Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Ośrodek Leczenia Uzależnień: Terapia MEDJOL.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Do grupy dopalaczy zalicza się wszystkie substancje psychoaktywne, które nie są uwzględnione na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Mają one działanie narkotyczne i podobnie jak narkotyki działają na ośrodkowy układ nerwowy. W ich składzie znaleźć można m.in. grzyby, zioła, mieszanki syntetyczne, a także różnego rodzaju zanieczyszczenia. Poszczególne składniki mogą też znacznie się od siebie różnić, a spożywający tak naprawdę nigdy nie ma pewności co do tego, jakie substancje właściwie zażywa. Z tego powodu sięganie po dopalacze może powodować wiele konsekwencji fizycznych dla organizmu. Jedną z nich może być poważne pogorszenie wzroku. Wyjaśniamy, jaki jest wpływ dopalaczy na ludzkie oczy.

Jaki wpływ mają dopalacze na wzrok?

W związku z powyższymi różnicami w składzie trudno jednoznacznie określić wpływ dopalaczy na zdrowie. W każdym przypadku skutki zdrowotne mogą być inne, a ich wpływ może być różny na inne osoby, w zależności od ich indywidualnych predyspozycji. Podobieństwo do narkotyków sprawia, że wiele objawów pokrywa się z tymi występującymi po substancjach narkotycznych, również tymi dotyczącymi zmysłu wzroku. Uzależnieni zmagają się z takimi problemami, jak zaburzenia wzroku, halucynacje, czy zmiany w percepcji kolorów oraz kształtów. Osoby trzecie mogą z kolei zorientować się, że dana osoba jest pod wpływem substancji ze względu na czerwone, przekrwione oczy, również podobne do tych, jakie występują np. po zażyciu marihuany. Jest to zatem jeden ze sposobów na to, jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy. Powyższe objawy bezpośrednio wskazują na spożycie substancji uzależniającej i z reguły występują w krótkich okresach, mijając samoczynnie. Nie pozostają jednak bez wpływu na ludzkie oczy pod względem długotrwałych skutków, które mogą powodować poważniejsze schorzenia.

Skutki długotrwałego zażywania dopalaczy na wzrok

Długotrwałe przyjmowanie substancji uzależniających zawsze wiąże się z ryzykiem trwałego uszczerbku na zdrowiu, nie inaczej jest z dopalaczami. W przypadku łagodniejszych skutków uzależniony musi zmagać się z takimi objawami, jak pogorszenie widzenia, a także przewlekła suchość i pieczenie oczu. Zmniejszenie komfortu widzenia to jednak tak naprawdę jedynie najlżejsze z możliwych konsekwencji. Często spotykanym schorzeniem jest zapalenie błony naczyniowej oka. Może występować zarówno w formie ostrej, jak też nawracającej i przewlekłej, trwającej nawet ponad 3 miesiące. Nieleczone prowadzi nawet do tak poważnych powikłań, jak zaćma czy rozwarstwienie siatkówki, co w konsekwencji może skutkować całkowitą, nieodwracalną utratą wzroku. Łagodniejsze osłabienie wzroku z reguły leczone jest farmakologicznie, leczenie powikłań może wymagań natomiast interwencji chirurgicznej. Częstą chorobą wynikającą z regularnego zażywania dopalaczy jest również stan zapalny nerwu wzrokowego. Jej objawem jest zmniejszenie ostrości widzenia, czy też ograniczenie jego pola. Łagodniejsze przypadki da się wyleczyć przy pomocy farmakologii, natomiast ostre również mogą powodować nawet całkowite uszkodzenie wzroku.

Leczenie zmian w oczach po dopalaczach

Jeśli chory zmaga się z objawami, jakimi jest pogarszanie się wzroku w wyniku zażywania dopalaczy, konieczne jest udanie się do specjalisty w celu zdiagnozowania jego przyczyny. Przeprowadza się testy pola widzenia i ocenę ostrości wzrokowej, które mają na celu wykrycie m.in. wczesnych stadiów uszkodzeń nerwu wzrokowego. Jeśli zachodzi podejrzenie bardziej zaawansowanych etapów chorób oczu, konieczne będzie badanie dna oka. W jego trakcie lekarz ocenia stan siatkówki oraz nerwu wzrokowego.

W wyniku przeprowadzonych specjalistycznych badań możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeżeli chory zmaga się np. z zapaleniem błony naczyniowej oka, najprawdopodobniej wystarczy leczenie farmakologiczne. Jeśli nie doszło jeszcze do uszkodzeń wzroku, a uzależniony ma jedynie objawy suchości oczu, powierzchnię oka zabezpieczą odpowiednie zalecane przez lekarza krople. Gdy u chorego zdiagnozowano natomiast powikłania w zaawansowanych stadiach, jedynym ratunkiem dla wzroku może być np. leczenie laserowe.

Oprócz samego leczenia narządu wzroku nie można również pominąć terapii mającej na celu wyjście z uzależnienia. Dalsze przyjmowanie dopalaczy skutkować będzie bowiem pogłębianiem się schorzeń, z jakimi zmaga się chory i będzie zmniejszać skutki leczenia okulistycznego. Niezbędne jest udanie się najpierw na detoks w celu oczyszczenia organizmu ze szkodliwych substancji, a następnie na terapię odwykową. Dzięki temu uzależniony będzie mieć realną szansę na to, aby nie powrócić do dopalaczy, odzyskać kontrolę nad swoim życiem i uzyskać możliwość powrotu do zdrowia fizycznego, również w zakresie narządu wzroku.

O autorze: Terapia MEDJOL

Ośrodek Leczenia Uzależnień, oferujący komfortowe i bezpieczne warunki leczenia odwykowego. Dajemy gwarancję iż osoby dotknięte problemem uzależnienia otrzymają leczenie uzależnień, poprzez sprawdzone programy terapii uzależnień oraz bezpieczne odtrucia organizmu – detoks warszawa. Proponowane rozwiązania są szansą na rozpoczęcie nowego i szczęśliwego życia wolnego od wszelkich nałogów!

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button