Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Piwo to jedno z najchętniej i najczęściej spożywanych rodzajów alkoholu w Polsce. Wielu z nas nie wyobraża sobie wspólnego biesiadowania ze znajomymi przy ognisku czy meczu bez przynajmniej jednej butelki owego trunku. Warto zaznaczyć, że w jego sporadycznym spożywaniu nie ma nic złego, problem pojawia się jednak w przypadku, gdy konsumpcja odbywa się coraz częściej. Niestety, wbrew powszechnej opinii, piwo również uzależnia – wyjaśniamy, jak przebiega uzależnienie od piwa oraz czy picie piwa codziennie to alkoholizm.

Różnice między umiarkowanym piciem, a nadużywaniem alkoholu

Aby lepiej zrozumieć problematykę alkoholizmu piwnego, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym jest tzw. picie umiarkowane. Termin ten określa spożywanie alkoholu w ilościach i w sposób, który nie powoduje problemów w sferze fizycznej i psychicznej człowieka pijącego ani w jego najbliższym otoczeniu i środowisku. Za „bezpieczną” konsumpcję uznaje się sytuacje, w których osoba przyjmuje maksymalnie 2 porcje (720 ml w przypadku mężczyzn) lub 1 porcję piwa (360 ml w przypadku kobiet) dziennie. Jednocześnie w ciągu tygodnia powinny występować przynajmniej 2 dni abstynencji, najlepiej dzień po dniu. Na podstawie tych wytycznych mogą rodzić się wątpliwości, czy jedno piwo dziennie to alkoholizm, warto więc zaznaczyć, że codzienne picie piwa – wieczorem czy do obiadu, ciągnące się przez długi okres często nieuchronnie prowadzi do wykształcenia się uzależnienia. Z czasem chęć spożycia zamienia się w przymus, a ilości wypijanego trunku stopniowo się zwiększają. Wówczas możemy już mówić o nałogu, który należy leczyć – warto wtedy udać się na odwyk alkoholowy.

Czy picie piwa jest mniej szkodliwe niż innych alkoholi?

Mimo, iż napoje piwne powszechnie uznaje się za mniej szkodliwe niż cięższe trunki, skutki picia piwa codziennie są równie niebezpieczne. Mają one taki sam potencjał uzależniający, co wódka czy whisky – to nie rodzaj alkoholu, a zawarty w nim etanol jest czynnikiem uzależniającym. Osoba, która wpadła w sidła nałogu, stopniowo traci kontrolę nad częstotliwością i ilością spożywania substancji, regularnie wprowadzając się w stan upojenia. Coraz częściej szuka okazji do napicia się, a jej tolerancja na używkę wzrasta, przez co człowiek dotknięty alkoholizmem piwnym odczuwa silny wewnętrzny przymus konsumpcji coraz większej ilości piwa. Z czasem substancja staje się nieodłącznym elementem każdego dnia, pogarszając tym samym stan zdrowia, relacje z najbliższymi oraz powodując utratę zainteresowań. Pamiętaj – jeżeli zaobserwujesz u siebie bądź bliskich objawy uzależnienia, a przez codzienne picie piwa skutki uboczne jego spożycia stale się nasilają, zgłoś się o pomoc. Specjalistycznej opieki udzieli Ci ośrodek uzależnień alkoholowych.

Długotrwałe skutki regularnego picia piwa

Nadużywanie piwa przez długi czas niesie za sobą negatywne konsekwencje – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Alkohol ten jest wysokokaloryczny, w konsekwencji czego regularne jego spożywanie prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowe, zwłaszcza w części brzusznej, a z czasem nawet do otyłości. To wyjątkowo groźne zjawisko, które znacząco zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2., nadciśnienia oraz chorób serca. Ponadto jego właściwości moczopędne nasilają odwodnienie, zaburzając tym samym mechanizm termoregulacji oraz działanie układu moczowego. To jednak niejedyne konsekwencje, jakie niesie za sobą picie piwa codziennie – skutki jego regularnego nadużywania wpływają również na zaburzone funkcjonowanie wątroby. Organ ten, odpowiedzialny za detoksykację organizmu z czasem ulega uszkodzeniu, co może prowadzić do jego marskości, a nawet raka. Ponadto alkoholizm piwny często powoduje zaburzenie funkcjonowania nerek, układu pokarmowego czy też wystąpienia chorób psychicznych. Warto pamiętać, że niektóre konsekwencje są nieodwracalne, dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia w przypadku zauważenia negatywnych objawów. Pomoże w tym specjalistyczny ośrodek uzależnień – taki jak Medjol.

Wpływ alkoholizmu piwnego na zdrowie i życie społeczne

Alkoholizm piwny, podobnie jak każde inne uzależnienie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, zarówno dla osoby zmagającej się z nałogiem, jak i jej najbliższego otoczenia. Jej zdrowie stopniowo ulega pogorszeniu – zaburzone zostaje działanie wielu układów, w tym układu pokarmowego, nerwowego, krążeniowego czy moczowego. Nadużywanie piwa przyspiesza procesu starzenia się, a całe życie zaczyna krążyć wokół używki. Z czasem osłabione zostają relacje rodzinne i przyjacielskie i zaniedbywane są obowiązki zawodowe czy też domowe. Istnieje również pojęcie weekendowego alkoholizmu, będącego odmianą uzależnienia od substancji wyskokowych. Dotyczy to sytuacji, w której każdy koniec tygodnia nieodłącznie kojarzy się osobie ze spożywaniem trunków. Mimo, iż radzi sobie ona na polu rodzinnym, społecznym czy zawodowym, alkohol traktowany jest jako odskocznia od problemów. Warto zaznaczyć, że zjawisko to jest równie niebezpieczne – z czasem bowiem weekendowe spożywanie również przyczynia się do utraty kontroli. Pamiętaj jednak, że z uzależnienia da się wyjść! Jeżeli zmagasz się z nałogiem – zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień Medjol. Nasza kadra specjalistów pomoże Ci w pokonaniu tej nierównej walki i w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button