Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Zdarza się, że osoby uzależnione popadają w tak zwane ciągi. Może do tego dojść zarówno w przypadku uzależnienia od alkoholu, jak i narkotyków. Ciąg oznacza stan, w którym osoba chora wprowadza się w stan nietrzeźwości i trwa w nim dłużej niż dwie doby, a możliwe są nawet przypadki, w których ciągi trwają nawet kilkanaście miesięcy. W takich chwilach dochodzi często nie tylko do wyniszczenia organizmu wskutek nieprzerwanego zażywania alkoholu czy narkotyków, ale nawet do przedawkowania, które grozi śmiercią. Jedynym ratunkiem w takim przypadku jest przeprowadzenie detoksu, którego celem jest oczyszczenie organizmu z różnych toksyn, które znalazły się w organizmie za sprawą zażywania środków. Dowiedz się więcej o detoksykacji organizmu i jej przebiegu.

Na czym polega medyczne wsparcie podczas detoksu?

Proces detoksykacji narkotykowej czy alkoholowej jest zespołem czynności, który prowadzi do pozbycia się wszystkich toksyn, które znajdują się w organizmie osoby uzależnionej. Podczas ciągów rozregulowana zostaje gospodarka jonowa-elektrolitowa. Detoksykacja prowadzi do ustabilizowania i poprawy tej gospodarki. Ponadto podczas detoksu często występują objawy zespołu odstawienia, takie jak np. drgawki, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy gorączka. Odpowiednio przeprowadzony detoks złagodzi różne dolegliwości występujące z powodu zespołu abstynencyjnego, które pojawiają się po odstawieniu substancji, od której pacjent jest uzależniony. Właśnie dlatego duże znaczenie ma farmakoterapia podczas odwyku narkotykowego czy alkoholowego, ponieważ ma ona na celu ochronę pacjenta przed objawami, którym cechuje się zespół odstawienia, a które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu uzależnionego.

Ciągi – czy to alkoholowe, czy narkotykowe – charakteryzują się tym, że pozbawiają organizmu ważnych witamin, minerałów i innych składników, które regulują pracę ludzkiego organizmu. Z tego powodu wsparcie medyczne w czasie detoksu często łączy się z dożylnym podaniem pacjentowi odpowiednich soli odżywczych, minerałów i witamin, szczególnie tych z grupy B. W ten sposób poprawiana jest również gospodarka jonowo-elektrolitowa, która uległa zaburzeniu. Farmakoterapia w czasie detoksu ma ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście objawów zespołu abstynencyjnego.

Farmakoterapia jako wsparcie w łagodzeniu objawów odstawienia

Objawy odstawienia mogą być bardzo zróżnicowane, od wspomnianych już biegunek czy gorączki, aż po drgawki czy majaczenie, które niosą ze sobą poważne zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. Z tego powodu duże znaczenie ma wsparcie medyczne w czasie detoksu, które jest w stanie ograniczyć zagrożenie płynące ze wspomnianych objawów. Odtruwanie organizmu łączy się z podawaniem osobie uzależnionej kroplówek zawierających odpowiednie minerały, witaminy oraz sole odżywcze. O tym, jakie to będą składniki i w jakiej ilości, decyduje lekarz po wykonaniu podstawowych badań i określeniu stopnia uzależnienia osoby chorej.

Detoksykacji często towarzyszą również inne środki medyczne, które mają na celu zredukować efekty odstawienia substancji. W tym celu lekarz wydziela odpowiednią dawkę środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, obniżających ciśnienie, a także uspokajających czy nasennych. Zaprzestanie zażywania danych substancji często łączy się również z występowaniem drgawek, przez co pacjentowi również podaje się środki o działaniu przeciwskurczowym.

W przypadku uzależnienia od narkotyków lekarze często decydują się również na podanie środków, których celem jest zlikwidowanie zarówno fizycznego, jak i psychicznego głodu narkotykowego. Głód ten jest szczególnie silny w przypadku uzależnienia od środków z grupy opioidów. Częstym rozwiązaniem jest wówczas podanie metadonu, który zmniejsza przymus spożycia innych, silniejszych środków. Niezwykle ważne jest jednak, by środek ten dozował lekarz, który oceni, jaka dawka będzie wskazana dla danego pacjenta na podstawie stanu zdrowia i stopnia uzależnienia.

Kiedy wsparcie medyczne podczas detoksykacji jest konieczne?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu uzależnienia jest wyrażenie chęci osoby chorej do porzucenia nałogu. Następnie kluczowe znaczenie ma odpowiednie odtrucie, które skutkować będzie oczyszczeniem organizmu. Jest to krok, który pozwoli choremu na podjęcie trzeźwej i świadomej decyzji o pójściu na odwyk i terapię uzależnień.

Należy wskazać, że detoks zawsze powinien odbywać się w odpowiedniej placówce medycznej. Osoba, która nagle przestaje zażywać alkohol lub narkotyki, narażona jest na występowanie silnych objawów zespołu abstynencyjnego, które zagrażają zdrowiu i życiu chorego. Z tego powodu wskazana jest opieka zespołu medycznego, który będzie monitorował stan zdrowia poddającego się detoksykacji. Jednym z takich objawów jest majaczenie, podczas którego występują urojenia, omamy lub halucynacje. Towarzyszą im często zaburzenia pracy serca. Osoba, którą dotknęło majaczenie, może widzieć osoby i przedmioty, których nie ma. Z tego powodu jest szczególnie narażona na zrobienie krzywdy sobie lub komuś innemu, dlatego ważne jest, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Również nagłe drgawki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego. Nagły skurcz mięśni całego ciała może skutkować upadkiem i uderzeniem głową o twarde powierzchnie lub ostre krawędzie. Właśnie dlatego tak ważna jest opieka lekarska podczas detoksykacji, gdyż samodzielnie przeprowadzana, będzie nie tylko nieskuteczna, ale również zagrażająca życiu.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button