Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm jest przewlekłą, chroniczną i potencjalnie śmiertelną chorobą. Przyjęło się, że choroba alkoholowa wiąże się z alkoholizowaniem się trunkami o wysokim stężeniu substancji psychoaktywnej – alkoholu etylowego. Tymczasem wiele osób regularnie pije piwo uważając, że ten trunek nie powoduje uzależnienia. Powstaje zatem pytanie, czy codzienne picie piwa jest alkoholizmem? Czy picie piwa grozi alkoholizmem? Czy od piwa można się uzależnić?

CZY PICIE PIWA UZALEŻNIA?

Wiele osób nie dostrzega problemu w codziennym piciu piwa, wpływa na to kultura picia i potencjalna nieszkodliwość i wpływ na zdrowie tego trunku. Piwo bowiem ma stosunkowo niską zawartość alkoholu etylowego, przez co nawet codzienne jego picie jest akceptowane społecznie. Tymczasem wypijanie jednego, dwóch lub trzech piw dziennie świadczy o uzależnieniu od alkoholu. Piwo, wino lub wódka bowiem ma w składzie tę samą substancję uzależniającą, różnica jest jedynie w ilości jednostek. Dlatego też nieodpowiedzialne jest codzienne picie alkoholu bez względu na jego postać, gdyż prowadzi to do poważnych konsekwencji społecznych i zdrowotnych.

CO UZALEŻNIA W PIWIE?

Dlaczego piwo uzależnia? – to podstawowe pytanie zadawane przez osoby pijące browar. Wiele osób, które regularnie spożywają piwo uważa, że ten trunek nie uzależnia. Tymczasem prawda jest taka, że piwo mimo mniejszej zawartości alkoholu (mniejszego stężenia) uzależnia tak samo jak alkohole mocne. Zawarty w piwie alkohol etylowy jest substancją silnie uzależniającą, a regularne jej spożywanie w większych lub mniejszych ilościach w efekcie powadzi do rozwoju uzależnienia od alkoholu – alkoholizmu.

CZY PIWO BEZALKOHOLOWE UZALEŻNIA?

Piwo bezalkoholowe nie zawiera w sobie alkoholu etylowego, w związku z czym nie przejawia potencjału uzależniającego. Niemniej jednak osoby w trakcie leczenia bądź po zakończonej terapii i detoksie nie powinny po nie sięgać. Picie piwa bezalkoholowego bowiem jest równie niebezpieczne u alkoholików jak picie piwa alkoholowego.

CZY CODZIENNE PICIE PIWA TO ALKOHOLIZM?

Objawem uzależnienia od alkoholu jest permanentne, regularne wprawianie się w stan upojenia. Dlatego też regularne, codzienne picie piwa jest przesłanką do stwierdzenia choroby alkoholowej. Niemniej jednak warto przeprowadzić test na uzależnienie. Polega on na zadaniu pytań osobie, w stosunku do której istnieje podejrzenie alkoholizmu. Czy może przestać pić, czy jest w stanie wytrzymać dzień bez piwa? Czy w sytuacji ograniczenia ilości i dostępności alkoholu pojawia się frustracja, złość lub agresja? Czy pijesz piwo samemu? Czy piwo jest środkiem rozluźniającym, odstesowującym? Jeżeli na większość pytań padła odpowiedź twierdzącą jest wysoce prawdopodobne, że osoba, która codziennie spożywa piwo, jest od niego uzależniona. Niemniej jednak celem potwierdzenia wstępnej diagnozy konieczna jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty uzależnień.

OBJAWY UZALEŻNIENIA OD PIWA

O uzależnieniu od piwa może świadczyć pojawienie się charakterystycznych objawów. Osoba codziennie pijąca piwo czuje wewnętrzny przymus alkoholizowania się, z czasem dochodzi do utraty kontroli nad piciem – zwiększają się ilości wypijanego alkoholu z jednego na dwa, trzy lub cztery piwa każdego dnia. Pijący koncentruje się na piciu, szuka okazji do wypicia i dba o to, by w pobliżu zawsze było piwo. Ostatecznym objawem uzależnienia świadczącym o rozwoju kolejnych faz uzależnienia jest wstąpienie nieprzyjemnych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Niezwykle ważna jest znajomość poszczególnych faz uzależnienia od alkoholu, gdyż umożliwia to postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

SKUTKI UZALEŻNIENIA OD PIWA

Codzienne picie piwa przez dłuższy czas i w większych ilościach uzależnia i powoduje liczne skutki społeczne, psychologiczne i zdrowotne. Na co zatem szkodzi piwo? Częste picie piwa sprzyja tyciu, gdyż alkohol jest tak samo kaloryczny jak tłuszcz, a w piwie dodatkowo zawarty jest cukier prosty, który powstaje w procesie fermentacji. Ponadto piwo szkodzi trzustce, gdyż ma wysoki indeks glikemiczny, a nadużywanie piwa może powodować bolesność trzustki i zmniejszać wydzielanie enzymów trawiennych. Dodatkowo, piwo niszczy wątrobę, która odpowiada za detoksykację organizmu. Warto również wskazać, że picie piwa sprzyja odwodnieniu i może prowadzić do wystąpienia jelita drażliwego. Uzależnienie od piwa to uzależnienie od alkoholu, a długotrwały nałóg prowadzi do degradacji życia we wszystkich jego aspektach. Dochodzi do zaniedbywania obowiązków zawodowych i rodzinnych, osłabieniu ulegają relacje z najbliższymi. Alkoholizowanie się staje się rytuałem dopełniającym codzienną aktywność. Wypicie 1,2,3 czy 4 piw stanowi wartość nadrzędną, a w sytuacji braku dostępu do alkoholu pojawia się frustracja, złość, a w końcowej fazie uzależnienia nawet agresja. Dlatego też niezwykle ważna jest umiejętność zdiagnozowania alkoholizmu i rozpoznania faz uzależnienia od alkoholu.

JAK LECZYĆ UZALEŻNIENIE OD PIWA?

Leczenie uzależnienia od piwa nie różni się niczym od leczenia alkoholizmu. Konieczna jest detoksykacja organizmu z substancji toksycznych i wdrożenie psychoterapii. Terapia alkoholizmu odbywa się w formie indywidualnej i grupowej. Niemniej jednak, nierzadko osoby uzależnione nie przyznają się do istnienia problemu, co uniemożliwia wdrożenie leczenia. Z tego powodu niezwykle ważna jest pomoc i wsparcie rodziny w przekonaniu do leczenia chorego. Dobrowolne poddanie się terapii bowiem umożliwia zakończenie leczenia odwykowego sukcesem.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button