Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku ani płci. Ze względu na społeczne przyzwolenie spożywania napojów alkoholowych oraz legalność używki, jej rozwój jest często niemal niezauważalny. Dodatkowo człowiek dotknięty uzależnieniem zwykle bardzo długo nie zdaje sobie sprawy z problemu, a nawet wypiera jego istnienie. Niestety choroba alkoholowa jest niebezpieczna – zarówno dla zdrowia, jak i życia, a jej rozwój może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji. Wyjaśniamy, jakie symptomy można wyróżnić oraz jaki jest wpływ alkoholu na mózg i ciało osoby zmagającej się z uzależnieniem.

Symptomy psychiczne uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu przejawia się na wielu płaszczyznach – jedną z nich jest sfera psychiczna. Najbardziej typowym symptomem jest silna, nieodparta chęć sięgania po napoje wyskokowe, trudności w kontroli, a z czasem jej utrata nad częstotliwością i ilością spożywanej substancji czy też utrata innych zainteresowań. Człowiek wraz z postępowaniem zaburzenia traci zdolność logicznego myślenia, wypiera istnienie problemu, a napoje wyskokowe stają się remedium na ból, smutek i niepowodzenia. Dodatkowo, w przypadku próby zaprzestania picia, zaczynają występować silne objawy odstawienia alkoholu w postaci rozdrażnienia, agresji i ogromnej chwiejności emocjonalnej. Bardzo dotkliwe konsekwencje ma również alkoholizm w rodzinie – warto  pamiętać, że to choroba, która dotyka nie tylko osoby uzależnionej, ale także jej najbliższego otoczenia, w tym dzieci. Pamiętaj – jeżeli zauważysz u siebie lub bliskich symptomy nałogu, nie bój prosić się o pomoc i zgłoś się do placówki medycznej, takiej jak ośrodek uzależnień Medjol.

Symptomy fizyczne uzależnienia od alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu nie ograniczają się jednak do sfery psychicznej. Z czasem zaobserwować można również liczne fizyczne symptomy nałogu. Zaliczyć można do nich widoczne starzenie się organizmu, takie jak niezdrowy, szary odcień skóry czy pogłębienie się zmarszczek. Zwykle osoba dotknięta alkoholizmem jest wychudzona, co wynika z gwałtownego spadku masy mięśniowej, jej twarz zaczyna być opuchnięta, a oczy zaczerwienione. Najbardziej widoczne skutki niesie za sobą jednak zespół abstynencyjny występujący wtedy, gdy człowiek uzależniony decyduje się na nagłe odstawienie alkoholu. Objawy wiążą się z szeregiem bardzo nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych, takich jak drżenia mięśniowe, nadciśnienie, nudności, wymioty czy zaburzenia snu. Pojawiają się one w trakcie trzeźwienia lub po wytrzeźwieniu, gdy substancji zaczyna brakować w organizmie – wynika to z faktu, iż z czasem organizm przyzwyczaja się do obecności używki w ciele, stając się niezbędny do jego funkcjonowania. Nie znaczy to jednak, że po rozwinięciu się zespołu abstynencyjnego nie można nic zrobić! W niesieniu pomocy osobom zmagającym się z uzależnieniem specjalizuje się nasz ośrodek uzależnień alkoholowych.

Wpływ długotrwałego picia na mózg i ciało

Alkoholizm niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji – zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Jednym z głównych narządów wewnętrznych, w którym zachodzi najwięcej niekorzystnych zmian wskutek nadużywania napojów wyskokowych, jest wątroba. U większości osób zmagających się z uzależnieniem dochodzi do rozwoju jej stłuszczenia, a nawet marskości. Schorzenia te upośledzają najważniejsze funkcje metaboliczne i utrudniają odpływanie żółci, uniemożliwiając organowi prawidłowe funkcjonowanie. Warto zaznaczyć, że uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne – skutki picia alkoholu można jednak spowolnić lub zatrzymać, decydując się na odwyk alkoholowy.

Nadmierne spożywanie napojów wyskokowych ma również negatywny wpływ na układ krążenia, układ pokarmowy oraz oddechowy. Alkohol osłabia ogólną odporność człowieka, który staje się bardziej narażony na zapalenie dróg oddechowych, niedobory kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów oraz przeróżnych schorzeń. Zwiększa ryzyko wystąpienia zawałów, choroby wrzodowej, a nawet raka. Na nadużywaniu napojów wyskokowych cierpi również mózg – substancja ta bezpośrednio przyczynia się bowiem do rozwoju zaburzeń psychicznych, zaburzeń pamięci czy zmniejszeniem koncentracji. Dojść może nawet do psychozy, paranoi związanej z pojawieniem się urojeń, a nawet padaczki alkoholowej.

Znaczenie wsparcia w leczeniu uzależnienia

Alkoholizm to poważne zaburzenie, które w najgorszym przypadku może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do śmierci. Nie jest on związany ze słabą wolą – pamiętajmy, że to choroba rozwijająca się niezależnie od człowieka. Jej istnienie łączy się z licznymi, bardzo przykrymi skutkami i objawami, skutecznie uniemożliwiając osobie samodzielne wyjście z nałogu. Z tego względu niezwykle ważna jest pomoc w postaci wsparcia i okazania zrozumienia. Pamiętaj, że uzależnienie to nie wyrok – jeżeli cierpisz na chorobę alkoholową, możesz z niej wyjść! Istnieją programy, które pomagają w uwolnieniu się od nałogu, takie jak “12 kroków anonimowych alkoholików” oraz specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień – jak Medjol, specjalizujące się w niesieniu pomocy osobom zmagającym się z zależnością od napojów wyskokowych.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button