Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Jednym z obszarów życia osoby uzależnionej od narkotyków, na którym nałóg odbija się szczególnie dotkliwie, jest jej psychika. Wskutek narkomanii jej zdrowie psychiczne może ulec znacznemu pogorszeniu, a zachowanie – niemalże całkowitej zmianie. Niestety w bardzo wielu przypadkach u uzależnionych dochodzi do wykształcenia się mniej lub bardziej poważnych zaburzeń psychicznych, będących bezpośrednią konsekwencją nadużywania środków odurzających i wymagających leczenia. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje oraz na jakiego typu zaburzenia osobowości i nastroju ludzie zmagający się z narkomanią są najbardziej narażeni.

Zaburzenia osobowości po narkotykach – czym są spowodowane?

Powodów zmian osobowości wynikających z narkomanii należy się dopatrywać w sposobie oddziaływania środków odurzających na układ nerwowy. Narkotyki mają bardzo silny wpływ na komunikację między neuronami. Modyfikują działanie m.in. dopaminy, noradrenaliny czy serotoniny, odpowiadających za uczucie szczęścia i euforii, lub też zwiększają ich wydzielanie. Po tym, jak narkotyk opuści organizm, dochodzi jednak do gwałtownego spadku poziomu owych neuroprzekaźników. Spadek ten objawia się nagłym, nierzadko znacznym obniżeniem nastroju, a stan ten całkowicie mija tak naprawdę dopiero wtedy, gdy ich stężenie wróci do normy. W przypadku, gdy uzależniony w krótkim odstępie czasu zażyje kolejną dawkę narkotyku, wydzielanie dopaminy czy serotoniny nie zdąży się unormować. W dłuższej perspektywie czasu prowadzi to do zaburzenia równowagi neuroprzekaźników, co objawia się właśnie zmianami nastroju i emocji.

Sam wpływ narkotyków na wydzielanie neuroprzekaźników to nie wszystko. Środki odurzające, oprócz oddziaływania na hormony, mogą również modyfikować połączenia neuronowe i struktury w mózgu, prowadząc do zmiany jego funkcjonowania. To natomiast może przyczynić się do powstania mniej lub bardziej trwałych zmian w sposobie myślenia i zachowania oraz rozwoju zaburzeń psychicznych.

Warto także wspomnieć o kwestii rosnącej tolerancji na narkotyki. Im dłużej dana osoba tkwi w nałogu, tym wyższą tolerancję nabywa, a co za tym idzie – tym większe dawki środka musi zażywać, aby osiągnąć ten sam stan. Zjawisko to wiąże się jednocześnie z coraz to silniejszymi i coraz to bardziej negatywnymi objawami abstynencyjnymi, a więc i bardzo zmiennymi, nieracjonalnymi, a nierzadko też agresywnymi zachowaniami osoby będącej na tzw. głodzie narkotykowym.

Zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych

Psychiczne zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych mogą mieć różny charakter i być mniej lub bardziej intensywne, w zależności od m.in. rodzaju zażywanego narkotyku. Najczęściej u osób zmagających się z narkomanią obserwuje się podwyższoną impulsywność i agresywność oraz nieprzewidywalność zachowań, nawet wtedy, gdy wcześniej były spokojne. Zwykle zauważalne są także znaczne zmiany w sferze emocjonalnej, w tym przede wszystkim wahania nastroju. Uzależnieni mogą na przemian być pobudzeni i apatyczni, przygnębieni i przesadnie radośni – a wszystko to na przestrzeni nawet kilkudziesięciu minut. Widać u nich także zmianę w samym myśleniu, która wynika zarówno z samego głodu narkotykowego, jak i z zaburzeń funkcji poznawczych spowodowanych narkotykiem. Osoby dotknięte nałogiem nierzadko mają trudności z koncentracją, podejmowaniem racjonalnych decyzji i pamięcią. Przejawia się to zapominaniem o ważnych wydarzeniach i spotkaniach, niedotrzymywaniem obietnic czy zaniedbywaniem swoich obowiązków domowych lub pracowniczych oraz relacji.

Wyróżnić można również pewne charakterystyczne zaburzenia psychiczne przy uzależnieniu od narkotyków, które najczęściej pojawiają się wskutek nałogów. Zaliczają się do nich między innymi depresja i zaburzenia lękowe, będące w przypadku osób uzależnionych konsekwencją niedoboru serotoniny w mózgu. Niektóre środki odurzające mogą też prowadzić do rozwoju psychozy, objawiającej się urojeniami, halucynacjami czy myślami prześladowczymi i zwiększać ryzyko rozwoju schizofrenii.

Czy zmiana osobowości po narkotykach jest trwała?

Na pytanie, czy zaburzenia psychiczne po narkotykach będą trwałe, czy też miną wraz z odstawieniem używki i przebycia leczenia uzależnień, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaki środek odurzający zażywała dana osoba, jak długo go nadużywała oraz jak często go spożywała. Niektóre substancje psychoaktywne, w tym w szczególności dopalacze, już po kilkurazowym zażyciu mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w psychice, natomiast w przypadku innych trwałe zmiany pojawią się dopiero po dłuższym czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że jedynym sposobem na zapobieżenie rozwojowi czy postępowi zaburzeń psychicznych wynikających z narkomanii jest udanie się na leczenie uzależnień. Wyłącznie odstawienie środków odurzających na stałe i przebycie terapii uzależnień może przywrócić osobie kontrolę nad swoim życiem i zatrzymać niekorzystny wpływ narkotyków na jej organizm.

Warto w tym miejscu też zaznaczyć, że związek narkotyki-zaburzenia psychiczne jest obustronny. Zarówno środki odurzające mogą doprowadzić do powstania owych zaburzeń, jak i same posiadane już zaburzenia – doprowadzić do nadużywania środków odurzających. Trzeba także pamiętać, że pewne cechy osobowości, określane zbiorczo jako osobowość uzależnieniowa, zwiększają ryzyko sięgnięcia po używkę oraz popadnięcia w nałóg, a zarazem nasilają się w przypadku zażycia narkotyku. W procesie leczenia kluczowe jest więc ustalenie, które zaburzenie psychiczne wystąpiło jako pierwsze i dobranie odpowiednich metod terapeutycznych w zależności od ustaleń.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button