Alkoholizm to choroba, która od pokoleń wyniszcza rodziny na całym świecie. Należy podkreślić, że kontrolę nad spożyciem tej szkodliwej substancji tracą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bez względu na wiek, sytuację materialną i pozycję społeczną. Nigdy nie jest jednak za późno, by zawalczyć o życie w trzeźwości. Wyjaśniamy, od czego należy rozpocząć odwyk alkoholowy, aby był on skuteczny.
Co zrobić, aby odwyk alkoholowy był skuteczny?
Bez względu na to, czy chora osoba wybierze publiczny, czy prywatny odwyk alkoholowy, to jego skuteczność zależy przede wszystkim od nastawienia samego pacjenta. Często mówi się, że chorego należy „zawieźć na odwyk”. Jednak skierowanie Pacjenta na leczenie wbrew jego woli, nie będzie efektywne. Leczenie alkoholizmu obejmuje rozmowę z Pacjentem i wspólne dotarcie do źródła jego problemu, przyczyny sięgnięcia po kieliszek. Odpowiedź na pytanie „jak zacząć leczyć alkoholizm?” jest zatem prosta. Odwyk powinna poprzedzać szczera chęć zmiany swojej sytuacji życiowej. Niezwykle cenne jest tu wsparcie najbliższych. Członkowie rodziny powinni pokazać bliskiemu, który popadł w alkoholizm, jak jego choroba wpływa na ich życie. Czasami konieczne są właśnie tego typu zewnętrzne bodźce, w wyniku których chory uświadomi sobie, że nie kontroluje już codziennego spożycia alkoholu. Wiele osób wypiera bowiem swój problem, argumentując go tym, że odwyk alkoholowy nie jest im potrzebny, ponieważ gdyby tylko chcieli, mogą przestać pić z dnia na dzień. Co więcej, jednodniowe przerwy tylko utwierdzają ich w tym przekonaniu. Granica między okazjonalnym piciem alkoholu, a popadnięciem w uzależnienie jest niezwykle cienka, a im bliżej chory niej jest, tym bardziej się ona zaciera. Podczas pierwszych faz uzależnienia chory funkcjonuje całkowicie normalnie, pracuje, uczy się, wypełnia obowiązki domowe, niestety każdego dnia towarzyszy mu alkohol, który często stanowi remedium na stres, skołatane nerwy lub traumatyczne emocje. O tym, że potrzebny jest odwyk alkoholowy rodzina uzależnionego, dowiaduje się dopiero na trzecim etapie choroby, gdy bliski zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, przestaje chodzić do pracy lub porzuca dotychczasowe hobby na rzecz coraz intensywniejszych spotkań z butelką.
Terapia alkoholowa – jak wygląda?
Jeśli chory sam zauważy, że wydatki na alkohol zdominowały jego budżet, że przestał kontrolować spożycie alkoholu lub że pijąc, rani najbliższych, to znak, że jest gotowy, aby rozpocząć odwyk alkoholowy (prywatnie lub w ośrodku publicznym). Leczenie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście detoksykacja organizmu. Jest to etap, podczas którego organizm chorego pozbywa się wszelkich szkodliwych substancji. Jest to pierwszy moment, w którym silna wola Pacjenta zostaje wystawiona na dużą próbę. Podczas detoksu mogą wystąpić objawy zespołu odstawiennego takie jak halucynacje, drżenie mięśni, czy nawet zaburzenia rytmu serca. W ośrodku leczenie uzależnień Medjol nad chorymi czuwa wykwalifikowana kadra medyczna. Chory może również liczyć na dobranie odpowiednich leków, które pozwolą mu sprawniej przebrnąć przez etap detoksykacji organizmu. Po odtruciu zaczyna się terapia alkoholowa. To właśnie od efektów tego etapu zależy skuteczność całego leczenia. Podczas zajęć grupowych chory ma szansę przepracować swój problem w gronie osób, które również borykają się z uzależnieniem. W ten sposób zobaczy, że nie jest sam i nie musi wstydzić się tej słabości – akceptacja problemu jest niezwykle pomocna w walce o lepsze jutro. Należy podkreślić, że z alkoholizmu nie można się wyleczyć. Osobą uzależnioną jest się zawsze, każdego dnia należy walczyć o trzeźwe, szczęśliwe życie i nie dać się zwieść pokusom. Oprócz zajęć grupowych chory bierze również udział w sesjach indywidualnych, podczas których ma odpowiednie warunki i wsparcie, aby zmierzyć się z głęboko ukrytymi traumami i tęsknotami, które zaprowadziły go do kieliszka. Zrozumienie przyczyny swojego uzależnienia, pozwoli w przyszłości radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, które mogłyby zagrozić utrzymywanej wstrzemięźliwości.
Ile trwa odwyk alkoholowy?
Istnieje wiele czynników, od których zależy to, ile trwa odwyk alkoholowy. Sama detoksykacja organizmu może trwać od 3 do nawet 10 dni. Czas jej trwania uzależniony jest między innymi od stanu, w jakim znajduje się Pacjent, od jego motywacji, od fazy uzależnienia, w której się obecnie znajduje oraz od tego, jak długo trwały ciągi alkoholowe oraz jakie ilości substancji zwykle przyjmował chory. Leczenie alkoholizmu to trudny, ale niezwykle potrzebny proces, terapia może trwać nawet 8-12 tygodni. Jednak czas ten jest silnie zindywidualizowany. Nasi specjaliści po każdych 4 tygodniach leczenia sprawdzają stan Pacjentów, oceniają postępy, biorąc pod uwagę również motywację i czynniki medyczne, po czym decydują, czy Pacjent jest gotowy, aby rozpocząć samodzielne, trzeźwe życie, czy rekomendowane jest dalsze leczenie. Ze względu na to, że czas pobytu w ośrodku nie jest odgórnie ustalony, nie można również jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje odwyk alkoholowy”. Cena jest bowiem uzależniona od czasu leczenia, a ten natomiast zależy od stanu Pacjenta. Jeśli Ty lub Twój bliski potrzebuje pomocy, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem, skontaktuj się z nami. Razem zawalczymy o lepsze jutro.