Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Jednymi z groźniejszych, a jednocześnie nieodłącznych symptomów narkomani są tzw. ciągi narkotykowe. To okresy, w trakcie których osoba uzależniona stale znajduje się pod wpływem środka odurzającego i zażywa go z częstotliwością uniemożliwiającą wytrzeźwienie. Mogą trwać dniami, a nawet tygodniami, a próba ich zakończenia zazwyczaj kończy się doświadczaniem przez chorego nieprzyjemnych, a nawet zagrażających życiu objawów zespołu abstynencyjnego. Z tego właśnie powodu ciągów nie można przerywać samodzielnie – aby to zrobić i rozpocząć walkę o życie w trzeźwości, konieczne jest udanie się na odtrucie organizmu. Wyjaśniamy, jak ono przebiega i jaką rolę odgrywa w procesie leczenia uzależnień.

Leczenie uzależnień – pierwszy krok to detoks

Odtrucie, czyli detoksykacja organizmu, to pierwszy i niezbędny krok do wyjścia z narkomanii, który odgrywa niebagatelną rolę w procesie, jakim jest leczenie uzależnienia. To procedura medyczna, polegająca na oczyszczeniu organizmu uzależnionego z toksyn zgromadzonych na skutek długotrwałego zażywania narkotyku i przywróceniu równowagi w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Jej przeprowadzenie pozwala na przerwanie ciągu w bezpieczny, niezagrażający zdrowiu chorego sposób, a jednocześnie likwiduje fizyczny głód narkotykowy, zapobiegając występowaniu fizycznych objawów zespołu abstynencyjnego. Detoks po narkotykach w wielu przypadkach okazuje się być zabiegiem ratującym życie, szczególnie wtedy, gdy trafiła na niego osoba, która przedawkowała substancję.

Warto zaznaczyć, że mimo, iż odtruwanie narkotykowe jest kluczowe dla skuteczności leczenia narkomanii, stanowi ono jedynie jeden z wielu etapów wychodzenia z tej choroby. Wpływa ono bowiem tylko na redukcję objawów fizycznych, a nie tych psychicznych, z którymi również trzeba się zmierzyć, aby pokonać nałóg. Detoks sam w sobie nie jest formą terapii i nie można go traktować jako coś, co wyleczy uzależnienie. Ma on natomiast na celu wsparcie osoby uzależnionej w przerwaniu ciągu i zmotywowanie jej do udania się na odwyk od narkotyków.

Najskuteczniejsze metody detoksykacji po narkotykach

Detoks narkotykowy największą skutecznością cechuje się wtedy, gdy jest przeprowadzany w specjalistycznych placówkach, jak ośrodki leczenia uzależnień, gdzie pacjent znajduje się pod stałą obserwacją lekarską. W jego trakcie choremu należy zapewnić optymalne warunki, w tym przede wszystkim wsparcie psychoterapeutyczne i medyczne oraz izolację od miejsc, sytuacji i osób związanych z nałogiem. Podczas odtruwania osobie uzależnionej podaje się kroplówki zawierające sole mineralne, witaminy i elektrolity, które mają na celu uzupełnić niedobory powstałe wskutek nadużywania narkotyków. Wspomagają one również proces regeneracji organizmu. Chory często otrzymuje też leki osłabiające objawy zespołu odstawiennego, w tym leki przeciwbólowe, przeciwskurczowe, nasenne czy uspokajające, a także takie, które np. zmniejszają gorączkę lub obniżają ciśnienie.

Niekiedy wprowadzana jest też farmakoterapia lekami redukującymi głód narkotykowy, choć jej uwzględnienie w procesie detoksykacji zależy przede wszystkim od stanu uzależnionego i decyzji lekarza. Farmaceutyki te zazwyczaj stosuje się w przypadku uzależnienia od opioidów, gdyż wywołują one najmocniejszy fizyczny głód. Wówczas pacjent otrzymuje np. metadon, który zmniejsza przymus spożycia innych, silniejszych opioidów. Leki z tej grupy same mają jednak wysoki potencjał uzależniający, dlatego też ich podawanie powinno być ściśle kontrolowane przez lekarza.

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień – jak wygląda proces odtruwania organizmu?

Odtruwanie organizmu po narkotykach przebiega podobnie we wszystkich placówkach medycznych czy ośrodkach leczenia uzależnień. W każdym z nich lekarze koncentrują się na osłabieniu u pacjenta głodu narkotykowego, łagodzeniu psychicznych i fizycznych objawów zespołu abstynencyjnego oraz na przywróceniu równowagi biochemicznej w organizmie. Pierwszym etapem detoksu jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i szczegółowych badań, które mają na celu określenie stanu psychofizycznego osoby uzależnionej oraz dowiedzenie się, jakie narkotyki zażywała. Na tej podstawie możliwe jest ustalenie przybliżonego czasu trwania i jego przebiegu, w tym wyboru odpowiednich leków i suplementów oraz zdefiniowanie potencjalnych powikłań.

We właściwym etapie detoksu pacjentowi podaje się witaminy, minerały, a jeśli zajdzie taka potrzeba – również leki, które uzupełniają niedobory i redukują objawy psychofizyczne. Zwykle detoksykacja trwa od 7 do 10 dni, choć w niektórych przypadkach konieczne może okazać się jej wydłużenie. W ten sposób organizm zostaje oczyszczony z toksyn, przywrócona zostaje równowaga elektrolitowa oraz metaboliczna, a osoba uzależniona łagodnie przechodzi w fazę abstynencji. Cała procedura pozwala na odzyskanie pełni sił i regenerację ciała oraz poprawę ogólnej kondycji psychicznej i fizycznej, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji o udaniu się na leczenie z narkomanii.

Warto pamiętać, że przebycie detoksu nie jest jednoznaczne z udaniem się na odwyk narkotykowy. O tym, czy uzależniony podejmie leczenie, decyduje on sam. Nie zmienia to jednak faktu, iż odtrucie narkotykowe pozwala choremu na spojrzenie na swoje uzależnienie bardziej trzeźwym okiem i daje szansę na podjęcie walki z nałogiem. Detoksykacja, podobnie jak terapia uzależnień, przeprowadzana jest w naszym zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień!

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button