Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Życie po odwyku alkoholowym to jak nowy rozdział w książce. Jest to okres odkrywania siebie na nowo, odbudowy relacji i uczenia się radzenia sobie z codziennymi sytuacjami bez uciekania się do alkoholu. Wiele osób uważa ten etap za trudny, ale jednocześnie również niesłychanie satysfakcjonujący. Życie po terapii to część długotrwałego i trudnego procesu leczenia choroby alkoholowej. Trzeźwość to ciągła praca nad sobą, której efektem jest wolne od nałogów, spokojne życie. Sprawdź, jak wygląda życie po odwyku alkoholowym.

Życie po odwyku alkoholowym

Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową, która przeszła przez odwyk alkoholowy, a następnie terapię będzie musiała ponownie odnaleźć się w codzienności. To duże wyzwanie, zarówno dla niego samego, jaki i dla bliskich. Podczas terapii nałogu chory uczy się jak funkcjonować bez używek. Od specjalistów otrzymuje wiele narzędzi, które pomagają poradzić sobie z problemami będącymi podstawą alkoholizmu i powodami do sięgania po kieliszek. Leczenie alkoholizmu obejmuje również naukę radzenia sobie z pokusami,  dzięki czemu po opuszczenia ośrodka nieco łatwiej można rozpocząć drugie życie. Po zakończeniu leczenia chory wraca do domu, gdzie często spotyka się z dawnymi znajomymi, którzy zapraszają do wspólnych spotkań. Początek drogi wolnej od alkoholu bywa wyzwaniem, ale z czasem, staje się ona coraz bardziej naturalna i przewidywalna. Nie jest tajemnicą, że pierwsze dni i tygodnie po odwyku są zazwyczaj najtrudniejsze, szczególnie jeżeli otoczenie wywołuje silne pragnienie powrotu do starego trybu życia, pomimo świadomości szkodliwości takiego działania. Trzeba tu przede wszystkim nauczyć się gospodarować wolnym czasem, który wcześniej był wypełniony alkoholem. Podczas terapii, wielu pacjentów odkrywa nowe pasje, które stają się kluczowym elementem na drodze do trzeźwości. Może to być cokolwiek – od malowania, przez jogging, po naukę nowego języka. Ważne jest, aby znaleźć coś, co daje radość i spełnienie, a jednocześnie pozwala skupić uwagę.

Naprawa relacji z bliskimi

Relacje z innymi są kolejnym ważnym aspektem życia po odwyku. Często zdarza się, że trzeba na nowo zbudować więzi z rodziną i przyjaciółmi, które mogły ucierpieć w trakcie choroby alkoholowej. To w wielu przypadkach proces, który trzeba rozpocząć od zera. Wymaga czasu, cierpliwości i zrozumienia, ale zasoby zainwestowane w odbudowę tych relacji przynoszą nieocenione korzyści. W przypadku par pomocna może być wspólna terapia ze specjalistą. Dzięki temu obie strony będą mogły zrozumieć swoje odczucia i mechanizmy choroby, a także szczerze porozmawiać. To etap, w którym stopniowo buduje się zaufanie – zarówno do bliskich, jak i samego siebie. Odzyskanie pewności, wiary i kontroli wymaga czasu, a często również dalszej pracy z terapeutą. W wielu przypadkach problematyczna staje się również intymna część życia. Wówczas warto umówić się na wizytę u seksuologa.

Co zrobić, by nie wrócić do nałogu?

Różne zajęcia, aktywności, kursy, nowa praca czy rozwój własnych umiejętności to jedynie część powrotu do codzienności. Ważne jest utrzymanie stałego kontaktu z grupą wsparcia lub z terapeutą. To może być grupa AA (Anonimowi Alkoholicy) lub psycholog czy psychoterapeuta, którzy zawsze chętnie Cię wysłuchają i pomogą. W momencie kryzysu, profesjonalne wsparcie z zewnątrz jest nieocenione. Należy unikać sytuacji, które mogą być przyczyną sięgania po alkohol. Warto zrezygnować z zakrapianych spotkań towarzyskich, szczególnie na początku drogi do abstynencji. Podobnie, jeśli stres jest głównym zapalnikiem do picia, to warto szukać zdrowszych sposobów radzenia sobie z nim. Odnalezienie aktywności czy rzeczy, które sprawiają radość i wyzwalają pozytywną energię napędzają do działania. Jeżeli czujesz się psychicznie źle, koniecznie porozmawiaj z kimś bliskim. Tłumienie emocji jedynie spotęguje frustrację i będzie mogło stanowić przyczynę powrotu do nałogu. Zadbaj również o swoje zdrowie fizyczne – regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie i odpowiednia higiena snu pomagają utrzymać równowagę organizmu i umysłu, co z kolei pozytywnie wpływa na utrzymanie trzeźwości.

Z życiem po odwyku wiąże się wiele wyzwań, ale też wielu możliwości. To czas na odbudowę siebie, na odkrywania świata i ponowne poznanie ludzi wokół nas. Każdy dzień trzeźwości to zwycięstwo – małe czy duże, nadal jest to krok w kierunku lepszego życia. Alkoholizm jest chorobą, z którą wiele osób walczy przez całe życie. Efekty są zdecydowanie warte podjęcia wyzwania. Największą pracę trzeba wykonać we własnej głowie!

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button