Nadmierne spożywanie alkoholu jest poważnym problemem w naszym kraju, często jednak bagatelizowanym. Ignorowanie tak trudnego tematu prowadzi do wielu różnych schorzeń. Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka początkowo może być niezauważalny. Stopniowo jednak, pod wpływem substancji w nim zawartych, niszczone są organy wewnętrzne – serce, żołądek, wątroba czy układ nerwowy. Zdarza się jednak, że nawet przy jednorazowym zażyciu zbyt dużej ilości alkoholu może nastąpić zatrucie alkoholem. Sprawdź, w jaki sposób można się zachować w takiej sytuacji. Gdzie należy szukać pomocy w przypadku, gdy zauważymy niepokojące objawy? Jak właściwie zareagować?
Jak odróżnić upojenie alkoholowe od zatrucia?
Pierwsza pomoc udzielona przez osoby postronne często okazuje się bezcenna, wtedy gdy pojawia się problem. Zatrucie alkoholowe bywa bardzo poważne w skutkach i należy reagować zawsze, wtedy gdy tylko nabierzemy podejrzeń, że właśnie z czymś takim mamy do czynienia. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów, które wskazują jak odróżnić upojenie alkoholowe od zatrucia nim.
W trakcie spotkań towarzyskich zdarza się dość często, że niektórzy z uczestników imprezy wpadną w stan upojenia alkoholowego. Najczęściej spotykanymi objawami jest kilka dość charakterystycznych zmian w zachowaniu. Jedną z nich jest nadmierna gadatliwość osoby będącej pod wpływem alkoholu. Najczęściej osoba taka mówi głośniej niż zwykle, używając przy tym przesadnej gestykulacji. Niekiedy występują też zaburzenia równowagi i koncentracji. Po jakimś czasie pojawia się niewyraźna mowa, a potem senność. Na pierwszy rzut oka nie jest to nic strasznego, jednak może to spowodować szkody pośrednio wynikające z zachowania. Ze względu na opóźniony czas reakcji i zaburzenia równowagi często zdarzają się upadki, prowadzące do kontuzji. Pod wpływem euforii wywołanej spożyciem trunków alkoholowych wiele osób podejmuje ryzykowne decyzje, w tym dotyczące zachowań seksualnych, co niesie za sobą poważne konsekwencje.
Natomiast dzień po spożyciu pojawia się kac, a wraz z nim między innymi objawy odwodnienia organizmu. Nie zawsze prowadzi to do długotrwałych dolegliwości czy, w konsekwencji, poważnych chorób. Dobrze jest jednak zmierzyć się z tym problemem, a co za tym idzie zastanowić się nad tym czy picie w nadmiarze może być dla nas szkodliwe oraz sprawdzić, do jakich chorób prowadzi alkoholizm.
Dużo bardziej niebezpiecznym dla osoby pijącej jest zatrucie, które spowodowane jest nadmiernym spożyciem alkoholu w bardzo krótkim czasie. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją bardzo poważną, ponieważ taka sytuacja może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji- kalectwa lub nawet śmierci. Jakie więc są objawy zatrucia alkoholem, na które szczególnie musimy zwrócić naszą uwagę?
Najczęstszymi objawami są silne zaburzenia świadomości, często kończące się utratą przytomności. Bardzo niebezpiecznym objawem mogącym skończyć się zatrzymaniem oddechu jest mocno spowolnione lub bardzo nieregularne oddychanie. Natomiast wymioty mogą spowodować uduszenie osoby zatrutej alkoholem. Czasami widoczne jest zasinienie skóry i spadek temperatury ciała, co w konsekwencji może skończyć się hipotermią, a nawet śmiercią. Jednym z najbardziej zauważalnych symptomów są drgawki, często poprzedzające bardzo groźną śpiączkę alkoholową.
