Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Osoby w przeszłości dotknięte lekomanią, często muszą szukać alternatywnych sposobów na uśmierzenie bólu, który jest pierwszą oznaką wielu chorób i dolegliwości. Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu są wybierane również przez osoby, u których tabletki przeciwbólowe przestały przynosić zamierzone efekty. Przewlekłe dolegliwości mogą prowadzić do innych poważnych zaburzeń, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, kłopoty ze snem. Pogorszyć się może również wydajność osoby, u której leczenie bólu nie przynosi spodziewanych efektów. Warto zatem poznać te metody, które wyłączają użycie środków farmakologicznych.

Czy niefarmakologiczne leczenie bólu może być skuteczne?

Wielu ludzi nie docenia metod leczenia, które wykluczają przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i wciąż wybierają farmakologię. Niestety, ciągłe przyjmowanie takich środków może mieć swoje negatywne skutki, takie jak np. podrażnienie żołądka, zmniejszenie skuteczności czy uzależnienie od leków przeciwbólowych. Właśnie dlatego warto sprawdzić różne sposoby, które również mogą działać przeciwbólowo.

Niefarmakologiczne metody leczenia bólu opierają się na wykorzystaniu różnych technik, takich jak fizykoterapia, masaż, techniki manualne, termoterapia czy krioterapia. Wielu ludzi uznaje, że taka terapia bólu jest skuteczna. Ważne jest, aby skonsultować wykorzystanie tych metod z lekarzem, gdyż niektóre z nich mają pewne przeciwwskazania.

Alternatywne metody leczenia bólu – co wybrać zamiast tabletek?

Uzależnienie od leków otc oznacza, że rozważenie metod wykluczających tabletki, staje się często koniecznością. Jedną z takich metod jest termoterapia, która polega na wykorzystaniu ciepła w celu uśmierzenia bólu. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia i dochodzi do poprawy ukrwienia. Termoterapia odpowiada również za spadek napięcia mięśniowego, które może potęgować ból. Również stawy mogą odczuć pozytywny efekt działania temperatury. Pacjent jest w stanie dostarczyć ciepło powierzchniowo, np. poprzez gorące okłady, jak również głębiej – dzięki ultradźwiękom. Przeciwieństwem termoterapii jest krioterapia, która zakłada łagodzenie za pomocą niskich temperatur. Taka terapia leczenia bólu sprawia, że następuje zwolnienie przewodzenia w nerwach obwodowych oraz dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego. Działanie krioterapii jest bardziej długotrwałe niż termoterapii, ponieważ temperatura tkanek po zastosowaniu ciepła szybciej wraca do normy. Również prąd jest często wykorzystywanym elementem w fizykoterapii. Najbardziej znaną metodą jest TENS, czyli przezskórna elektrostymulacja nerwów.

Innym sposobem, który wyklucza użycie leków przeciwbólowych, jest masaż. Metoda ta polega na rozcieraniu, ugniataniu, głaskaniu czy oklepywaniu mięśni, dzięki czemu pacjent nie odczuwa zmęczenia. Masaż może również działać przeciwbólowo w przypadku bólu kości, mięśni i stawów. Następnym sposobem, który może uśmierzyć dolegliwości, jest terapia manualna. Jest to leczenie przeciwbólowe polegające na wykorzystaniu różnych chwytów, technik i ułożenia ciała pacjenta. Przeprowadzona w odpowiedni sposób terapia manualna może być pomocna w przypadku bólu mięśni, czy stawów. Zdarza się, że aby przeprowadzić terapię manualną, konieczne jest wykonanie innych badań, takich jak np. prześwietlenie RTG.

Pomocne w leczeniu przeciwbólowym mogą być również zioła. Niektóre z nich wykazują działanie łagodzące i uśmierzające, dzięki czemu ich zastosowanie może pomóc osobom, które nie mogą lub nie chcą zażywać tabletek przeciwbólowych. Ponadto istnieją kąpiele ziołowe, podczas których pacjent moczy np. kończynę w wywarze z danej rośliny, jest zanurzony do połowy lub w całości.

Czy naturalne metody łagodzenia bólu sprawdzą się przy bólach przewlekłych?

Prócz bólu krótkotrwałego, spowodowanego konkretnym powodem, istnieje również m.in. przewlekły rodzaj, który trwa lub nawraca przez co najmniej trzy miesiące. Farmakoterapia w leczeniu bólu przewlekłego charakteryzuje się tym, że pacjent powinien bezkrytycznie podchodzić do zaleceń lekarza, który ustala leki oraz dawki.

Niefarmakologiczną metodą uśmierzania dolegliwości, w tym przewlekłego, jest akupunktura. Leczenie bólu tym sposobem polega na wbijaniu metalowych igieł w odpowiednie punkty w ciele. Zabieg ten powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną osobę. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania dotyczące akupunktury, do których należy np. ciąża, problemy z krzepliwością krwi, choroby psychiczne, choroby zapalne skóry czy wszczepiony stymulator serca. Terminem połączonym z akupunkturą jest akupresura, która polega na stymulowaniu punktów akupunkturowych przez ucisk.

Bóle przewlekłe mogą mieć wpływ na wiele aspektów życia osoby, która się na nie uskarża. Obniżona wydajność, zaburzenia lękowe, a nawet depresja to przykładowe możliwości, jeśli chodzi o skutki przewlekłego bólu. Gorsze samopoczucie może się z kolei przekładać na subiektywnie wzmożone odczuwanie bodźców. Pomóc w tym przypadku może wizyta u psychologa, który pomoże obniżyć poziom frustracji w życiu, a jednocześnie wspomoże w walce z przewlekłym bólem.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button