Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Nałogowe granie prowadzi do wielu problemów związanych zarówno z finansami, jak i sferą rodzinną czy psychologiczną. Degradacja norm i wartości, porzucenie aktywności zawodowej i zniszczenie relacji społecznych to najczęstsze konsekwencje uzależnienia, którego przyczyną jest hazard. Co to jest i jak rozpoznać hazardzistę oraz zaoferować mu fachową pomoc?

Hazard – co to jest?

Hazardem określa się wszystkie losowe gry pieniężne. Nazwa pochodzi z od arabskiego słowa „„az-zahr” co oznacza kostkę. W Polsce katalog gier hazardowych jest bardzo szeroki – obejmuje gry liczbowe, loterie, jackpot, gry w karty, gry cylindryczne, różnego rodzaju loterie promocyjne, czy zakłady polegające na obstawianiu wyników sportowych (totalizator), a także bukmacherstwo. Zbyt częste granie może prowadzić do uzależnienia typu behawioralnego, które przejawia się jako zaburzenie zachowania. Można wyróżnić różne rodzaje – rekreacyjny, rozrywkowy, problemowy oraz patologiczny, a każdy z nich może doprowadzić do uzależnienia. Coraz częściej nie tylko dorośli, ale także dzieci czy młodzież uprawia hazard. Leczenie to proces, który trwa wiele miesięcy, a nawet lat.

Uzależnienia od hazardu

Uzależnienia od hazardu rozpoczynają się niewinnie – zwykle od wysyłania smsów w różnych loteriach, kupowania losów w grach liczbowych czy obstawianie zakładów. Z czasem takie zachowanie może przerodzić się w niepohamowany ciąg. Osoba uzależniona mówi, że granie podyktowane jest chęcią poprawy sytuacji materialnej, zdobycia środków na konkretny cel – leczenie czy drogi zakup, na przykład samochodu. Innych nałóg nakręca do działania – potrzeba poczucia większej adrenaliny jest silniejsza niż rozsądek. Uzależnieni od hazardu często odwiedzają miejsca z automatami do grania. Chociaż obietnice dużej wygranej kuszą, to hazardziści rzadko wygrywają. Na początku przegrywają małe kwoty, stopniowo wydają coraz więcej, aż w końcu wydają całe oszczędności, a także biorą pożyczki. Tak rozpoczynają się pierwsze fazy rozwoju uzależnienia od hazardu. Rosnące długi wpędzają rodzinę w jeszcze większe problemy, dlatego uzależnienie od hazardu przypomina to od alkoholu – cierpi cała rodzina, nie tylko uzależniony.

Jak rozpoznać hazardzistę?

Po czym poznać, że sprawa jest poważna i nie jest to okazyjne obstawienie zakładów, a już nałogowy hazard? Uzależnienie to poczucie silnego pragnienia grania, którego nie da się opanować siłą woli. Sprawia wrażenie, jakby świat wirtualny był dla niego ważniejszy od otaczającej rzeczywistości. Najczęściej pojawiają się myśli dotyczące tego, jak daną rozgrywkę przejść, w co zainwestować, by wygrać. Z konta znikają pieniądze, uzależniony zapożycza się często u znajomych, rodziny, a z czasem również korzysta z ofert tak zwanych „chwilówek”. Rodzina najczęściej dowiaduje się przez przypadek – odbierając telefon od wierzyciela czy widząc list z banku. Hazardziści często rezygnują z kontaktów ze znajomymi, alienują się, nie są w stanie wykonać swoich obowiązków. Faza desperacji często powoduje panikę, a także staje się bezpośrednią przyczyną różnych przestępstw. Następnie zazwyczaj dochodzi do rozpadu rodziny, a u uzależnionego pojawiają się myśli samobójcze. Fazy uzależnienia od hazardu przechodzą bardzo płynnie, a zmiana zachowania jest widoczna najczęściej dopiero w jednej z ostatnich.

Terapia

Jedynym sposobem na powrót do normalnego życia jest leczenie hazardu. Istnieje wiele społeczności, które oferują wsparcie. Hazardzista musi zdać sobie sprawę z tego, że granie jest przyczyną krzywdy i wyrządza olbrzymią szkodę, nie tylko uzależnionemu, ale także jego bliskim i rodzinie. Terapia to długotrwały i trudny proces. W trakcie jej trwania chory zmienia postrzeganie świata, a także musi wypracować nowe mechanizmy radzenia sobie z problemami. Najskuteczniejszą metodą jest leczenie uzależnienia od hazardu w zamkniętym ośrodku. Zamiana otoczenia, odcięcie się od miejsc, które stanowią źródło problemu, sprawia, że uzależniony może nabrać dystansu i zaprzestać wykonywania działań związanych z graniem. Nasz ośrodek leczenia hazardu Medjol zapewnia kompleksowe wsparcie zarówno od strony emocjonalnej – odnalezienie podłoża, które wywołało uzależnienie (hazard), terapię pod okiem fachowca, zmianę sposobu myślenia, a także opracowanie planu spłaty długów i powrotu do dawnego życia.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button