków. Uzależniony zapomina o dawnych sprawach i obowiązkach. Wszystkie czynności życia codziennego są zaniedbane, podobnie jak relacje z bliskimi osobami, czy też z rodziną. Należy zwrócić uwagę również na to, że zachodzi tutaj wzrost tolerancji na narkotyk, przez co osobie chorej dawna dawka nie wystarcza, więc musi zażywać coraz więcej i więcej narkotyków. Leczenie tego typu uzależnienia od narkotyków jest bardzo trudne i czasochłonne. Odbywa się ono w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.

Detoksykacja narkotykowa

Pierwszym i najważniejszym etapem w walce z nałogiem jest detoksykacja. Dzięki niej możliwe jest przerwanie ciągu narkotykowego, co w konsekwencji przyczynia się do rozpoczęcia właściwej terapii. Detoksykacja narkotykowa to przezwyciężenie objawów abstynencyjnych. Jest ona pierwszym krokiem do pokonania narkomanii i do powrotu prawidłowego funkcjonowania organizmu osoby uzależnionej. Głównym celem detoksu jest bezpieczna i wygodna eliminacja narkotyków z organizmu oraz przygotowanie chorego do dalszego procesu rehabilitacji. Przed przystąpieniem do odtruwania organizmu, przeprowadzany jest wywiad medyczny. Jego głównym celem jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań i problemów zdrowotnych, które trzeba uwzględnić w trakcie leczenia chorego. Do badania uzupełniającego, poprzedzającego przystąpienie do odwyku, należy przede wszystkim podstawowe badanie krwi. Dzięki niemu, możliwa jest ogólna ocena stanu zdrowia osoby uzależnionej. Kolejnym procesem badania jest staranna diagnoza, obejmująca m.in. przeprowadzenie badania EKG, ocenę psychologiczną i neuropsychologiczną, oraz ocenę podstawowych narządów i układów osoby chorej. Dzięki ocenie stanu zdrowia osoby uzależnionej od narkotyków i wiedzy na temat narkotyku obecnego w jej organizmie, możliwy jest wybór odpowiedniego programu detoksykacji. Detoks narkotykowy, koncentruje się przede wszystkim na redukcji nieprzyjemnych objawów fizycznych oraz na zmniejszaniu poczucia konieczności ponownego spożywania substancji psychoaktywnych. Najważniejszym etapem detoksu jest podanie pacjentowi leków objawowych, które umożliwią mu przetrwanie najtrudniejszego okresu dla jego organizmu. Formą wspomagającą proces oczyszczania z toksyn jest regularne podawanie płynów.

Następny krok leczenia uzależnienia od narkotyków

Po udanej detoksykacji osoby uzależnionej, organizm jest czysty, a funkcje fizyczne wracają do normy. Należy jednak pamiętać o stanie psychicznym. Może być on wciąż bardzo niestabilny. Po detoksie, chory odczuwa silny głód narkotykowy, a jego pragnienia krążą wokół doznawania adrenaliny oraz euforycznych efektów działania narkotyków. Detoksykacja sama w sobie nie ma na celu psychologicznego, społecznego oraz behawioralnego rozwiązania problemu uzależnienia. Jeśli wszystkie te elementy uzależnienia nie są poddane leczeniu, istnieje większe prawdopodobieństwo na powrót do nałogu. Przerwanie ciągu narkotykowego i odtruwanie to jeden z ważniejszych kroków na drodze do życia wolnego od uzależnień. Detoks narkotykowy pozwala osobie chorej zregenerować siły, które okażą się niezbędne podczas dalszego procesu zdrowienia. Dlatego tak znaczącym aspektem jest to, aby pacjent po odtruciu miał dostęp do specjalistów, którzy nakierują go na następny etap leczenia jakim jest psychoterapia uzależnienia.

Ośrodek Terapii Uzależnień

Ośrodek Terapii Uzależnień

Terapia Uzależnień

Bezpłatne

konsultacje terapeutyczne

Leczenie Uzależnień

CHCESZ SKORZYSTAĆ
ZE WSPARCIA OŚRODKA uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość
oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Ośrodek Leczenia
Uzależnień MEDJOL

Przyborowie 15c
05-530 Czersk

Biuro Medjol

Domaniewska 17/19 lokal 133 
02-672 Warszawa

Copyright © 2018 | Mapa strony
+48 510 280 121