Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Aspiryna to lek o działaniu przeciwbólowym. Środek ten jest powszechnie stosowany w przypadku dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Uważany jest za bezpieczny farmaceutyk. Tymczasem okazuje się, że nawet aspirynę można przedawkować. Wiąże się to z ryzykiem zatrucia organizmu. Przyczyną tego może być nieświadome przekroczenie dobowych dawek leku, ale nie można wykluczyć uzależnienie od leków. Lekomania stanowi poważny problem, na który znaczny wpływ ma duża dostępność do różnego rodzaju środków farmaceutycznych. Z pozoru bezpieczne leki, mogą okazać się toksyczne, gdy są nadużywane. Pojawia się zatem pytanie, na co pomaga aspiryna? Jak długo działa aspiryna? Ile razy dziennie można stosować aspirynę? Czy aspiryna jest szkodliwa?

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ASPIRYNA? NA CO POMAGA ASPIRYNA?

Aspiryna to powszechne stosowana nazwa kwasu acetylosalicylowego, który jest lekiem należącym do salicylanów. Leki te są powszechnie stosowane w leczeniu bólu głowy, mięśni oraz stawów, a także bólów reumatycznych. Pojawia się pytanie, na co pomaga aspiryna? Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w większych dawkach 250-500 mg wykazuje działanie przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Z kolei stosowanie aspiryny w mniejszych dawkach, tj. 75-100 mg zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udaru niedokrwiennego mózgu. Działanie i wchłanianie leków, zawierających kwas acetylosalicylowy, jest bardzo szybkie. Należy zatem wskazać, że działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe rozpoczyna się zazwyczaj po 30 min od chwili zastosowania proszków przeciwbólowych, osiągając maksimum po 1-3 godzinach od zażycia leku.

Aspiryna działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lek ten stosowany jest w sytuacji wystąpienia bólów różnego pochodzenia. W tym znaczeniu aspirynę stosuje się w przypadku bólu zęba, głowy, mięśni, bólów po urazowych oraz reumatycznych. Warto wskazać, że kwas acetylosalicylowy wykorzystywany jest również jako lek przeciwzakrzepowy jednak pod warunkiem, że jest stosowany regularnie przez dłuższy czas.

CZY ASPIRYNĘ MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ?

Aspiryna czyli kwas acetylosalicylowy jest stosunkowo bezpiecznym lekiem przeciwbólowym. Środek ten dostępny jest w aptece bez recepty co wypływa na jego łatwą dostępność. Stosowanie małych dawek leku ma korzystny wpływ na organizm. Niemniej jednak zastosowanie większych, aniżeli maksymalna dawka leku może przyczynić się do w pojawienia się skutków ubocznych. Nadmiar aspiryny w tym znaczeniu może powodować niebezpieczne dla zdrowia efekty uboczne. Należy zatem podkreślić, że aspirynę, podobnie jak każdy inny lek można przedawkować. Z tego powodu przyjmowanie nawet bezpiecznego leku, jakim jest aspiryna powinno być konsultowane z lekarzem. Pod żadnym pozorem również nie należy zwiększać samodzielnie dawek wskazanych na ulotce i ściśle stosować się do zaleceń dawkowania leku.

OBJAWY ZATRUCIA I PRZEDAWKOWANIA ASPIRYNY

Kwas acetylosalicylowy stosowany w większych niż maksymalna dobowa dawka może prowadzić do zatrucia i przedawkowania aspiryną. Pierwszymi objawami zatrucia lekiem są zawroty głowy, szumy w uszach, nudności i wymioty, a także zaburzenia słuchu i wzroku. Wraz z kolejnymi godzinami pojawić się mogą dodatkowo towarzyszące zatruciu inne objawy. Przyjmowanie zbyt dużych dawek aspiryny zakłóca również procesy metaboliczne, które zachodzą w organizmie, prowadzi to bezpośrednio do dysfunkcji na poziomie komórkowym. W tym znaczeniu można mówić o kwasicy metabolicznej. Dodatkowo może dojść do drgawek, zapaści, a nawet niewydolności nerek. Należy wskazać, że w skrajnych przypadkach przedawkowanie i zatrucie aspiryną może doprowadzić do śpiączki. Zbyt duża dawka kwasu acetylosalicylowego może być toksyczna i prowadzić nawet do śmierci.