Kiedy zatrucie alkoholem wymaga wezwania pogotowia
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego jest zatrucie alkoholem metylowym. Spożywanie alkoholu niewiadomego lub podejrzanego pochodzenia prowadzi do wielu zgonów rocznie w naszym kraju. W niektórych latach, według Głównego Urzędu Statystycznego, alkohol metylowy mógł być przyczyna śmierci kilkuset osób rocznie. Oficjalne dane zawsze w takich przypadkach są niepełne, bo często nie bada się przyczyny śmierci pod takim kątem jak wypicie tego wysoce szkodliwego dla człowieka alkoholu.
W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z osobą, która spożyła alkohol metylowy, należy bez wahania wezwać pogotowie. Symptomy pojawiają się prawie zawsze i najczęściej bardzo szybko. Charakterystycznym objawem jest podwójne widzenie, a nawet ślepota. Poza tym często pojawia się też bardzo silny ból głowy i szybka utrata świadomości. Nigdy nie należy lekceważyć takich objawów! Szybka interwencja może uratować komuś życie!
Najczęściej jednak mamy do czynienia z zatruciem alkoholem etylowym, zdatnym do spożycia. Jednakże fakt, że wolno go człowiekowi pić nie oznacza, że przy jego konsumpcji nie może dojść do objawów tego co nazywamy zatruciem alkoholem.
Kiedy więc w trakcie spotkania towarzyskiego ktoś traci przytomność i nie reaguje na bodźce, to jest to już bardzo poważny sygnał alarmowy. Niebezpiecznym objawem są wymioty, co w połączeniu z byciem nieprzytomnym, może prowadzić do uduszenia się. Jeśli natomiast pojawią się drgawki, to już na pewno nie ma na co czekać. Mogą one świadczyć o silnych zaburzeniach elektrolitowych lub nawet uszkodzeniu mózgu. Dlatego ważne jest, aby w takim przypadku jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy i wezwać pogotowie ratunkowe.
Pacjent z objawami zatrucia alkoholem, który trafia na oddział ratunkowy, jest poddawany procedurze odtrucia. Nieco inaczej postępuje się w przypadku, gdy przyczyną jest alkohol etylowy, zawarty w produktach alkoholowych, a inaczej kiedy mamy do czynienia z alkoholem metylowym czy glikolem etylenowym. Te dwie ostatnie substancje są skrajnie toksyczne dla ludzkiego organizmu i wymagają bardziej skomplikowanych procedur medycznych.
Najczęściej mamy do czynienia z zatruciem alkoholem zdatnym do spożycia. Detoksykacja organizmu nie jest stosowana tylko jako element doraźnej pomocy. Jest także jednym z ważniejszych elementów przy początkowej pracy nad odejściem od nałogu. Dobrze jest więc zapoznawać się z tym jak przebiega odtrucie alkoholowe, którego procedurę należy prowadzić pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego. Organizm pacjenta jest odpowiednio nawadniany i odżywiany. Następuje to poprzez dożylne podanie soli fizjologicznej, glukozy oraz witamin z grupy B. Podanie tych ostatnich zapobiega uszkodzeniom neurologicznym. Stan każdego pacjenta jest inny, więc rozmowa z najbliższymi i staranny wywiad medyczny jest bardzo istotny na tym etapie.
Pierwsza pomoc przy zatruciu alkoholem
Może Tobie lub bliskiej osobie zdarzyło się zatrucie alkoholowe? Jak sobie pomóc i jak pomóc innym? Tak jak w przypadku każdej innej sytuacji, która zagraża życiu lub zdrowiu, tak i w przypadku zatrucia alkoholem, należy udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.
Najważniejsze jest, żeby osobie, której udzielamy pomocy, nie stała się jeszcze większa krzywda. Należy zadbać o bezpieczeństwo tej osoby, poprzez ułożenie jej w bezpiecznej pozycji, sprawdzenie parametrów życiowych i bezzwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego. Do czasu przyjazdu pomocy medycznej należy kontrolować oddech i w razie konieczności zastosować resuscytację krążeniowo- oddechową. Nigdy natomiast nie należy stosować domowych sposobów na odtrucie, bo można jeszcze bardziej zaszkodzić.