Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Uzależnienie uznawane jest za ciężką, przewlekłą chorobę. Wielu osobom trudno pogodzić się z tym, że borykają się z problemem, który swoje początki miał podczas spotkań towarzyskich, gdy alkohol lub narkotyki były synonimem dobrej zabawy. Pogłębiające się uzależnienie wymaga podjęcia leczenia. Aby było ono skuteczne, nie może być przymusowe. Co jednak sprawia, że wielu uzależnionych nie chce podjąć leczenia?

Skuteczne leczenie uzależnień

Życie stawia przed człowiekiem wiele przeszkód, jedni wychodzą z nich obronną ręką, wielu potrzebuje wsparcia. Poważne uzależnienia zaczynają się niewinnie. Młody człowiek nie wie, jak odmówić picia alkoholu lub zażycia substancji psychoaktywnej. Niepostrzeżenie rozpoczyna się także lekomania czy uzależnienie od hazardu. Granica jest bowiem widoczna dopiero, gdy zostanie przekroczona. Aby terapia alkoholowa była skuteczna, konieczne jest, aby chęć zmiany odczuwał sam uzależniony. Przymusowe leczenie uzależnień z góry skazane jest na porażkę, bowiem pacjent na wszelkie sposoby będzie się starał uzyskać dostęp do alkoholu, narkotyków lub innych substancji.

Ośrodek leczenia

Jeśli inicjatywa podjęcia leczenia wychodzi od osoby uzależnionej, wówczas należy odnaleźć publiczny lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień, w którym pacjent przejdzie odtruwanie organizmu pod okiem specjalistów, a następnie podczas sesji indywidualnych i zajęć grupowych przeanalizuje przyczyny swojego problemu, a także pozna sposoby radzenia sobie z pokusami w swoim przyszłym, trzeźwym życiu. Prywatny ośrodek odwykowy Medjol znajduje się w Czersku pod Warszawą. Warto wiedzieć, że terapia uzależnień przynosi lepsze efekty, gdy pacjent jest odizolowany od dotychczasowego środowiska, w którym dobrze zna wszelkie źródła dostępu do alkoholu, narkotyków czy leków.

Ośrodek uzależnień, a mechanizm iluzji i zaprzeczania

To, co dla wielu oczywiste, wielokrotnie jest niezauważalne dla osoby, której problem dotyczy. Mąż alkoholik może nie być świadomy tego, że boryka się z uzależnieniem. Jak to możliwe, skoro codziennie wraca z pracy nietrzeźwy? Odpowiada za to mechanizm iluzji i zaprzeczania, w którym borykający się z uzależnieniem nie zauważa strat, które powoduje jego choroba. Osoba chora wykorzystuje różne wymówki, aby udowodnić sobie i innym, że odwyk alkoholowy nie jest jej potrzebny. Mogą pojawiać się stwierdzenia, których zadaniem jest zmniejszenie rozmiaru problemu. Żona alkoholiczka będzie powoływać się na to, że przecież wszystkie jej koleżanki piją lub że tak radzi sobie z codziennym stresem wywołanym domem i pracą – w ten sposób częściową winą obarczy kogoś innego. Takie samooszukiwanie się nazywane jest projekcją. Wówczas osoba chora zdejmuje ze swoich barków ciężar odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy, ponieważ twierdzi, że musi pić ze względu na to, jak traktują ją inni. To wyjątkowo trudny przypadek, ponieważ wymaga nie tylko poradzenia sobie z chęcią sięgnięcia po używkę, ale i uświadomienia sobie, że dotychczasowe myślenie było błędne, a nikt nie lubi przyznawać się do pomyłki, bez względu na to kim jest alkoholik.

Błędne koło przeprosin

Mechanizm iluzji i zaprzeczania może także występować pod postacią nieskończonego cyklu, w którym osoba uzależniona przyznaje, że ma problem, udaje, że szuka informacji o tym, jak szkodzi alkohol, jak przestać pić, a w momencie, gdy rodzina zyskuje nadzieję, że chory się opamiętał, ten znowu wraca pijany. Należy pamiętać, że alkoholizm, narkomania, lekomania czy uzależnienie od hazardu to choroby. Zaburzają one procesy myślowe i sposób postrzegania świata, przez co chory nie zauważa, że boryka się z problemem, z którym pomóc mu może tylko ośrodek uzależnień.

Terapia uzależnień jako synonim porażki

Bardzo często zdarza się także, że chory nie decyduje się na leczenie uzależnień, ponieważ oznacza to dla niego przyznanie się do problemu. Pobyt w ośrodku w życiorysie wielu osób podkreślany jest grubą kreską i definiuje ich przez resztę życia. Należy uszanować to, że osoba uzależniona odczuwa wstyd związany zarówno z samym nałogiem, jak i z czynami, których dopuściła się, gdy była pod wpływem używek lub gdy starała się zdobyć na nie fundusze. Rozwiązaniem jest wówczas przeprowadzenie odwyku z dala od miejsca zamieszkania. Medjol to ośrodek leczenia uzależnień, który zapewnia pełen dyskrecji pobyt, podczas którego chory odpocznie od szkodliwego środowiska i odzyska zdrowie oraz siły.

Odwyk alkoholowy (nie)potrzebny od zaraz

Próba uświadomienia choremu, że potrzebuje wsparcia specjalistów może zakończyć się fiaskiem, ponieważ uzależniony zwyczajnie nie przyjmuje do wiadomości, że etap, na którym się znajduje jest już chorobą. Sam przeprowadza sobie jedno- lub kilkudniowe przerwy w piciu, aby udowodnić, że gdy tylko chce, potrafi być trzeźwy. Alkoholik, który nie dostrzega swojego problemu wymaga interwencji najbliższych. Uzależnienie to choroba przez wielu uważana za nieuleczalną, należy jednak nauczyć się ją kontrolować. Zapewnij swoim bliskim leczenie w ośrodku Medjol.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button