Jednym z najważniejszych etapów, jaki składa się na leczenie alkoholizmu, jest detoks alkoholowy. To medyczna procedura, mająca na celu oczyścić organizm osoby uzależnionej z toksyn nagromadzonych wskutek długotrwałego nadużywania alkoholu. Odtruwanie niejednokrotnie ratuje życie tym, którzy przez wiele dni znajdowali się w ciągu alkoholowym i pozwala na jego bezpieczne przerwanie. Wyjaśniamy, jak przebiega detoks alkoholowy oraz jaką odgrywa rolę w procesie wychodzenia z nałogu.
Odtrucie alkoholowe – jak przebiega proces odtruwania?
Aby lepiej zrozumieć, skąd bierze się potrzeba przebycia detoksu przez osoby zmagające się z alkoholizmem, warto najpierw dowiedzieć się, z czym wiąże się długotrwałe nadużywanie alkoholu. Wskutek spożywania nadmiernej ilości trunków alkoholowych przez dłuższy czas stan zdrowia uzależnionego ulega znacznemu pogorszeniu. W ciele zaczynają gromadzić się toksyny, które negatywnie oddziałują na niemal każdy organ chorego, a gospodarka jonowo-elektrolitowa ulega rozregulowaniu. Dodatkowo organizm osoby dotkniętej alkoholizmem tak bardzo przyzwyczaja się do obecności używki, że jej nagłe odstawienie wiązałoby się z wystąpieniem bardzo nieprzyjemnych, psychosomatycznych objawów zespołu abstynencyjnego, będących zagrożeniem dla jej zdrowia, a nawet życia. Wynika to z faktu, iż alkohol uzależnia zarówno psychicznie, jak i fizycznie, dlatego też zaprzestanie picia na własną rękę wiąże się z dużym ryzykiem, w szczególności wtedy, gdy uzależniony znajduje się w zaawansowanych stadiach choroby alkoholowej. To właśnie z tego powodu detoks jest konieczny i każdorazowo powinien poprzedzać odwyk alkoholowy.
Samo odtruwanie alkoholowe przebiega podobnie w każdej placówce medycznej uprawnionej do jego przeprowadzenia. W pierwszym etapie chory, który przybył na odwyk lub do szpitala, poddawany jest wywiadowi lekarskiemu. W jego trakcie lekarz zbiera najważniejsze informacje na temat uzależnienia pacjenta, w tym o czasie jego trwania, stopniu zaawansowania oraz częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu, a także ocenia jego stan psychofizyczny. Może również zlecić przeprowadzenie badań krwi i moczu, które mają na celu sprawdzić niedobory i stopień zniszczeń wyrządzonych wskutek nadużywania napojów wyskokowych. Na tej podstawie specjalista dobiera zestaw leków oraz ustala skład kroplówki (witaminy, elektrolity, sole mineralne), która zostanie podana osobie uzależnionej.
Celem detoksu jest głównie przerwanie ciągu alkoholowego, wraz ze złagodzeniem fizycznych i psychicznych konsekwencji nagłego odstawienia alkoholu oraz regeneracja organizmu. Aby uzupełnić niedobory, pacjent zostaje odpowiednio nawodniony, dostaje dożylnie szereg witamin, przede wszystkim B1 i innych z grupy B, magnez, potas oraz elektrolity. By osłabić przykre objawy zespołu abstynencyjnego, uzależnionemu podaje się natomiast leki, przede wszystkim uspokajające, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i nasenne, choć zależy to od decyzji lekarskiej. W trakcie detoksu, który trwa średnio od 7 do 10 dni, chory pozostaje pod stałą obserwacją lekarską, dzięki czemu w razie jakichkolwiek objawów można szybko zareagować. Po przebyciu odtruwania, osoba zmagająca się z nałogiem może „na trzeźwo” podjąć decyzję o udaniu się na odwyk zamknięty oraz rozpocząć leczenie ambulatoryjnie i stacjonarnie alkoholizmu.
