Wychodzenie z uzależnienia od narkotyków to trudny i złożony proces, który wymaga ogromnego samozaparcia oraz specjalistycznej pomocy. Jednym z najważniejszych jego etapów jest detoksykacja narkotykowa, która stanowi nieprzyjemny, jednak konieczny element na drodze do życia w trzeźwości. Wyjaśniamy, na czym polega oraz jaką rolę pełni w leczeniu nałogu.
Czym jest detoks narkotykowy?
Detoks narkotykowy to procedura medyczna, która ma na celu oczyszczenie organizmu osoby uzależnionej z toksyn oraz przywrócenie równowagi biochemicznej w ciele pacjenta. W jego trakcie człowiek poddawany jest szczegółowym badaniom, mającym dać informację, w jakim stanie psychicznym i fizycznym się znajduje. Na tej podstawie lekarz dobiera odpowiednie leki i podejmuje działania, które łagodzą nieprzyjemne skutki głodu narkotykowego, wynikającego z odstawienia substancji. Zwykle pacjentowi podawana jest kroplówka na odtrucie narkotykowe, mająca na celu uzupełnienie niedoborów oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej. Cały proces odbywa się pod stałym nadzorem specjalistów, a stosowane metody detoksykacji ulegają modyfikacji wraz z poprawą stanu osoby.
Co daje odtrucie narkotykowe?
Odtrucie narkotykowe nie należy do przyjemnych doświadczeń – nie eliminuje ono wszystkich objawów zespołu abstynencyjnego, a jego efekty nie są natychmiastowe. Warto jednak zaznaczyć, że realnie wpływa na redukcję ich nasilenia oraz skutecznie i w sposób bezpieczny przerywa ciąg. Należy bowiem pamiętać, że samodzielna próba odstawienia narkotyku jest nie tylko niezwykle trudna, ale także może zagrażać życiu osoby zmagającej się z nałogiem. Do symptomów zespołu abstynencyjnego zaliczają się takie objawy, jak drgawki, majaczenie, zapaść, czego konsekwencją może być nawet śmierć. Z tego względu konieczne jest, aby pacjent znajdował się pod stałą opieką lekarską – specjalistycznej pomocy w przerwaniu ciągu udziela nasz prywatny ośrodek odwykowy.
Warto również zaznaczyć, że detox narkotykowy to nie to samo, co odwyk narkotykowy, a jedynie jeden z jego etapów. Dzięki przeprowadzeniu odtruwania człowiek odzyskuje pełnię sił, przywrócona zostaje równowaga metaboliczna w organizmie, a organy zaczynają ponownie poprawnie pracować. Co więcej, osoba po jego przebyciu jest w stanie racjonalnie spojrzeć na problem uzależnienia, z którym się zmaga oraz zdecydować o podjęciu dalszego leczenia.
Gdzie można przeprowadzić detoks?
Jak już wcześniej było wspomniane, detoks narkotykowy powinien odbywać się w specjalistycznym ośrodku, gdzie pacjent będzie pod ciągłym nadzorem lekarzy. Dzięki temu wszelkie braki spowodowane działaniem narkotyku mogą zostać skutecznie uzupełnione, a metody leczenia – odpowiednio dobrane. Warto bowiem pamiętać, że odtruwanie to bardzo indywidualny proces, w czasie którego podawana jest kroplówka, a w celu łagodzenia objawów abstynencyjnych – również odpowiednio dobrane leki. Mogą być to środki przeciwbólowe, uspokajające, przeciwgorączkowe czy też nasenne, dzięki którym dolegliwości nie będą aż tak uciążliwe. Odwyk narkotykowy oraz będący jego etapem detoks narkotykowy oferuje nasz ośrodek leczenia uzależnień Medjol.
Odwyk narkotykowy – ile trwa?
Leczenie uzależnienia od narkotyków to trudny i czasochłonny proces, a czas jego trwania w dużej mierze zależy od stanu osoby zmagającej się z nałogiem. Sam detoks zwykle zajmuje od 7-10 dni, jednak w poważniejszych przypadkach może potrwać nawet kilka tygodni. Warto jednak pamiętać, że odwyk, mimo iż stanowi duże wyzwanie, to najbardziej skuteczny sposób walki z nałogiem. Przeprowadzane pod okiem specjalistów leczenie uzależnienia obejmuje kompleksową psychoterapię, a często również farmakoterapię, która nie tylko umożliwi zaprzestanie zażywania używki, ale także nauczy Cię życia w trzeźwości i pozwoli na powrót do funkcjonowania w społeczeństwie.
Zmaganie się z uzależnieniem to nierówna walka, w którą wpisane są liczne trudności. Pamiętaj jednak, że wpadnięcie w sidła nałogu to nie wyrok! Mimo, iż powrót do życia w trzeźwości wymaga dużego samozaparcia, z pomocą specjalistów jest on możliwy. Jeżeli czujesz, że tracisz kontrolę, nie bój prosić się o wsparcie. Uzależnienie nie jest powodem do wstydu, a udanie się po pomoc to oznaka odwagi, nie słabości. Nasza kadra specjalistów wesprze każdego w tej nierównej walce, nauczy radzenia sobie z objawami oraz pokaże, jak wrócić do funkcjonowania w społeczeństwie po odwyku. Zgłoś się do ośrodka Medjol i zawalcz o swoje życie!