Uzależnienie od gier hazardowych to poważna choroba, z roku na rok dotykająca coraz więcej osób. Nałóg zawsze ma pozornie niewinne początki – sporadyczne wyjście do kasyna ze znajomymi wydaje się świetną formą rozrywki, a gry, w których stawką są pieniądze to doskonałe źródło adrenaliny. Z czasem jednak, gdy częstotliwość uprawiania hazardu wzrasta, granie przestaje być wyłącznie zabawą. Czynność ta zaczyna pełnić rolę regulatora emocji, stopniowo przekształcając się w przymus. Warto zaznaczyć, że niektóre osoby wykazują większą podatność na wykształcenie się nałogu – dużą rolę w pełnią ich uwarunkowania wewnętrzne i czynniki środowiskowe. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny uzależnienia od hazardu oraz co wpływa na jego rozwój.
Genetyczne predyspozycje do uzależnienia od hazardu
Jednym z czynników, który zwiększa prawdopodobieństwo popadnięcia w uzależnienie od automatów czy gier hazardowych, jest genetyka. Szczególny wpływ mają zmiany (mutacje) w genach odpowiadających za wydzielanie tzw. hormonów szczęścia. Należą do nich między innymi dopamina czy serotonina, czyli neuroprzekaźniki, które wpływają za odczuwanie przyjemności i radości. W przypadku mutacji organizm nie produkuje ich w odpowiedniej ilości, co sprawia, że człowiek gorzej znosi stres, ma skłonność do zachowań impulsywnych i częściej doświadcza przykrych stanów emocjonalnych. Dodatkowo zwykle potrzebuje wówczas silniejszych wrażeń, aby osiągnąć uczucie szczęścia – takie wrażenia zapewnia mu na przykład hazard. Właśnie ze względu na zmiany w genach, które zaburzają prawidłowe wydzielanie hormonów szczęścia, osoba jest obarczona większym ryzykiem wystąpienia nałogu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że genetyka co prawda wpływa, jednak nie przesądza o tym, że uzależnienie od kasyna i gier hazardowych rzeczywiście się rozwinie.
Psychologiczne uwarunkowania uzależnienia
Predyspozycje genetyczne to tylko jedne z wielu czynników, które mogą wpłynąć na uzależnienie od hazardu. Przyczyny bardzo często dopatruje się również w psychice osoby zmagającej się z nałogiem. Wykazano, że większą tendencję do rozwoju zależności mają ludzie z niskim poczuciem własnej wartości, będący pod wpływem długotrwałego stresu lub którzy czują się osamotnieni. Do grupy ryzyka można zaliczyć również tych, którzy zmagają się z trudnościami psychicznymi – depresją, stanami lękowymi czy chorobą dwubiegunową. Gry hazardowe stają się dla nich wówczas sposobem ucieczki od własnych emocji, pozwalając chociaż na chwilę zapomnieć o swoich problemach. Działają one jak nagroda dla mózgu – w trakcie grania wydzielają się endorfiny, co wywołuje tak pożądane uczucie przyjemności. Chęć ponownego doznania pozytywnych emocji, w połączeniu z chwilowym podniesieniem samooceny w przypadku wygranej, niestety tylko napędza mechanizm uzależnienia i skłania osobę do coraz częstszego uprawiania hazardu. Na rozwój nałogu bardziej narażone są również ludzie posiadający osobowość narcystyczną. U nich zgubne może okazać się przekonanie o pewnej wygranej w grę, której wyniku nigdy nie da się przewidzieć. Jeżeli zmagasz się z problemem uzależnienia od hazardu, nie bój prosić się o wsparcie – ośrodek terapii uzależnień pomoże Ci pokonać chorobę i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Wpływ środowiska społecznego na rozwój uzależnienia
Na uzależnienie od maszyn hazardowych i gier losowych znacząco wpływa środowisko społeczne, w którym osoba dorasta i którym się otacza. Kluczową rolę odgrywa okres dzieciństwa i postawa rodziców. Badania wykazały, że dzieci hazardzistów są aż od 2 do 4 razy bardziej narażone na rozwój uzależnienia od hazardu niż dzieci wychowujące się w rodzinie wolnej od nałogów. Uzależnienie u rodziców zwykle wiąże się z niewywiązywaniem się z obowiązków domowych i brakiem wystarczającej opieki swoim potomkom, tak bardzo potrzebnej do ich prawidłowego rozwoju. Jeżeli nie zdecydują się na leczenie hazardu, problem będzie tylko narastał. Zaobserwowano również, że wyższą skłonność do nałogu wykazują osoby, które już na wczesnym etapie życia otaczały się wśród ludzi regularnie uprawiających hazard. Bardzo istotną rolę odgrywa ponadto dostępność do gier hazardowych i automatów, znacznie utrudniająca uzależnionym wytrwanie w postanowieniu o zaprzestaniu grania.
Czynniki ekonomiczne i ich wpływ na hazard
Podłożem uzależnienia od hazardu często okazują się być również aspekty finansowe. Wiele osób uznaje gry hazardowe jako szybki i prosty sposób na zdobycie dużej sumy pieniędzy. Z tego powodu ludzie, którzy chcą poprawić swoją sytuację materialną, mogą zacząć regularnie korzystać z automatów czy kasyn. Niestety przekonanie to jest złudne – ostateczny wynik gry to wyłącznie kwestia przypadku, a nie umiejętności czy zdolności. Dodatkowo wiele maszyn hazardowych programuje się w taki sposób, aby wygrana padała jak najrzadziej. Z tego też powodu coraz częstsze uprawianie hazardu w rzeczywistości przyczynia się do jeszcze większych strat finansowych. Osoba, która przegrała określoną sumę pieniędzy, często chce za wszelką cenę je odzyskać, ponownie podejmując grę i tym samym popadając nie tylko w spiralę uzależnienia, ale także powiększając swoje zadłużenie.
Pamiętaj jednak, że nałóg to nie wyrok – z pomocą specjalisty możesz go pokonać. Dużą skutecznością cechuje się terapia uzależnień od hazardu. Zdecyduj się na podjęcie leczenia i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!