Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Alprazolam to jeden z grupy leków, który pacjentowi przepisuje się na krótki okres. Stosuje się go w przypadku zaburzeń, które znacząco utrudniają funkcjonowanie –  w zespole lęku uogólnionego, lęku napadowego z agorafobią oraz w zaburzeń lękowych połączonych z depresją. Nie powinny go przyjmować kobiet w ciąży, ani osoby z nadwrażliwością na lek czy z niewydolnością wątroby. Skutecznie pomaga walczyć z lękiem, dzięki czemu pozwala wrócić pacjentom do codziennego funkcjonowania, jednak nie bez powodu przyjmować go można jedynie niedługi okres czasu. W Polsce dostępne są leki, których substancją czynną jest alprazolam – Xanax, Afobam oraz Alpragen, a ich przyjmowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Sprawdź, czym jest i czy lek Alpragen uzależnia?

Czym jest i czy alprazolam uzależnia?

Alprazolam to substancja z grupy benzodiazepin, która wykazuje działanie uspokajające, rozluźniające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Chemicznie jest pochodną triazolową benzodiazepiny o innym czasie działania. Wpływa na receptory, wiąże się z kwasem gammaaminomasłowym (GABA) z receptorami GABA-A, dzięki czemu hamuje pracę ośrodkowego układu nerwowego.  Alprazolam jest dostępny w formie tabletek, wydawanych jedynie przez lekarza na receptę. Badania naukowe pokazują, że substancja wykazuje dużą skuteczność w leczeniu lęku, depresji oraz fobii.  Jako, że terapia nim jest krótkotrwała i przepisuje się go jedynie w przypadku nasilonych objawów u osób dorosłych, przyjmowanie go pod okiem specjalisty i zgodnie z zaleceniami nie powinno wywołać uzależnienia, jednak zażywanie leku na własną rękę może doprowadzić do wykształcenia się lekomanii.

Beznodiazepiny zawsze pod kontrolą lekarza

Czy lek Alpragen uzależnia każdego? Alprazolam, podobnie, jak  inne benzodiazepiny mogą powodować rozwój uzależnienia fizycznego czy zwiększoną tolerancję, a po wycofaniu leku wystąpią objawy podobne do zespołu odstawiennego. Mogą pojawić się również w przypadku zbyt szybkiego zmniejszania dawki lub dobrania zbyt dużej. Szacuje się, że osoby, które przyjmują więcej niż 4 mg na dobę mogą wykazywać większą podatność na uzależnienie. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z koniecznością wydłużenia farmakoterapii. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza takiego zagrożenia nie stwarza.

Jak wygląda uzależnienie od Xanaxu?

Ze względu na swoją pierwszą nazwę handlową – Xanax – Alprazolam stał się również częścią kultury. W sieci nie brakuje utworów czy nawet gadżetów z nazwą. Nie wolno łączyć go z alkoholem czy innymi substancjami psychoaktywnymi. Przeciwwskazaniem do stosowania jest również bezdech senny, choroby nerek, a pod obserwacją muszą być osoby, które miały myśli samobójcze i wcześniej cierpiały na depresję. Przyjmowanie substancji psychoaktywnych w innych celach niż leczenie doprowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Z kolei przedłużana przez pacjenta kuracja może spowodować lekomanię.

Jak brać Xanax żeby się nie uzależnić?

Podobnie jak w przypadku innych leków, przyjmowanie psychotropów musi być konsultowane z lekarzem, w przeciwnym razie może dojść do wykształcenia się nałogu. Uzależnienie można jednak leczyć – wymaga to detoksu pod okiem specjalisty, a następnie odpowiedniej terapii. Podobnie wygląda leczenie lekomanii czy narkomanii. Proces jest trudny i wymaga czasu, zaangażowania oraz intensywnej pracy nad sobą, dlatego też dobrze jest zgłosić się o specjalistyczną pomoc i zdecydować się na zamknięty, prywatny ośrodek uzależnień, w którym cała uwaga skupia się na pacjencie i jego problemie. Dzięki wsparciu specjalistów oraz osób o podobnych doświadczeniach można wyjść z nałogu i ponownie nauczyć się funkcjonować bez leków.

Alprazolam nie jest substancją, którą powinny zażywać osoby z zaburzeniami emocjonalnymi. W takim wypadku konieczna jest terapia. Leki psychotropowe mogą być jedynie wspomaganiem w przypadku konieczności niwelowania skutków napięcia czy stresu. Warto więc zadbać o swoje zdrowie psychiczne i udać się po pomoc do specjalisty, który nie tylko w razie potrzeby dopasuje farmakoterapię, ale także będzie miał kontrolę nad przyjmowanymi substancjami.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button