Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Gry komputerowe za sprawą rozwoju technologii stały się na tyle powszechne, iż są jedną z popularniejszych form rozrywki. Samo korzystanie z nich nie jest jeszcze niczym złym. Może nieść ze sobą walory edukacyjne, rozwijać umiejętności manualne czy spostrzegawczość, pomagać w pogłębianiu swoich pasji, a także po prostu ułatwiać rozładowanie stresu i odprężenie się po ciężkim dniu. Istnieje jednak ryzyko, że przerodzi się w nałóg, który odbije się na zdrowiu fizycznym i psychicznym osoby uzależnionej oraz na jej relacjach z innymi. Zobacz, jak radzić sobie z problemem, jakim jest uzależnienie od grania na komputerze i smartfonie.

Uzależnienie od grania online

Rozpoznanie i stwierdzenie, jakie są przyczyny uzależnienia od gier komputerowych, nie jest łatwe i trudno o jednoznaczne odpowiedzi. Ekscytacja, jaką odczuwasz, gdy nie możesz doczekać się powrotu do domu i grania w najnowszą produkcję lub godziny spędzane przez kilka pierwszych dni po zakupie nowej gry nie są jeszcze powodem do niepokoju. Nie można w tym wypadku mówić o uzależnieniu, jeżeli zachowania takie nie mają charakteru ciągłego. Problem pojawia się, gdy chęć spędzania czasu przy grze jest niemożliwa do opanowania, nawet kosztem relacji społecznych czy innych dziedzin życia i nie zmienia się to przez dłuższy okres czasu. Według różnych badań, w tym przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, aby ocenić, czy dany przypadek to rzeczywiście osoba uzależniona od gier, należy przeanalizować jej wzorce zachowania z ostatnich 12 miesięcy.

Uzależniony przestaje traktować gry komputerowe wyłącznie jako rozrywkę, a stają się one dla niego jedyną ucieczką od rzeczywistości i codziennych problemów. Może zauważać ten kłopot i próbować ograniczać czas spędzony na graniu, lecz próby te kończą się niepowodzeniem. Z czasem dla realizacji potrzeb wynikających z nałogu chory poświęca inne dziedziny swojego życia. Zaniedbuje szkołę lub obowiązki zawodowe, a także relacje z innymi ludźmi. Inne czynności, które sprawiały mu przyjemność, przestają odgrywać swoją rolę w jego życiu. Czas poświęcany na zachowania związane z uzależnieniem ciągle się wydłuża. Aby grać, osoba taka rezygnuje nawet ze snu. To z kolei zaczyna przekładać się na zdrowie – występują bóle głowy, kręgosłupa, rozdrażnienie, wahania nastroju, a w skrajnych przypadkach doprowadzić może to do depresji. Ratunkiem dla uzależnionego będzie terapia przeprowadzona przez ośrodek leczenia uzależnień.

Uzależnienie od gier online u dzieci

Grupą, której najłatwiej przychodzi korzystanie z nowych technologii, a przez to najbardziej narażoną na uzależnienie, są dzieci. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku ponad 75% osób do 15 roku życia grało w gry komputerowe. Aby granie online nie przerodziło się w czynność nałogową, konieczna jest kontrola rodzicielska. Często popełnianym błędem przez rodziców jest traktowanie technologii jako sposobu na zapewnienie dziecku łatwej rozrywki i zyskanie chwili wolnego czasu. Zbyt częste postępowanie w ten sposób zwiększa ryzyko powstania nałogu. Dzieci uzależnione od gier, które nie dostają uwagi od rodziców, w łatwy sposób rekompensują to sobie właśnie aktywnością w sieci, w tym graniem. Kluczem jest rozmowa ze swoją pociechą oraz poświęcenie jej czasu, aby zrozumieć jej potrzeby, poznać zainteresowania, a także zachęcić do innych aktywności poza światem online – również wspólnych z rodzicami. Oprócz empatii niezbędna jest też konsekwencja i stanowczość. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, by grały wyłącznie w ustalonych godzinach, a także nie przekraczały określonego czasu spędzonego przed urządzeniami elektronicznymi. W ten sposób Twoje dziecko może uniknąć sytuacji, gdy konieczne okazałoby się profesjonalne leczenie uzależnienia od komputera.

Uzależnienie od gier online u dorosłych

Problem uzależnienia od gier internetowych nie dotyczy jednak tylko najmłodszych. Według wspomnianych wcześniej badań, do grania przyznaje się około 16 milionów osób w naszym kraju – nie są to jedynie dzieci. Nałóg u osoby dorosłej może rozwinąć się z powodu innych przyczyn. Szczególnie narażone są na niego jednostki z trudnościami w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, a także poszukujące ucieczki od problemów życia rzeczywistego. Ucieczkę tę gwarantują nawet drobne sukcesy i nagrody w grach online, wpływające pozytywnie na układ motywacyjny. Uzależnienie od gier u dorosłych jest znacznie groźniejsze niż u dzieci pod tym względem, iż może przekładać się bardziej również na otoczenie takiej osoby. Człowiek chory zaniedbuje inne sfery swojego życia, w skrajnym przypadku poświęcając nawet swoją pracę, a także relacje z najbliższymi. Rezygnacja ze swoich obowiązków, okłamywanie bliskich oraz inne zmiany w zachowaniu uzależnionego spowodują, że cierpieć będzie nie tylko on sam, lecz też jego dzieci, partner/partnerka, znajomi, a także współpracownicy. Nałogowe spędzanie czasu przy grach online odbije się również na zdrowiu fizycznym – dorośli w naturalny sposób trudniej znoszą wielogodzinne spędzanie czasu w jednej pozycji przed komputerem lub smartfonem, a także brak snu.

Nie warto lekceważyć problemów, jakie mogą nieść ze sobą nowe technologie. Gry online mogą uzależniać tak samo, jak czynniki niezwiązane z komputerem bądź smartfonem. Profesjonalną pomoc w takich problemach uzyskasz w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień – Medjol.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button