Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Drunkoreksja najczęściej dotyka młodych osób, które pod presją otoczenia i panującej mody popadają niemal w maniakalne dążenie do szczupłej sylwetki. Niemniej jednak nie potrafią zrezygnować z napojów wysokoprocentowych. Wynikiem tego jest alkoreksja, która stanowi poważną chorobę, która jest kompilacją dwóch schorzeń – alkoholizmu i anoreksji. Jest ona szczególnie niebezpieczna, gdyż prowadzi do poważnych konsekwencji natury zdrowotnej i wyniszczenia organizmu. Czym jest alkoreksja? Jakie objawy i przyczyny ma drunkoreksja?

CO TO JEST ALKOREKSJA?

Alkorksja, określana również jako drunkoreksja lub anoreksja alkoholowa, stanowi behawioralne zaburzenia odżywiania, które polega na ograniczeniu ilości spożywanych pokarmów, czego bezpośrednim celem jest możliwość spożywania alkoholu bez obawy o przyjęcie zbyt dużych dawek kalorii, które mógłby skutkować przyrostem masy ciała. Drunkoreksja jest zatem specyficznym połączeniem dwóch różnych zaburzeń – nadmiernego spożywania alkoholu, czyli alkoholizmu oraz niewłaściwych zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmów, które przypominają problemy z anoreksją. Termin medyczny na określenie tego typu zaburzeń pojawił się dopiero niedawno, bo w 2008 roku. Z tego powodu drunkoreksja jest znacznie mniej znanym zaburzeniem odżywiania aniżeli bulimia czy anoreksja. Nie została również umieszczona na liście chorób ICD-10 i DSM. Niemniej jednak sytuacja ta może szybko ulec zmianie, gdyż drunkoreksja dotyczy coraz większej grupy młodych ludzi i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

OBJAWY ALKOREKSJI

Alkoreksja stanowi niebezpieczną kompilację chorób – alkoholizmu i anoreksji. Charakterystycznym objawem schorzenia jest unikanie spożywania pokarmów lub znaczne ograniczanie ich porcji podczas spożywania alkoholu. Celem tego jest zastąpienie kalorii przyjmowanych z pożywieniem tymi, które zostaną dostarczone wraz ze spożywanym alkoholem. Należy zatem wskazać, że objawem alkoreksji jest zazwyczaj lęk przed przyrostem masy ciała, ale również negatywny obraz własnego wyglądu. Ograniczenie pokarmów ma zatem prowadzić do zmniejszenia masy ciała, która według chorych jest zbyt duża. Osoby ze schorzeniem mają zazwyczaj zaniżone BMI, będące wynikiem głodówek i jednoczesnego spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. Bardzo często zatem objawem alkoreksji jest niedożywienie. Symptomami schorzenia może być również obsesyjne liczenie kalorii oraz podejmowanie restrykcyjnych zasad żywieniowych.

PRZYCZYNY ALKOREKSJI

Drunkoreksja jest schorzeniem natury psychicznej, którego przyczyn należy doszukiwać się w lęku przed przyrostem masy ciała. Chorzy w przebiegu alkoreksji znacznie ograniczają bowiem ilość spożywanych pokarmów po to, aby przyjmowany w nadmiarze alkohol nie doprowadził do zwiększenia masy ciała. Należy zatem wskazać, że potencjalnymi przyczynami anoreksji alkoholowej mogą być osobnicze predyspozycje do wystąpienia zarówno choroby alkoholowej, jak i zaburzeń odżywiania. Ponadto, chęć obniżenia wagi może być wynikiem zaniżonej samooceny, która z kolei powoduje problemy z alkoholem, wysokoprocentowe napoje w tej sytuacji mają być panaceum na brak pewności siebie i swoistym sposobem na rozwiązanie problemu. Nierzadko osoby ze schorzeniem mają również głęboko zakorzenione przekonanie, że ich ciało źle wyglada. Ponadto, alkoreksja może być także wynikiem doświadczenia traumatycznych wydarzeń w przeszłości. Należy również wskazać, że drunkoreksję obserwuje się głównie wśród młodych ludzi – studentów bądź absolwentów uczelni wyższych, przyczyn schorzenia doszukuje się w różnych zmianach życiowych związanych z podjęciem nauki w wielkim mieście bądź pierwszej pracy. Anoreksji alkoholowej w tym przypadku może sprzyjać wkroczenie do nowej grupy znajomych i utrata kontroli rodzicielskiej.

LECZENIE ALKOREKSJI

W przypadku drunkoreksji, która jest stosunkowo nowym zjawiskiem, kłopotliwe może być zatem postawienie jednoznacznej diagnozy. Problemem w tym znaczeniu jest to, że schorzenie mylone jest zarówno z anoreksją, jak i samym alkoholizmem. Należy zatem wskazać, że osoby, które cierpią na anoreksję, nierzadko sięgają po napoje wysokoprocentowe, natomiast osoby z chorobą alkoholową popadają w zaburzenia odżywiania. Co ważne, na ten moment nie istnieją jeszcze szczegółowo opracowane metody leczenia schorzenia. Pacjentom proponowane są oddziaływania, które ukierunkowane są na leczenie poszczególnych objawów alkoholizmu i anoreksji. Konieczne jest zatem przeprowadzenie odwyku alkoholowego i terapii, której celem będzie wyeliminowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych. Co więcej, alkoreksja nierzadko związana jest również z depresją o tym, jak pomóc alkoholikowi z depresją, dowiesz się z kolejnego artykułu.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button