Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Celem terapii narkotykowej jest powrót do zdrowia i poprawienie jakości życia, a także nauka radzenia sobie z sytuacjami dnia codziennego bez zażywania substancji odurzających. Terapia uzależnienia od narkotyków pozwala na nowo odnaleźć drogę do psychicznego zdrowia. W trakcie leczenia wykorzystuje się różne metody, dzięki którym można nauczyć się rozpoznawać mechanizmy towarzyszące chęci sięgnięcia po narkotyki, a następnie nawiązywania zdrowych relacji z bliskimi. Dzięki temu można ponownie stanąć na nogi, rozpocząć pracę czy naprawić związki z rodziną.

Terapia uzależnienia od narkotyków

W leczeniu narkomanii stosuje się różne metody. Dzięki odpowiedniemu doborowi można z powodzeniem uwolnić się od nałogu. W tym celu wykorzystuje się między innymi:

  • model Minnesota – celem jest zachowanie całkowitej abstynencji, a narkomanię traktuje się jako chorobę, a nie jako zaburzenie psychiczne. Do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie. Z szacunkiem i zrozumieniem. Badania wykazują, że po roku terapii ponad połowa osób wytrwało w abstynencji.
  • terapię substytucyjną – w tej terapii stosuje się leki, które dają efekt zbliżony do zażywanych wcześniej narkotyków. Dzięki temu można załagodzić objawy zespołu abstynencyjnego i ułatwić przejście przez detoks.
  • terapię poznawczo-behawioralną – polega na pracy z terapeutą, który krok po kroku wraz z uzależnioną osobą szuka źródła problemu, który maskuje się narkotykiem. Następnie wypracowuje mechanizmy, które pozwalają radzić sobie z poszczególnymi sytuacjami bez zażywania substancji narkotycznych.
  • model społeczności terapeutycznych – to metoda, w której osoby uzależnione wspólnie mieszkają, pracują czy uczą się wykonywania codziennych czynności bez zażywania narkotyków. Jednocześnie każdy ma do dyspozycji pomoc terapeutów.

Metody leczenia można podzielić również na krótkoterminowe, stacjonarne średnioterminowe i stacjonarne długoterminowe. Pierwsze z nich wykonuje się najczęściej na oddziałach szpitalnych, które zajmują się leczeniem uzależnień. Łączą w sobie opiekę medyczną i farmakologiczną z konsultacjami ze specjalistami. Jest najczęściej wstępem do dalszej terapii. Leczenie uzależnienia od narkotyków stacjonarne średnioterminowe oferują zwykle ośrodki leczenia narkomanii. Trwa nawet do kilku miesięcy. Tymczasem leczenie stacjonarne długoterminowe może trwać nawet kilka lat. Obejmuje nie tylko terapię i odwyk, ale także naukę umiejętności społecznych.

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Najskuteczniejszą metodą leczenia uzależnienia od narkotyków jest pobyt w ośrodku zamkniętym. Najszybciej pomoc można uzyskać w prywatnych ośrodkach terapii, gdzie można zgłosić się niezależnie od stopnia zaawansowania problemu. Ośrodki terapeutyczne najczęściej wykorzystują model wspólnotowo-resocjalizacyjny, który opiera się na nauce funkcjonowania w grupie. Model medyczny to połączenie psychoterapii oraz kuracji metadonowej. Kolejnym jest model duchowy, który obejmuje powrót do równowagi psychicznej oraz naukę zachowania w społeczeństwie już po pomorcie do domu. Model integralny to połączenie pomocy farmakologicznej z terapią psychologiczną i przebywaniem wśród społeczności.

Wybór odpowiedniej metody

Terapia odwyku narkotykowego jest dobierana indywidualnie do danego przypadku. Może różnić się długością trwania w zależności od stopnia zaawansowania uzależnienia. Dzięki detoksowi można bezpiecznie pozbyć się z organizmu odurzających substancji, a następnie poprawić stan zdrowia, które zniszczyły narkotyki. Dopiero wtedy można przejść do terapii. Terapia grupowa pozwala na kontakt z osobami, które zmagają się z tym samym problemem. Powstaje wówczas możliwość wzajemnego wsparcia. Z kolei zajęcia indywidualne dają możliwość podzielenia się swoimi największymi lękami czy obawami w bezpiecznym środowisku. Wykwalifikowani terapeuci dbają o dobrą atmosferę, nie oceniają, oferują wzajemny szacunek. Jednocześnie pozwalają odnaleźć odpowiednią drogę do zmiany. Ośrodek zamknięty położony z dala od domu, w otoczeniu zieleni, w spokojnej okolicy daje poczucie bezpieczeństwa i niweluje poczucie wstydu. Wówczas można w pełni skupić się na sobie i swoim zdrowiu.

Odpowiednia terapia uzależnień narkotykowych i chęć zmiany życia pozwoliła wielu osobom stanąć na nogi. Współpraca z profesjonalistami z dala od toksycznego środowiska i dostępu do substancji odurzających daje doskonałe rezultaty. Po przejściu wszystkich kroków warto kontynuować terapię wspomagającą w pobliżu miejsca zamieszkania. Warto pamiętać, że to proces wieloetapowy, a ze wsparcia profesjonalistów może skorzystać również rodzina. Jeżeli masz podejrzenia, że bliska osoba jest uzależniona – skontaktuj się z nami. Chętne odpowiemy na wszelkie pytania i podpowiemy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button