SKUTKI PRZEDAWKOWANIA I NADUŻYWANIA ASPIRYNY

Nadużywanie aspiryny prowadzi bezpośrednio do ryzyka jej przedawkowania. Wiąże się to z wystąpieniem skutków ubocznych na organizm. W tym znaczeniu można mówić, że poważnym zatruciom towarzyszy nierzadko wysoka temperatura, osłabienie, halucynacje i omamy, a także drgawki. Skutkiem przedawkowania i działania niepożądanego leku może być zatrzymanie krążenia i obrzęk płuc.

ŚMIERTELNA DAWKA ASPIRYNY

Nadużywanie aspiryny wiąże się z ryzykiem zatrucia i przedawkowania leku przeciwbólowego. W tym znaczeniu należy wskazać, że stopień ciężkości zatrucia jest uzależniony od przyjętej dawki proszków farmaceutycznych. W związku z tym w przypadku zażycia większej dawki aniżeli 150 mg/kg wstępuje reakcja nietoksyczna, z kolei 150-300 mg/kg powoduje łagodny do średniego stopień zatrucia. Zatrucie ciężkie (ostre) pojawia się w przypadku spożycia dawek w zakresie 300-500 mg/kg. Co ważne, zażycie dawek większych niż 500 mg/kg jest potencjalnie śmiertelnym zatruciem, prowadzącym do uszkodzenia organizmu co stanowi duże ryzyko śmierci u pacjenta.

Należy zatem podkreślić, że celem uniknięcia zażycia śmiertelnej dawki aspiryny konieczne jest przestrzeganie maksymalnych, dobowych dawek leku. Oznacza to, że nie powinno się zażywać większej dawki aspiryny w ciągu dnia aniżeli 2,5 g, dawka ta powinna być przyjmowana co 4-6 godziny i dzielona na mniejsze dawki.

LECZENIE ZATRUCIA I PRZEDAWKOWANIA ASPIRYNY

W przypadku podejrzenia zatrucia i przedawkowania aspiryny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku przedawkowania aspiryny wdrażane jest leczenie objawowe, którego celem jest zminimalizowanie nieprzyjemnych, dolegliwych objawów zatrucia. Ponadto, podobnie jak w przypadku paracetamolu, podawana jest odtrutka. Leczenie polega również na monitorowaniu stanu zdrowia pacjenta i stopniowe przywrócenie pełni sił. W przypadku lekomanii leczenie detoksykacyjne organizmu z substancji psychoaktywnych poszerzone jest o psychoterapię uzależnień.

Aspiryna jest popularnym lekiem stosowanym w różnego rodzaju bólach. Dostępna jest praktycznie wszędzie, z tego powodu należy wskazać, że znajomość objawów zatrucia i przedawkowania kwasem acetylosalicylowym jest niezwykle ważna. Umiejętne rozpoznanie symptomów przedawkowania umożliwia wczesną konsultacje lekarską i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Obecnie wiele leków, które mogą doprowadzić do zatrucia i przedawkowania jest ogólnie dostępnych. Pojawia się zatem pytanie, czy można przedawkować ibuprofen? Należy wskazać, że każdy lek po przekroczeniu dobowych, maksymalnych dawek może okazać się toksyczny, podobnie jest w sytuacji paracetamolu. Dlatego też umiejętność rozpoznania objawów przedawkowania paracetamolu, podobnie jak w przypadku zatruć innymi lekami umożliwia podanie właściwej odtrutki i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button