Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Hazard jest nałogiem, który niszczy psychikę uzależnionego i relacje międzyludzkie. Może prowadzić również do zaciągania pożyczek, robienia długów, a także problemów z prawem. Hazard, podobnie jak uzależnienie od gier komputerowych można skutecznie leczyć. Niezbędne jest do tego wsparcie bliskich oraz terapia uzależnienia od hazardu. Każde prywatne leczenie odwykowe to koszt nie tylko finansowy, ale także emocjonalny. Tego rodzaju nałóg wpływa również na funkcjonowanie całej rodziny. Sprawdź, jak wygląda proces wychodzenia z nałogu, gdzie szukać pomocy i jak nie wrócić do hazardu.

Jak zachowuje się i co czuje hazardzista?

Z początku granie w gry losowe jest jedynie formą zabawy i zaczyna się niewinnie, jako rozrywka na imprezie. Praktycznie w każdym mieście są miejsca ogólnodostępne, w których można pograć. Maszyny i automaty przyciągają uwagę wielu osób. Początkowo niewielkie kwoty i możliwość szybkiego wzbogacenia staje się kusząca. Z każdą kolejną grą traci się poczucie bycia sobą. Uzależniony wchodzi w całkiem inny świat, w którym jest mu dobrze, a otaczająca go rzeczywistość się nie liczy. Rozczarowanie i złość powodują chęć odegrania się. Jak zachowuje się osoba, która jest uzależniona od grania? Poniżej znajdziesz listę najczęstszych reakcji i działań osoby uzależnionej od hazardu.

  • Nie jest w stanie kontrolować tego, co robi,
  • odczuwa silną potrzebę zagrania,
  • pragnienie wzbogacenia i kolejne przegrane powodują jeszcze większą chęć „odkucia się”,
  • wybuchy złości po przegranej połączone z chwilową ulgą, kiedy pieniądze się kończą,
  • pojawiają się pożyczki – od znajomych, rodziny, a z biegiem czasu wszędzie gdzie się da, co powoduje rosnące długi,
  • zaniedbywanie obowiązków zawodowych i rodzinnych,
  • podliczenie przegranej kwoty jest niemalże niemożliwe, uzależniony przegrywa się wszystko,
  • osoby do tej pory uznawane za bliskie przestają mieć znaczenie, są permanentnie oszukiwane i manipulowane,
  • brak samokontroli i zahamowani w graniu,
  • porzucenie dotychczasowych zainteresowań na rzecz obsesyjnego grania,
  • kategoryzowanie ludzi pod kątem tego, ile mają pieniędzy.

Bliscy często decydują się na ultimatum – albo koniec z grami albo z relacjami. Dla większości osób uzależnionych nie ma to większego znaczenia. Często dopiero sięgnięcie dna pozwala na przysłowie odbicie się od niego i wykonanie pierwszego kroku. Warto pamiętać, że to sam uzależniony musi chcieć przestać grać i zdecydować się na podjęcie leczenia z pełną świadomością. Przerwanie wchodzenia w kolejne fazy wymaga pracy nad sobą i walki o lepsze jutro.

Czy leczenie odwykowe jest płatne?

Leczenie w prywatnym ośrodku odwykowym jest płatne. Ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji, a także czasu trwania terapii. Warto wiedzieć, że pobyt w takim miejscu jest najskuteczniejszą metodą walki z uzależnieniem. Odcięcie się od środowiska, brak dostępu do punktów z grami, zupełnie inne środowisko pozwalają na pełne skupienie się na sobie i swoim problemie. Prywatny  ośrodek leczenia uzależnień od hazardu jest w pełni przystosowany do codziennego funkcjonowania. Każdy z podopiecznych ma harmonogram wypełniony zajęciami z terapeutami, a także przestrzeń na czas wolny. Cicha i spokojna okolica pozwala na skupieniu się wyłącznie na sobie. Istnieją również darmowe punkty pomocy, jak poradnie leczenia uzależnień, ale skuteczność działania tego rodzaju terapii jest znacznie mniejsza a ryzyko nawrotu zwiększone.

Ile kosztuje leczenie od hazardu?

Leczenie uzależnienia od hazardu to proces, którego czas trwania zależy od stopnia zaawansowania nałogu. Nie można więc jednoznacznie określić, ile kosztuje leczenie hazardu. Przeciętnie trzeba się liczyć z inwestycją od kliku do kilkunastu tysięcy złotych. Pomijając kwestie finansowe, pobyt w ośrodku to także duży koszt emocjonalny. Przyznanie się do problemu to pierwszy krok dla osoby uzależnionej. Z kolei partner/partnerka czy najbliższa rodzina powinna wypracować w sobie mechanizm niewyciągania z problemu uzależnionego. Życie z taką osobą wiąże się z narażeniem siebie na długotrwały wpływ stresu. Emocje, które się gromadzą można przepracować na terapii dla osób współuzależnionych.

Ile trwa terapia uzależnienia od hazardu?

Pobyt w ośrodku zamkniętym trwa kilka tygodni, optymalnie szacuje się, że jest to od 4 do 8 tygodni. Kolejne miesiące to czas na terapię behawioralną w poradni, w pobliżu miejsca zamieszkania. Dzięki temu można stopniowo odkrywać radość z życia. Czas trwania terapii zależy od długości trwania uzależnienia. Im dłużej chory tkwi w tym stanie, tym trudniej wyjść na nałogu. Szacuje się, że optymalnie całe leczenie trwa około roku. Osoba uzależniona od hazardu musi na nowo nauczyć się codziennego funkcjonowania.

Teraz już wiesz, jak wygląda obsesyjne granie oraz jak leczyć uzależnienie od hazardu. Jeżeli czujesz, że gry losowe czy obstawianie wciągają Cię lub bliskiego coraz bardziej – poproś o pomoc. Już samo przyznanie się do problemu i chęć wprowadzenia zmian jest pierwszym krokiem ku lepszemu życiu. Codziennego funkcjonowania zarówno ze samym sobą jak i w społeczeństwie uczy się podczas pobytu w ośrodku zamkniętym. Dzięki pomocy specjalistów można z powodzeniem zyskać wsparcie w zakresie spłaty powstałych długów. Dobrze przygotowany plan pozwala na powrót do zdrowia i odnalezienie siebie!

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button