Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to najczęstszy nałóg pojawiający się w społeczeństwie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest legalność i łatwa dostępność napojów wysokoprocentowych oraz społeczne przyzwolenie na picie alkoholu. Sytuacja ta bezpośrednio przyczynia się do pojawiania się nowych przypadków zachorowań. Alkoholizm może mieć różne oblicza. W tym znaczeniu można mówić o alkoholizowaniu się permanentnym w ciągach alkoholowych, ale równie często pojawia się alkoholizm weekendowy. Alkoholik weekendowy zrywa ze stereotypowym obrazem choroby alkoholowej. Osoby takie bowiem stosunkowo dobrze funkcjonują w społeczeństwie, spełniają swoje role rodzinne i spełniają się w życiu zawodowym. W tym przypadku picie ogranicza się jedynie do weekendów lub czasu wolnego, który spędzany jest poza pracą i obowiązkami. Pojawia się zatem pytanie, czy weekendowe picie to alkoholizm?

CZY WEEKENDOWE PICIE TO ALKOHOLIZM?

Wiele osób uważa, że picie alkoholu poza pracą i obowiązkami nie stanowi problemu. Zjawisko to społecznie jest akceptowane, traktowane niewinnie i niegroźnie. Tymczasem okazuje się, że to iż dana osoba nie pije alkoholu każdego dnia od rana do wieczora nie oznacza, że nie jest uzależniona od alkoholu. Problemem w tej sytuacji jest regularne picie, w każdym weekend bądź zawsze po pracy w czasie wolnym. Weekendowy alkoholizm zatem nosi wszelkie znamiona uzależnienia. Z tego powodu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia odwykowego i psychoterapii.

OBJAWY WEEKENDOWEGO ALKOHOLIZMU

Weekendowy alkoholizm odbiega od wzorca typowej choroby alkoholowej. W tym przypadku alkoholik weekendowy nie upija się każdego dnia od rana do nocy, jego picie nie przebiega w ciągach alkoholowych. Niemniej jednak do alkoholizowania się dochodzi w każdej możliwej sytuacji, kiedy dana osoba chora ma czas wolny. Z tego względu, do picia alkoholu dochodzi zazwyczaj w weekendy, święta i dni wolne od pracy. Typowym objawem świadczącym o uzależnieniu weekendowym od alkoholu jest fakt, że uzależniony nie wyobraża sobie innej formy spędzania czasu wolnego aniżeli przy alkoholu. U chorych na chorobę alkoholową pojawiają się natrętne myśli, frustracja, a niekiedy nawet agresja w sytuacji, kiedy ograniczony zostanie dostęp do alkoholu w przypadku czasu wolnego. Sytuacja ta świadczy bezpośrednio o wykształceniu się uzależnienia psychicznego i fizycznego. Objawem weekendowego alkoholizmu może być również fakt, że osoba uzależniona uparcie twierdzi, iż ma kontrolę nad swoim nawykiem. Argumentuje to tym, że chodzi normalnie do pracy i spełnia swoje role społeczne. Najczęściej alkoholik weekendowy nie widzi swojego problemu, który z biegiem czasu staje się coraz większy. Pojawia się bowiem coraz większa tolerancja na alkohol, a także brak chęci na inne formy aktywności. Alkohol kojarzony jest jako forma nagrody i odprężenia oraz ucieczki od problemów. Charakterystyczny jest również przymus sięgnięcia po alkohol, celem złagodzenia objawów abstynencyjnych. Kontrowersje budzi pytanie, czy weekendowe, czy codzienne picie piwa to alkoholizm? Tymczasem chorobie alkoholowej – weekendowej lub zwykłej – można mówić zarówno w przypadku alkoholizowania się wysokoprocentowymi napojami, jak i piciem piwa.

LECZENIE WEEKENDOWEGO ALKOHOLIZMU

Niezależnie od rodzaju choroby alkoholowej – alkoholizmu weekendowego czy normalnego – stanowi ona poważny problem dla osoby uzależnionej. Dlatego też symptomy świadczące o pojawieniu się alkoholizmu stanowią przesłankę do natychmiastowej pomocy. Co ważne im wcześniej zostanie wykryty alkoholizm, tym jego leczenie będzie łatwiejsze i mniej dolegliwe dla chorego. Leczenie alkoholizmu weekendowego, nie różni się niczym od leczenia standardowej formy choroby alkoholowej. W tym znaczeniu konieczne jest poddanie się detoksykacji organizmu z substancji trujących, którą jest alkohol etylowy. Kolejnym krokiem podejmowanymi w leczeniu jest psychoterapia, która odbywa się w formie indywidualnej i grupowej. Podczas spotkań z psychoterapeutą chorzy informowani są co do mechanizmów powstawania uzależnienia i sposobów radzenia sobie z trudnościami życia codziennego. Należy wskazać, że leczenie alkoholizmu może odbywać się w dwojakiej formie: stacjonarnej lub ambulatoryjnej. Niemniej jednak najskuteczniejszą formą oddziaływań terapeutycznych jest terapia podjęta w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. W placówce takiej chory ma dostęp do specjalistycznej kadry złożonej z pielęgniarek, lekarzy, psychologów i psychoterapeutów, którzy dbają o jego komfort psychiczny i fizyczny oraz dążą do zminimalizowania dyskomfortu związanego z leczeniem i odwykiem od alkoholu. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień oferują znacznie lepsze warunki bytowe oraz dostęp do większej liczby zajęć terapeutycznych. Ponadto alkoholik może liczyć na indywidualne podejście oraz opieką wykwalifikowanej i doświadczonej kadry lekarskiej.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button