Marihuana to narkotyk miękki, dlatego przez wiele osób uważana jest jako nieszkodliwy. Tymczasem permanentne palenie marihuany może spowodować rozwój uzależnienia psychicznego. W tym znaczeniu działanie odurzające powoduje substancja psychoaktywna narkotyku, którą jest THC. Oddziałuje ona stosunkowo szybko na autonomiczny układ nerwowy. Działanie narkotyku polega na uspokojeniu, ale równocześnie na przyspieszeniu bicia serca. Osoby zażywające marihuanę doznają uczucia odprężenia, oddalenia problemów. Ponadto pojawia się uczucie euforii przy równoczesnej apatii. Co ważne, w przeciwieństwie do innych substancji psychoaktywnych, w przypadku palenia marihuany nie powstaje uzależnienie fizyczne. Pojawia się zatem pytanie, czy palenie marihuany w ciąży jest szkodliwe? Czy marihuana szkodzi kobiecie w ciąży i dziecku? Jaki wpływ ma marihuana na kobietę w ciąży?
CZY MARIHUANA W CIĄŻY SZKODZI?
W ciągu ostatnich lat dokonano wielu badań z zakresu wpływu marihuany na ciążę. Badania takie zostały opublikowane na łamach popularnego, amerykańskiego czasopisma medycznego. W wyniku przeprowadzonych badań nie wykazano wpływu konopi indyjskich na rozwijający się w łonie matki płód. Jednak sprawa nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Przeprowadzone badania bowiem zakładają inne czynniki towarzyszące kobietom znajdujących się w różnych grupach. Dlatego też teza o rzekomej nieszkodliwości marihuany pozostaje niepotwierdzona. Ponadto należy wskazać, że marihuana jest środkiem psychoaktywnym, ponieważ wypływa na ośrodkowy układ nerwowy, wprowadzając zmiany w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Z tego powodu istnieje duże ryzyko zaburzenie naturalnego procesu rozwojowego płodu. Dodatkowo konieczne jest wskazanie, że marihuana ze względu na fakt, że jest substancją psychoaktywną, powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. W momencie odstawienia lub znacznego ograniczenia ilości marihuany, pojawiają się nieprzyjemne, dolegliwe objawy zespołu abstynencyjnego (odstawiennego). Dlatego też kobieta paląca marihuanę w ciąży może doprowadzić do współuzależnienia płodu od środka psychoaktywnego. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy matka będzie dostarczała dziecku w życiu płodowym marihuanę, wykształci się uzależnienie w związku z czym, organizm dziecka będzie potrzebował kontynuacji narkotyzowania się po narodzinach.
Należy zatem podkreślić, że branie lub palenie marihuany w ciąży wiąże się z poważnymi skutkami dla życia płodu. Niemniej jednak równie niebezpieczne jest bierne palenie marihuany w ciąży. Warto wskazać, że kobiety w trakcie ciąży na każdym etapie jej trwania powinny unikać środków psychoaktywnych. Niezależnie od tego, czy jest to wczesna, czy zaawansowana ciąża palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu czy picie alkoholu, może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi w prawidłowym rozwoju płodu. Szkodliwy wpływ marihuanę na rozwój dzieci może przekładać się na opóźnienie umysłowe, zaburzenia psychologiczne lub zaburzenia wzroku. Ponadto nadużywanie marihuany w trakcie ciąży może spowodować poronienie lub poród przedwczesny w ciąży zaawansowanej.
Warto wskazać, że istnieją różne badania, które przedstawiają inne wyniki. W tym znaczeniu można mówić o badaniach, które nie wykazują żadnego wpływu na rozwój i funkcjonowanie płodu, nie powodując jakichkolwiek fizycznych defektów u noworodków. Niemniej jednak istnieją również badania, które wskazują, że sporadyczne palenie i wdychanie marihuany medycznej podczas ciąży może w pozytywny sposób wpływać na samopoczucie przyszłej matki oraz zmniejszać uczucie mdłości towarzyszących ciąży.
JAKIE SĄ SKUTKI PALENIA MARIHUANY W CZASIE CIĄŻY?
Niestety nie ma jeszcze dokładnych badań oraz analiz nad potencjalnymi skutkami ubocznymi palenia marihuany w czasie ciąży. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że substancja zawarta w marihuanie – THC – przechodzi wraz z krwią przez łożysko, dlatego może wywierać negatywny wpływ na rozwój płodowy dziecka. Przeprowadzone badania wykazały, że okazjonalne palenie marihuany może skutkować przyrostem masy ciała matki, przedłużonym bądź zahamowanym porodem oraz chronicznymi wymiotami. Sytuacja ta bezpośrednio może wpływać na zakłócenie odżywiania i wzrostu płodu. Z tego powodu dzieci, których matki w czasie ciąży zażywały lub paliły marihuanę, mają zazwyczaj małą masą urodzeniową ciała. Ponadto występują u nich zaburzenia rozwojowe, które podobne są do tych występujących przy alkoholowym zespole płodowym – FAS. Należy zatem wskazać, że palenie marihuany we wczesnej ciąży (w pierwszych tygodniach) czy w 7 lub 9 miesiącu może spowodować nieodwracalne zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. U dziecka pojawić się mogą zaburzenia wzroku, opóźnienie umysłowe, zaburzenia psychologiczne, a także symptomy odwykowe w okresie niemowlęctwa. Należy również wskazać, że palenie marihuany może być przyczyną poronienia we wczesnej ciąży bądź przedwczesnego porodu w ciąży zaawansowanej.
Palenie marihuany w trakcie ciąży jest zatem równie szkodliwe, jak palenie tytoniu, picie alkoholu czy stosowanie innych używek. Z tego powodu kobiety planujące ciążę, starające się o dziecko powinny unikać stosowania marihuany. THC bowiem zarówno przed ciążą, jak i w trakcie ciąży ma negatywny wpływ na organizm człowieka i może przyczyniać się do różnych dysfunkcji w rozwoju płodu. Należy wskazać, że kobiety palące marihuanę regularnie przed ciążą mogą mieć trudności w odstawieniu tego narkotyku miękkiego. Spowodowane jest to uzależnieniem psychicznym, dlatego też kobiety planujące ciąży powinny udać się do specjalisty i skorzystać z fachowej pomocy terapeutycznej, której celem będzie terapia odwykowa.
Warto również wskazać, że te THC może wypełniać drogi rodne kobiety. Sytuacja ta może bezpośrednio wpływać na planowanie ciąży i na możliwość zapłodnienia. W tym znaczeniu THC może tworzyć środowisko niekorzystne dla plemników, utrudniając zapłodnienie partnerki. Jeżeli natomiast dojdzie do zapłodnienia, THC może utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w macicy bądź zakłócać rozwój zapłodnionej komórki jajowej. Regularne palenie marihuany może powodować zaburzenia cyklu owulacyjnego, czego skutkiem są nieregularne miesiączki, co przekłada się bezpośrednio na możliwość zapłodnienia.
Należy podkreślić zatem, że wpływ narkotyków na ciążę – niezależnie od tego, czy kobieta zażywa narkotyki miękkie czy twarde – jest niezwykle duży. Środki psychoaktywne bowiem mogą przyczyniać się do licznych dysfunkcji i powodować zmiany w prawidłowym rozwoju dziecka. Z tego powodu kobiety, które planują ciążę, powinny zaprzestać stosowania wszelkich używek.