Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Problem uzależnienia od Internetu lub komputera przekłada się na wiele płaszczyzn życia chorego, a także jego najbliższego otoczenia. Na początkowym etapie nałogu mało kto dopuszcza do siebie myśl, że przez ilość czasu spędzonego przed ekranem może stracić swoją pracę lub rodzinę. Utrata chęci do prowadzenia jakichkolwiek relacji społecznych to jednak jeden z najpoważniejszych skutków, jakie niosą ze sobą uzależnienia internetowe.

Uzależnienie od Internetu i surfowania w sieci

Według badań przeprowadzonych przez CBOS, już w 2012 roku wpływ Internetu na nasze życie był tak duży, że uzależnienie mogło dotyczyć nawet 100 tysięcy osób w naszym kraju. Warto pamiętać, że mówimy o czasie, gdy tak naprawdę smartfony z nieograniczonym dostępem do sieci dopiero wchodziły na rynek. Obecnie liczba ta jest znacznie większa, a z osobą uzależnioną możemy spotkać się każdego dnia, nawet wśród najbliższej rodziny i znajomych.

Mechanizmy nałogu są w tym przypadku pod wieloma względami podobne do tego, z czym muszą mierzyć się uzależnieni od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Czynnik uzależniający powoduje stopniowe trudności w funkcjonowaniu chorego w praktycznie każdej dziedzinie jego codziennego życia. Występuje osłabienie woli, skupienie myśli i sił wyłącznie na czynnościach związanych z korzystaniem z sieci, nerwowość w przypadku braku możliwości skorzystania z komputera czy smartfonu, a także dolegliwości bólowe w rękach lub kręgosłupie. Symptomy psychiczne przechodzą zatem również w symptomy fizyczne. Nałogowe korzystanie z sieci w nocy może przykładowo powodować niedosypianie, prowadzące do bólów głowy, rozdrażnienia i ogólnego osłabienia organizmu. Na takim etapie jedyną skuteczną pomocą może okazać się leczenie uzależnienia od Internetu przeprowadzone przez specjalistów.

Osoba uzależniona od Internetu

Choć uzależnienia w sieci mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku, czy statusu materialnego, badania pokazują, że szczególnie narażone na nie są osoby o pewnych cechach charakteru oraz w specyficznej sytuacji życiowej. Często Internet staje się taką samą ucieczką od codziennych problemów, jak alkohol lub narkotyki. Świat wirtualny jest bardziej atrakcyjny, pozbawiony wszystkiego, z czym uzależniony musi mierzyć się na co dzień w swoim realnym życiu. Osoba uzależniona od Internetu to też często ktoś, kto jeszcze przed uzależnieniem ma problemy w relacjach międzyludzkich. Chorzy bywają jednostkami nieśmiałymi, pochodzącymi z dysfunkcyjnych rodzin czy też zmagającymi się przez dłuższy czas ze stresem spowodowanym problemami życiowymi. Trudna sytuacja rodzinna w szczególny sposób może oddziaływać na dzieci i być przyczyną tego, że to Internet staje się miejscem, gdzie małoletni szuka zrozumienia, akceptacji i uwagi od innych ludzi. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest to regułą, a uzależnienie od Internetu i surfowania w sieci może dotknąć w obecnych czasach naprawdę każdego. Warto wówczas szukać pomocy w takim miejscu, jak profesjonalny ośrodek terapii uzależnień.

Wpływ Internetu na relacje międzyludzkie

Uzależniony może mieć poczucie, że jego relacje międzyludzkie za sprawą Internetu się poprawiają. Jednym z podtypów nałogu sieciowego jest socjomania internetowa. Osoba chora nie jest w stanie funkcjonować bez kontaktów czy poznawania nowych osób przez media społecznościowe, komunikatory i czaty. Towarzyszyć może temu poczucie euforii związane z realizacją potrzeb wynikających z nałogu, a uzależniony może myśleć, że w stosunkach z innymi radzi sobie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Koncentracja na kontaktach wirtualnych prowadzi do zaniedbań w kontaktach rzeczywistych. Wpływ Internetu na relacje międzyludzkie jest pod tym względem bardzo złożony.

Osoba uzależniona porzuca swoje obowiązki, a dotyczyć to może każdej sfery życia. W zapomnienie popadają zobowiązania zawodowe, a także czynności domowe, co przekłada się na konflikty z rodzicami czy partnerem/partnerką. Proste, rutynowe zadania, takie jak sprzątanie znajdują się często na pierwszych miejscach tych aktywności, które według chorego można poświęcić na rzecz surfowania w sieci. Podobny skutek niesie ze sobą zaburzenie poczucia czasu, przez które w życiu uzależnionego zaczyna brakować miejsca na inne aktywności.

Uzależnienia internetowe wpływają też bezpośrednio na zmianę zachowania względem innych osób. U uzależnionego spada poczucie własnej wartości, przez co staje się nadwrażliwy na krytykę. Z tego powodu dochodzić może do konfliktów. Wahania nastroju czy rozdrażnienie spowodowane brakiem dostępu do sieci również odbijają się na tym, w jaki sposób chory traktuje najbliższych. Gdy uzależnienie dotyczy partnera lub partnerki, ucierpi na tym prawdopodobnie również życie seksualne danej pary. Zmęczenie oraz zaburzenia pracy organizmu spowodowane nałogiem obniżają poziom potrzeb seksualnych. Uzależniona osoba może też spędzać całe noce przed komputerem, unikając tym samym kontaktu fizycznego w sypialni z małżonkiem.

Interpersonalne skutki uzależnienia sieciowego są równie groźne, jak zagrożenia płynące z uzależniania od narkotyków, alkoholu bądź hazardu. Narażone są więzi społeczne chorego i dotyczy to zarówno relacji pomiędzy małżonkami, jak też pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Pomoc najbliższych jest w takiej sytuacji nieoceniona, a odpowiednia reakcja i udanie się na profesjonalną terapię, może stosunki te uratować.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button