Przedawkowanie narkotyków jest poważnym zagrożeniem, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń organizmu lub śmierci. Szacuje się, że największe ryzyko zgonu niesie ze sobą przyjmowanie dożylne substancji odurzających. Warto pamiętać, że każdy ma inną tolerancję na narkotyki, a stężenie we krwi oznaczające dawkę śmiertelną jest jedynie orientacyjne. Sprawdź, jakie są objawy przedawkowania i jak udzielić pierwszej pomocy.
Czym jest przedawkowanie narkotyków?
Przedawkowanie narkotyków ma miejsce wtedy, gdy osoba przyjmuje substancję psychoaktywną w ilości przekraczającej tolerancję jej organizmu. Może to być spowodowane zarówno jednorazowym użyciem bardzo dużej dawki, jak i nagromadzeniem narkotyku w organizmie przy jego częstym przyjmowaniu. Przedawkowanie może dotyczyć zarówno heroiny czy kokainy, jak i leków na receptę, np. opioidów przeciwbólowych. Stan ten jest niebezpieczny – narkotyki wpływają na kluczowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, tętno i ciśnienie krwi, a także układ nerwowy. Często pojawiają się halucynacje, mnóstwo myśli, omamy czy psychoza, które mogą prowadzić do samobójstwa.
Najczęstsze objawy przedawkowania
Objawy przedawkowania narkotyków mogą się różnić w zależności od rodzaju przyjętej substancji. Najczęściej pojawia się utrata przytomności, problemy z oddychaniem, blade lub sine zabarwienie skóry, powiększone źrenice, brak reakcji na światło, potliwość, wymioty (zatrucie narkotykami), drgawki, dezorientacja, tachykardia lub bradykardia. W przypadku przedawkowania opioidów typowe są bardzo powolne oddychanie, senność i brak kontaktu z uzależnionym. Kokaina powoduje oszołomienie i nierówny oddech, z kolei ekstazy hiperwentylację i utratę przytomności. Zdarza się również takie zjawisko, jak zapaść po narkotykach. To stan ostrej niewydolności krążenia, który bezpośrednio zagraża życiu. Jak więc udzielić pomocy osobie, która przedawkowała?
Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia przedawkowania
W przypadku podejrzenia przedawkowania narkotyków, najważniejsze jest szybkie wezwanie pomocy medycznej. Należy sprawdzić, czy osoba jest przytomna i oddycha. Jeżeli tak, trzeba ułożyć ją w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pomoc. W przypadku braku oddechu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową – 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratunkowe. RKO należy kontynuować do czasu przyjazdu karetki ratunkowej i przejęcia czynności przez zespół.
Niektóre substancje wywołują również ataki paniki – w takiej sytuacji pomoc powinna się opierać na wyciszeniu – udaj się wraz z nią w ciche i spokojne miejsce. Okaż wsparcie i zapewnij, że wszystko jest dobrze. Spróbuj nakłonić ją do wolnego, miarowego oddychania. U niektórych osób mogą wystąpić również drgawki po narkotykach. W takiej sytuacji należy położyć poszkodowanego płasko na ziemi i zabezpieczyć głowę – nie trzymaj go ani nie powstrzymuj drgawek. Nie wolno również podawać niczego do picia czy jedzenia. Ważne jest, aby nie pozostawiać osoby samej, monitorować jej stan i podać ratownikom jak najwięcej informacji o rodzaju i ilości przyjętych substancji. Jeżeli masz taką możliwość przekaż lekarzowi butelkę, woreczek czy strzykawkę, w której znajdowała się substancja.
Konsekwencje zdrowotne przedawkowania narkotyków
Konsekwencje zdrowotne przedawkowania mogą być bardzo poważne i długotrwałe. W zależności od rodzaju substancji, mogą wystąpić trwałe uszkodzenia mózgu, serca, wątroby i innych narządów. U niektórych pacjentów przedawkowania może prowadzić do problemów neurologicznych, psychicznych oraz trudności w funkcjonowaniu społecznym. Należy pamiętać, że każdy przypadek przedawkowania, nawet jeśli nie skończył się śmiercią, jest sygnałem, że taka osoba potrzebuje profesjonalnej pomocy. Pierwszym krokiem powinien być odwyk narkotykowy, który polega na podaniu odpowiednich leków, elektrolitów i witamin, by poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Drugim etapem jest terapia – grupowa lub indywidualna.
Szybka reakcja może uratować komuś życie – nie bój się zadzwonić na 112, nawet jeżeli pozostałe osoby obawiają się konsekwencji prawnych, wynikających z posiadania narkotyków. Twoja pomoc może zdecydować o czyimś zdrowiu. Po odzyskaniu fizycznego zdrowia warto zachęcić osobę uzależnioną, by udała się detoks narkotykowy i skorzystała z profesjonalnej pomocy terapeuty. Dzięki kompleksowemu podejściu można stanąć na nogi i nauczyć się życia bez nałogu.