Odtruwanie po alkoholu – najlepsze metody
W Internecie spotkać się można z wieloma artykułami wskazującymi na domowe sposoby na detoks alkoholowy. O ile metody te sprawdzą się w przypadku zatrucia będącego efektem jednorazowego wypicia zbyt dużej ilości alkoholu na imprezie, są nie tylko zupełnie nieskuteczne, ale i niebezpieczne dla osób zmagających się z chorobą alkoholową i będących w ciągu. Wynika to z faktu, iż w trakcie samodzielnego odtruwania może dojść do wystąpienia bardzo groźnych dla życia objawów zespołu abstynencyjnego, np. depresji alkoholowej, majaczenia czy drgawek. Właśnie dlatego najskuteczniejszym sposobem na detoksykację jest przeprowadzenie jej w specjalistycznej placówce medycznej, gdzie pacjent pozostaje przez cały czas pod okiem lekarzy i pielęgniarek.
Udając się na odtruwanie, warto zdecydować się na usługi prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Tam specjaliści zajmą się osobą uzależnioną kompleksowo, łagodząc zarówno psychiczny, jak i fizyczny głód alkoholowy, a jednocześnie zapewnią szybki dostęp do kluczowego etapu wychodzenia z nałogu, jakim jest psychoterapia. W placówkach publicznych niestety często nie można liczyć na holistyczne podejście do pacjenta, a na terapeutyczną fazę leczenia trzeba czekać nawet do kilku miesięcy. Znacznie zwiększa to ryzyko powrotu do nałogu niedługo po detoksie i zaprzestanie starań o życie w trzeźwości.
Leczenie alkoholizmu – rola detoksu i terapii
Detoks, a następnie terapia stacjonarna to kluczowe etapy w leczeniu uzależnień z wielu powodów. Odtruwanie odgrywa ogromną rolę między innymi dlatego, że to dzięki niemu osoba zmagająca się z nałogiem może łagodnie wejść w fazę abstynencji. Po jego przebyciu odzyskuje siły i zdolność racjonalnego spojrzenia na swój nałóg, co w przeciwnym przypadku byłoby niezwykle trudne, o ile nie niemożliwe. Znacznie ułatwia to podjęcie decyzji o podjęciu walki z nałogiem i daje dodatkową motywację do tego. Warto jednak wspomnieć, że detoks sam w sobie nie jest formą leczenia choroby alkoholowej i zdecydowanie nie wystarczy do jej wyleczenia. Aby rzeczywiście pomógł w wyjściu z nałogu, konieczna jest również terapia alkoholowa (zamknięta forma leczenia zwykle cechuje się wyższą skutecznością). Psychoterapia skupia się bowiem na psychicznym aspekcie alkoholizmu, który zwykle odpowiada za wykształcenie się nałogu. W jej trakcie osoba zmagająca się z nałogiem z pomocą terapeuty poznaje podłoże swojego uzależnienia, oducza się starych nawyków, a jednocześnie wykształca w sobie nowe, zdrowe. Bez zmiany podejścia do używki i nauczenia się radzenia sobie z problemami bez sięgania po kieliszek, osoba prędzej czy później wróci do picia i przerwie abstynencję.
Warto dodać, że detoks nie jest jednoznaczny z podjęciem leczenia. To osoba po jego przebyciu musi z własnej woli zdecydować się na udanie się na terapię. Jest to jednak pierwszy i jeden z najważniejszych kroków do podjęcia walki z nałogiem oraz powrotu do życia w trzeźwości. Należy również zaznaczyć, że detoks nie zawsze okazuje się być konieczny. Jeśli osoba czuje, że zaczyna tracić kontrolę nad swoim postępowaniem wskutek nałogu, ale nie wpadła jeszcze w ciąg, krok ten niekiedy można pominąć. Jest on jednak obowiązkowy, w przypadku, gdy uzależniony znajduje się w zaawansowanych stadiach choroby alkoholowej.