Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Narkotyki to substancje chemiczne, które najczęściej są wprowadzane do organizmu w celu uzyskania określonego efektu – poprawy nastroju, wywołania stanu euforii czy halucynacji, redukcji bólu lub zwiększenia energii do działania. Narkotyki, takie jak heroina, metamfetamina czy kokaina, są sprzedawane nielegalnie, a ich zażywanie wywołuje szereg skutków ubocznych. Do tej grupy można zaliczyć również poszczególne leki przeciwbólowe i psychotropowe, które są dostępne tylko na receptę i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Zażywanie tych preparatów, zwłaszcza w sposób niekontrolowany, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych, w tym uzależnienia, a także śmierci. Osoby uzależnione kryją się z problemem, dlatego bliskim, szczególnie na początku trudno znaleźć pochowany w różnych miejscach towar. Sprawdź, jak rozpoznać uzależnienie narkotykowe i gdzie szukać pomocy.

Gdzie narkoman chowa narkotyki

Istnieje wiele miejsc, w których można chować narkotyki, kryjówki bywają zaskakujące. Policja wśród najczęstszych miejsc, w których można ukryć substancje niedozwolone, wskazuje na odzież. Wszelkiego rodzaju kieszenie spodni, bluz, marynarek są dobrym miejscem do przechowywania narkotyków. Rzeczy osobiste, to według uzależnionych najlepsze miejsca – zawsze mają je pod ręką, dlatego towar jest bezpieczny, a w przypadku silnej potrzeby zażycia zawsze jest pod ręką. Osoby, które przyjmują psychoaktywne środki okazyjnie, często zostawiają je w domu w różnego rodzaju schowkach. Mogą to być szkatułki, pudełka po butach, czy nawet opakowania z grami planszowymi. Bardziej zaawansowanymi miejscami są doniczki z kwiatami lub elementy mebli, na przykład puste, odkręcane nogi od stołu z wolną przestrzenią. Zasada jest jedna – tam, gdzie młodzież chowa narkotyki, rodzice nie mają dostępu. Im bardziej zaawansowane stadium uzależnienia, tym coraz więcej pomysłów na przechowywanie i pozyskanie narkotyków.

Myślenie osoby uzależnionej – jak dostać narkotyki, gdzie szukać niedozwolonych substancji?

Handel i produkcja narkotyków w Polsce są niedozwolone. Ustawa mówi, że „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Niemniej, osoby, które zażywają niedozwolone środki, znajdują nielegalną drogę do pozyskania substancji uzależniających. Osoby, które nielegalnie dystrybuują narkotyki określa się mianem handlarzy. Część osób to importerzy, którzy przywożą je dla zysku. Dealerzy to osoby, które najczęściej sprzedają nie tylko narkotyki, ale także dopalacze i sami zażywają lub wykonują inne czynności niezgodne z prawem. Część narkotyków pozyskiwana jest również z drugiej ręki – na przykład przez współlokatorów czy grupy społeczne.

Wiemy już, że potrzeba przyjęcia substancji jest na tyle silna, że osoba uzależniona zastanawia się, jak pozyskać narkotyki, gdzie szukać towaru? Pierwszy zakup zwykle odbywa się po konkurencyjnej cenie. Handlarz nigdy nie nosi przy sobie danych substancji, więc osoba, która ich szuka, musi najpierw się skontaktować z danym dystrybutorem. Następnie umawia się z odbiorcą w konkretnym miejscu i przekazuje narkotyki w zamian za pieniądze. Po czasie, o ile wymiar sprawiedliwości nie znajdzie delikwenta, sam handlarz urywa kontakt lub zwiększa znacząco koszt pozyskania środków. Osoba uzależniona za wszelką cenę szuka dostępu, dlatego zdobywa pieniądze (na przykład poprzez kradzież czy sprzedaż kosztowności), by kupić chociaż niewielką działkę narkotyku. Handlarze niestety tworzą siatkę, szukają coraz większego rynku zbytu. Po zakupie uzależniony albo zażywa substancje, albo składuje je na później w sekretnym miejscu – gdzie osoba uzależniona chowa narkotyki najczęściej, już wiesz.

Jak sprawdzić, czy bliski bierze narkotyki?

Rozpoznanie problemu w wielu przypadkach jest trudne. Sygnałem, że pojawił się problem, najczęściej jest zmiana zachowania – objawem zażywania są często rozszerzone lub zwężone źrenice, nadwrażliwość na światło, a także nagłe zmiany w nastroju – od euforii po płacz, otępienie, senność i odwrotnie. Z biegiem czasu pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią, uczeniem się i osiąganiem dobrych wyników w szkole. Sygnałem do pojawienia się uzależnienia jest również izolacja i unikanie kontaktu z rodzeństwem, rodziną i przyjaciółmi lub całkowita zmiana środowiska. Często pojawiają się również problemy finansowe. W przypadku niepracujących nastolatków mogą to być prośby o kolejne środki na wycieczkę, której nie ma czy zakup, który nigdy się nie pojawi. Wśród przedmiotów mogą pojawić się również bibułki do skrętów czy żyletki. Osoby, które przyjmują narkotyki, cierpią również na przewlekły katar, towarzyszą im krwawienia z nosa. Może to wynikać z przyjmowania substancji przez nos. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy – nie wpadaj w panikę. To dobry moment, by skonsultować się ze specjalistą, który pomoże podjąć odpowiednie działania.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii może obejmować kilka różnych podejść. Najczęściej jest to terapia dla osób uzależnionych – behawioralna, która obejmuje sesje z terapeutą. Jej rolą jest przepracowanie problemów i nakierowanie uzależnionego na właściwą drogę. Dzięki temu można stopniowo nauczyć się żyć bez sięgania po substancje odurzające. W wielu przypadkach, jako pierwszy stosuje się tak zwany detoks – terapię farmakologiczną, która pomaga odtruć organizm w trudnym procesie odstawienia. Dzięki temu dolegliwości są mniejsze, a proces odstawienia przebiega nieco łatwiej. Wielu uzależnionym od narkotyków polecana jest również terapia grupowa, na której mogą otrzymać wsparcie od osób z podobną historią. Ważne jest, aby osoby uzależnione od narkotyków szukały pomocy i wsparcia u profesjonalistów. Najskuteczniejszą formą jest kompleksowy detoks i terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button