Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Narkotyki to substancje psychoaktywne mające największy potencjał uzależniający. Konsekwencje ich nadużywania są niezwykle niebezpieczne – oprócz ogromnego ryzyka wykształcenia się nałogu, prowadzą do wystąpienia licznych efektów ubocznych, które w skrajnych przypadkach mogą spowodować nawet śmierć. Rozwój zależności od środków odurzających zależy od wielu czynników, w tym rodzaju substancji, środowiska i istniejących problemów na tle psychicznym, warto jednak zaznaczyć, że każdy z nich niesie za sobą bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Przedstawiamy, jak zaczyna się uzależnienie od narkotyków oraz jakie fazy narkomanii można wyróżnić.

Pierwszy kontakt z substancjami: jak to się zaczyna?

W wielu osobach istnieje przekonanie, że jednorazowe spożycie narkotyków nie może doprowadzić do uzależnienia. Niestety, mimo, iż nie zawsze dochodzi do wykształcenia się nałogu po pierwszym zażyciu, nie jest to niemożliwe. Środki odurzające powodują uwolnienie ogromnej ilości endorfin, których nie są w stanie wywołać żadne naturalne procesy, skutecznie zachęcając do ponownego przyjęcia substancji. Dodatkowo, wystarczy kilkukrotne spożycie, aby wpaść w sidła uzależnienia. To jest właśnie pułapka narkomanii. Wyjaśniamy, jakie są etapy uzależnienia od narkotyków.

Wyróżnić możemy 4 fazy uzależnienia od narkotyków:

  • faza pierwsza – eksperymentowanie; sięgający po środki odurzające spożywa je okazjonalnie, zwykle jedynie w towarzystwie i na imprezach. Rozpoczyna ją ciekawość i chęć przeżycia nowych doświadczeń. W owej fazie osoba jest świadoma konsekwencji oraz wie, że nie jest to dla niego dobre
  • faza druga – przyjemność ze stanu odurzenia; w jej trakcie wzrasta zainteresowanie narkotykami, coraz częściej osoba szuka również okazji do ich zażycia. Tolerancja na substancję zaczyna rosnąć, a człowiek często zmienia towarzystwo na takie, w których przyjmowanie środka jest akceptowane i kultywowane.
  • Faza trzecia – stan odurzenia staje się celem nadrzędnym; stopniowo całe życie uzależnionego zaczyna kręcić się wokół zdobywania i zażywania substancji odurzającej, a osoba traci kontrolę nad jej spożyciem. To moment, w którym nałóg jest już w pełni rozwinięty – już podczas tej fazy uzależnienia od narkotyków konieczna jest terapia dla osób zmagających się z nałogiem.
  • Faza czwarta – stan odurzenia staje się normą; osoba podporządkowuje całe swoje życie narkotykom. W organizmie dochodzi do ogromnych zniszczeń, a człowiek funkcjonować może tylko po ich zażyciu. Wówczas jedyną drogą do wyzdrowienia jest detoks narkotykowy. W wyjściu z nałogu pomoże Ci ośrodek uzależnień

Czynniki ryzyka i podatność na uzależnienie

Wystąpienie uzależnienia od narkotyków jest bardzo prawdopodobne u każdej osoby je zażywającej, niektóre z nich są jednak bardziej narażone na jego wykształcenie. Do grupy ryzyka należą przede wszystkim (ale nie tylko) ludzie, których rodzic lub oboje rodziców zmagają się z narkomanią. Już od najmłodszych lat mają oni na kontakt z używką, a dodatkowo zwykle odziedziczają po opiekunach gen zwiększający podatność na uzależnienia. Równie częstym czynnikiem zwiększającym szansę na rozwój nałogu jest występowanie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności tych związanych z chwiejnością emocjonalną i impulsywnością. Pamiętaj – jeżeli zauważysz u siebie objawy nałogu, udaj się na leczenie uzależnień od narkotyków.

Wpływ środowiska społecznego i kulturowego na proces uzależnienia

Przyczyny narkomanii są przeróżne, a dużą rolę w jej wykształceniu odgrywa jednak wpływ środowiska społecznego. Otaczanie się wśród osób, które regularnie zażywają substancje psychoaktywne znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia – człowiek chcąc zapobiec wykluczeniu sam często sięga po środki odurzające. Prawdopodobieństwo wystąpienia nałogu rośnie również we wcześniej wspomnianym przypadku nadużywania substancji przez rodziców.

Niestety duży wpływ na rozwój uzależnienia ma powszechna w społeczeństwie stygmatyzacja osób zmagających się z nałogiem. Błędne przekonania, jakoby było ono wynikiem słabej woli, skutecznie zniechęca do podjęcia leczenia i przyznania się do problemu. Często wynika to ze strachu przed surową oceną i niezrozumieniem, przez co zamiast sięgnięcia po pomoc, uzależniony coraz bardziej wpada w sidła narkomanii.

Diagnostyka i leczenie: jak zatrzymać spiralę uzależnienia?

Narkomania to bardzo poważna choroba, która odbiera osobie uzależnionej radość z życia i wywołuje ogromne szkody w organizmie. Samodzielna walka z nałogiem to niezwykle trudne, a często wręcz niemożliwe zadanie. Warto również zaznaczyć, że odtrucie narkotykowe w domu jest wyjątkowo niebezpieczne – w silnym stadium uzależnienia występujący po próbach odstawienia zespół abstynencyjny może mieć tragiczne konsekwencje. Pamiętaj jednak, że z sidła uzależnień da się wyjść! Udanie się do ośrodka leczenia uzależnień to najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na pokonanie narkomanii. W specjalistycznej placówce Medjol zajmujemy się niesieniem pomocy osobom zmagającym się z nałogiem – zgłoś się do nas i zawalcz o odzyskanie kontroli nad swoim życiem!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button