Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Hazard jest rodzajem uzależnienia, które lubi nawracać. Osoby, które się z nim borykają często tracą kontrolę nad swoim życiem prywatnym i zawodowym. Nałogowe granie może prowadzić do problemów finansowych, rodzinnych, zawodowych i psychicznych. Może również towarzyszyć rozwojowi innych uzależnień. Rozpoznanie, szczególnie na początku może być trudne, zarówno dla rodziny, jak i dla współpracowników. Podpowiadamy, jak funkcjonują w pracy uzależnieni od hazardu.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Podobnie jak w przypadku uzależniania od internetu czy gier, początki są niewinne. Pierwsza gra, chęć szybkiego wzbogacenia się, widmo dużych pieniędzy, emocje, adrenalina – wszystkie te aspekty sprawiają, że uzależnienie od hazardu rozwija się coraz mocniej. To pierwsza faza, którą określa się mianem zwycięstw. Przypadkowe, drobne wygrane zachęcają do dalszego grania.  Stopniowo osoba uzależniona od hazardu nie jest w stanie kontrolować ilości czasu i pieniędzy, które przeznacza na hazard. Na tym etapie tworzy się pierwsze wyparcie problemu, pojawia się chęć odegrania się  – rozpoczyna się faza strat. To tutaj uzależnienie hazardowe przyczynia się do powiększania zadłużenia, Uzależniony zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, szkolne, rodzinne, zawodowe  lub społeczne z powodu częstego grania. Mogą pojawić się znaczące problemy z płynnością finansową. Długi zaczynają rosnąć, pojawiają się coraz to nowe zobowiązania, najpierw u najbliższych i znajomych, potem w bankach. Chęć pozyskania środków jest tak duża, że chory nie jest w stanie normalnie funkcjonować – to faza desperacji. Ostatnim etapem jest utrata nadziei – porzucenie przez bliskich, depresja, głęboka apatia, brak nadziei na wyjście z sytuacji. Na tym etapie jedynie terapia uzależnienia od hazardu pod okiem specjalisty może pomóc w powrocie do normalności.

Hazard może być również sposobem ucieczki od problemów emocjonalnych, takich jak stres, depresja, lęk czy niska samoocena. Często dotyczyć osób wysoko postawionych, które w ten sposób radzą sobie z problemami. Próba ograniczenia lub zaprzestania grania wywołuje szereg objawów fizycznych lub emocjonalnych (np. depresja, uczucie pustki, lęk, agresja). Odpowiednie leczenie hazardu pozwala poznać źródło choroby i odpowiednio przepracować sytuację.

Wpływ uzależnienia od hazardu na wydajność pracownika

Uzależnienie od hazardu z reguły ma negatywny wpływ na wydajność zawodową pracownika. Na początku uzależniony ma problem ze skupieniem się i koncentracją przez co zaczyna popełniać wiele drobnych błędów. Sporo energii zajmuje również ukrywanie problemu. Z czasem trudności mogą urosnąć do rangi poważnych problemów które wpływają niekorzystnie na wizerunek całej firmy.

Takie osoby mogą mieć problem z dotrzymywaniem terminów,  a także zaczynają zachowywać się negatywnie wobec innych współpracowników. Ich zachowanie przekłada się na pracę całego zespołu. Następuje obniżenie wydajności, brak motywacji do pracy, a także spadek zainteresowania wobec  swoich obowiązków. Zamiast realizować powierzone zadania, skupiają się na hazardzie.  Dzięki możliwości grania online mogą to robić zarówno w biurze, jak i podczas pracy zdalnej. Finalnie choroba prowadzi to do utraty stanowiska, bezrobocia i wejścia w spiralę długów. Zawodowe skutki uzależnienia od hazardu mogą mieć również konsekwencje prawne.

Jak zapobiegać hazardowi w miejscu pracy i życiu prywatnym

Osoby, które wpadają w hazard najczęściej borykają się z różnymi problemami psychicznymi, rodzinnymi, małżeńskimi, finansowymi. Granie jest sposobem na radzenie sobie z trudnościami.  Ogólnodostępność gier hazardowych również ułatwia popadanie w nałóg. Nie bez znaczenia jest również środowisko – bezpośrednim bodźcem zazwyczaj jest chęć przeżycia wielkich emocji, które niesie ze sobą potencjalna dużo wygrana. Uzależnienie często potęguje również picie alkoholu, zażywanie narkotyków czy innych używek.

Hazardowi nałogowemu można jednak zapobiec. Jeżeli masz ochotę zagrać, bądź spróbować “szczęścia” w grach losowych to warto pamiętać o tym żeby:

  • określić, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć oraz ile czasu możesz spędzić na takiej aktywności,
  • zaakceptować fakt, że prawdopodobieństwo dużej wygranej jest niewielkie,
  • nie łączyć hazardu z innymi używkami,
  • nie pożyczać pieniędzy na granie i obstawianie,
  • nie wydawać oszczędności na gry hazardowe,
  • nie traktować hazardu jako rozwiązania problemów rodzinnych i zawodowych.

Hazard podobnie jak alkoholizm czy narkomania jest jednostką chorobową, która wymaga specjalistycznego leczenia. Jeżeli zauważysz, że współpracownik boryka się z problemami możesz zaoferować swoją pomoc. Nie bądź nachalny,  nie zmuszaj do zwierzeń. Jeżeli jesteś bezpośrednim przełożonym, możesz zaoferować bezpłatny urlop oraz pomoc w odnalezieniu odpowiedniego ośrodka, który oferuje leczenie uzależnień tego typu. W wielu przypadkach chęć udzielenia pomocy może zostać odebrana negatywnie, dlatego konieczne będzie zwolnienie pracownika, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z zawartej umowy.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button