Początki uzależnienia od hazardu są wyjątkowo niewinne. Zdrapka za kilka złotych to niewielki wydatek, a nawet najmniejsza wygrana wywołuje uśmiech na twarzy i poczucie, że los się uśmiechnął i być może warto zaryzykować więcej, skoro wszechświat ewidentnie nam sprzyja. Skłonność do zwiększania ryzyka w imię dobrej zabawy, adrenaliny i potencjalnej wygranej oznacza, że uzależnienie się pogłębia i osoba zatracająca się w grach hazardowych wymaga pomocy.
Uzależnienie od hazardu
Uzależnienie od hazardu przyjmuje różne formy. Chorzy mogą szukać szczęścia w zdrapkach, grach liczbowych, ruletce, automatach do gier, zakładach sportowych czy wyścigach konnych. Każda gra, w której czynnikiem dominującym jest łut szczęścia, może stać się uzależnieniem. Osobie, która bierze udział w grach i zakładach, trudno bowiem zidentyfikować granicę, która oddziela dobrą zabawę od wewnętrznego przymusu do nieustannego podejmowania ryzyka. Przejście między tymi stanami jest bowiem płynne, przypomina wejście do nieznanej rzeki – nie wiadomo kiedy kończy się grunt i na jakich odcinkach nurt jest na tyle silny, że kontrola nad własnym życiem zostanie utracona. Warto podkreślić, że uzależnienie od gier hazardowych przyjmuje formę ukrytą. Oznacza to, że chory przez większość faz uzależnienia nie wykazuje symptomów, które pozwoliłyby bliskim zauważyć problem. W przeciwieństwie do alkoholizmu czy narkomani uzależnienie od kasyna początkowo nie utrudnia choremu codziennego funkcjonowania i wywiązywania się z obowiązków zawodowych.
Kiedy potrzebne jest leczenie uzależnienia od hazardu?
Skutki uzależnienia od hazardu mogą być bardzo poważne i rzutować na sytuację całej rodziny. Wyróżnia się cztery fazy uzależnienia. Podczas pierwszej granie jest okazjonalne i na pozór niewinne, jednak częste wygrane sprawiają, że chory podejmuje coraz większe ryzyko, ponieważ wierzy, że już zawsze będzie wygrywać – jest to faza zwycięstw, po której nadchodzi czas strat. Tak jak po hossie na rynku nadchodzi bessa, tak po fazie zwycięstw następuje faza strat. Podczas jej trwania chory bardzo często zaciąga pożyczki, ponieważ pragnie się odegrać. W ten sposób wpada w błędne koło zadłużania się, aby wygrać pieniądze, za które spłaci wcześniejsze zobowiązania. W tej fazie osoba uzależniona od hazardu szuka różnych źródeł finansowania, jest nawet gotowa poświęcić dom i pracę.
Trzecia faza to desperacja. Uzależniony panikuje i popada w stan bezradności i depresji, ponieważ zadłużenia rosną, a los ewidentnie nie sprzyja. Ostatnia faza to utrata nadziei, pojawiają się wówczas myśli samobójcze, poczucie beznadziejności, a chorzy zapomnienia szukają w alkoholu lub narkotykach, czym tylko pogarszają swój stan. Fazy uzależnienia od hazardu prezentują, jak podstępny jest ten nałóg – wystarczy chwila nieuwagi, aby niewinna zabawa spowodowała całkowitą destrukcję życia osobistego i zawodowego. Jeżeli chory ciągle zwiększa ilość pieniędzy przeznaczanych na tę rozrywkę i nie potrafi przestać grać to znak, że konieczne jest leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku odwykowym, takim jak Medjol.
Skąd się bierze uzależnienie od hazardu
O tym, czy ktoś jest podatny na popadnięcie w nałogowe granie i konieczna będzie terapia uzależnień od hazardu, decydują zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najczęściej przyczyny upatruje się w niskim poczuciu własnej wartości i problemach w utrzymywanych relacjach. Wizja dużej wygranej jawi się jako antidotum na wszelkie życiowe trudności. Co ciekawe odpowiedzią na pytanie „skąd się bierze uzależnienie od hazardu”, może być także nadmierne poczucie własnej wartości, które występuje wśród osób narcystycznych. Wówczas o uzależnienie nietrudno. Gracz będzie ryzykował coraz więcej, ponieważ nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że może przegrać. Ośrodek uzależnień od hazardu pomaga także osobom, które zatraciły się w patologicznym graniu w wyniku rozwodu, utraty pracy czy śmierci bliskiej osoby.
Uzależnienie od hazardu leczenie
Skutki uzależnienia od hazardu dotyczą nie tylko samego uzależnionego, lecz całej jego rodziny. Wzrastające zadłużenie znacznie pogarsza sytuację materialną gospodarstwa domowego. Ponadto już w drugiej fazie uzależnienia chory może stracić pracę – jedyną rozsądną szansę na spłacenie długów. Zastanawiając się, jak wyleczyć uzależnienia od hazardu u bliskiej osoby, należy wziąć pod uwagę, że terapia będzie skuteczna tylko wtedy, gdy sam chory zechce odzyskać swoje dawne życie i porzucić uzależnienia od hazardu. Leczenie to długotrwały proces, dlatego pacjent ośrodka Medjol musi być gotowy na walkę z momentami słabości.
Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu
Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu Medjol położony jest w okolicach Warszawy, na cichym i rozległym, zielonym terenie, który wielokrotnie stawał się już lekiem dla będącego na detoksie organizmu. Bardzo istotne jest, aby terapia odbywała się z dala od miejsca zamieszkania, aby pacjent mógł odciąć się od toksycznego środowiska. Specjaliści w ośrodku Medjol dzięki swojej wieloletniej pracy doskonale wiedzą, jak leczyć uzależnienie od hazardu. Rozbudowana kadra lekarzy, psychologów i psychoterapeutów każdego dnia przeprowadza pacjentów przez kolejne fazy leczenia i pomaga im przezwyciężyć słabości i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.