Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Długotrwałe spożywanie alkoholu ma niekorzystny wpływ na organizm. Prowadzi do wielu schorzeń, które stają się przyczyną wielu śmiertelnych chorób. Stopniowo uszkadza wątrobę, mózg i serce. Zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, a także ciśnienie tętnicze prowadząc do nadciśnienia. Do jakich chorób może doprowadzić spożywanie alkoholu etylowego w nadmiarze i jak temu zapobiec?

Alkohol a zdrowie układu nerwowego

Alkohol ma znaczący wpływ na układ nerwowy. Osoby uzależnione są narażone na udar mózgu dwa razy bardziej niż w przypadku tych, którzy stronią od alkoholu. Może wystąpić również problem z krzepnięciem krwi, za które jest odpowiedzialna wątroba. Alkohol etylowy wpływa również na pracę móżdżku. Znajdujący się w nim robak odpowiada za prawidłowe utrzymanie równowagi ciała, dlatego osoby uzależnione mają problem z prawidłowy stawianiem stóp, utrzymaniem postawy ciała, a także skoordynowaniem ruchów. Mogą również wystąpić problemy z mową postrzegane jako dziwne dźwięki czy okrzyki. Nie ma leku na to schorzenie. Warunkiem poprawy jakości życia jest odpowiednie leczenie alkoholizmu, całkowita abstynencja oraz uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Uszkodzenie móżdżku prowadzi również do polineuropatii obwodowej, która  polega na uszkadzaniu nerwów obwodowych i zaburzeniu przewodzenia, a w konsekwencji także do zaniku czucia. Alkohol, a wzrok? Nadmierne spożywanie powoduje zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie nerwu wzrokowego. Pierwszym krokiem do wyleczenia schorzeń układu nerwowego jest detoks w ośrodku uzależnień. Pod okiem fachowców można wyleczyć choroby od alkoholu lub zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. Uzupełnienie mikroelementów i witamin, a także odtrucie organizmu przyniesie pierwsze, dobre efekty. Jeżeli zostanie odstawiony alkohol, a zdrowie się nie poprawi, konieczna będzie dalsza diagnostyka w celu dokładnego zbadania, jakie szkody wyrządziło uzależnienie.

Wpływ alkoholu na zdrowie wątroby, żołądka i trzustki

Za metabolizm alkoholu odpowiada przede wszystkim wątroba. Alkoholowe stłuszczenie wątroby dotyczy niemal każdego uzależnionego. Toksyczne tłuszcze docierają do mózgu i uszkadzają komórki, powodując zaburzenia funkcji intelektualnych. U co trzeciego pijącego rozwija się również marskość wątroby, która jest chorobą postępująca, nieodwracalna i nieuleczalna. Prowadzi do niewydolności organu i zatrucia całego organizmu. Alkoholowe zapalenie wątroby w tracie abstynencji może się cofnąć w ciągu kilku miesięcy. Uszkodzeniu ulega również przełyk oraz żołądek. Osoby uzależnione najczęściej zmagają się z zapaleniem błony śluzowej przełyku oraz chorobą wrzodową. Uszkodzona zostaje również trzustka – odpowiedzialna za produkcję enzymów trawiennych i insuliny. W konsekwencji tego rozwija się również cukrzyca, która nieleczona prowadzi do śmierci. Leczenie alkoholizmu w ośrodku to pierwszy krok do odzyskania równowagi organizmu, w tym także wyleczenie lub zmniejszenie dolegliwości, z którymi chory się zmaga.

Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie serca oznacza zmaganie się z kardiomiopatią. To ciężka i trudna w leczeniu choroba mięśnia sercowego, która w znacznym stopniu upośledza pompowanie krwi. Jej następstwem jest niewydolność krążenia, co prowadzi do śmierci. Alkohol negatywnie wpływa również na psychikę. Nadużywanie alkoholu jest często związane z depresją, lękami, psychozą i zaburzeniami dwubiegunowymi. Może również prowadzić do samobójstwa. Osoby uzależnione często nie radzą sobie z problemami, więc sięgają po alkohol, a psychika jest szczególnie ważna nie tylko w trakcie procesu wychodzenia z nałogu, ale także w codziennym radzeniu sobie z wyzwaniami. Ośrodek leczenia alkoholizmu gwarantuje opiekę terapeutów i psychologów, którzy nakierują osobę uzależnioną na odnalezienie właściwej drogi i zmianę życia na lepsze.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button