Skip to main content
Terapia Uzależnień

Uzależnienie od alkoholu nie zna równouprawnienia?

Cze 16, 2020

Uzależnienie od alkoholu to jedna z najbardziej demokratycznych chorób współczesnego świata. Choroba alkoholowa jest w stanie posiąść każdego bez względu na płeć czy pozycję społeczną. Jednak w przypadku kobiet i mężczyzn problem uzależnienia objawia się w różny sposób. Kobiety zdecydowanie dużo lepiej ukrywają swój pociąg do alkoholu i sięgają po pomoc w ostateczności.

Nadużywanie alkoholu niemalże od zarania było uważane za domenę mężczyzn. Dziś coraz częściej widzę że to tylko stereotyp. Kobiety wielokrotnie częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol, a ponieważ różnią się od mężczyzn pod względem wagi, metabolizmu czy gospodarki hormonalnej, ponoszą większy uszczerbek na zdrowiu. Nadużywanie alkoholu przez kobietę szybciej przyczynia się do poważnych problemów ze zdrowiem. Z badań naukowych wynika iż kobiety szybciej dosięga uzależnienie. Pomimo iż kobiety i mężczyźni przejawiają podobne objawy fizyczne nałogu, odczuwają głód alkoholowy, tracą kontrolę nad spożywaną ilością, a w przypadku odstawienia objawiają się podobne symptomy zespołu abstynencyjnego. Jednak kobiecy model picia i nadużywania alkoholu wychodzi poza męskie standardy – jest dużo bardziej ukryty ze względu na przypisaną kobiecie rolę matki i żony. Z powodu ogromnej stygmatyzacji problemu uzależnienia od alkoholu wśród kobiet, problem jest częściej przez nie maskowany.

Częściej niż mężczyźni, kobiety sięgają po alkohol z powodu problemów emocjonalnych, a także mocniej odczuwają objawy psychiczne uzależnienia. Mocniej dotyka je poczucie winy, stany depresyjne i lękowe. Silniej wpływa na nie trudna sytuacja domowa, wydarzenia traumatyczne (także na tle seksualnym), życie w stresie czy nawet cykle miesiączkowe. Zaczynają pić, gdy dopada je samotność, np. w związku z objawami tzw. zespołu opuszczonego gniazda – czują się niepotrzebne, gdy dzieci rozpoczynają dorosłe życie. Przed kobietą stawia się inne wymagania niż przed mężczyzną, zrzuca się na nią odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego też jest społecznie piętnowana, gdy zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki. Skutecznie ukrywa swój problem i zwleka z decyzją udania się po pomoc. Obawia się, że gdy jej problem wyjdzie z ukrycia, zostanie odrzucona przez społeczność, w której żyje, obawia się utraty dzieci i rodziny.

Kobiety pijące? Nadużywające? Uzależnione? W samotności, zamknięte

Kiedyś choroba alkoholowa przede wszystkim występowała wśród mężczyzn. Obecnie alkoholizm kobiet nie jest niczym zaskakującym. Wiele różnic między płciami zostało zaburzonych. Kobiety od wieków starają się pod wieloma względami dorównywać mężczyznom i w przypadku choroby alkoholowej nie jest inaczej. Czy trunki wpływają na Panie w podobny sposób? Okazuje się, że nie. Kobiety ze względu na odmienną fizjologię i zmiany hormonalne upijają się zazwyczaj szybciej, a organizm odczuwa tego skutki znacznie wcześniej niż w przypadku mężczyzn. Badania udowadniają, że przez nadużywanie alkoholu umiera 4 razy więcej pań niż panów. Różnice wynikają również z powodów choroby alkoholowej.

Niektórzy socjologowie łączą wzrost spożycia alkoholu wśród płci pięknej ze zmieniającą się rolą kobiet w społeczeństwie. Kobiety opanowują dotychczas niedostępne dla nich i zdominowane przez mężczyzn branże. Coraz częściej pojawiają się w polityce, pełnią funkcje publiczne, są dyrektorkami i kierowniczkami. Problem polega na połączeniu zajmowanych przez nie odpowiedzialnych stanowisk z pełnieniem roli matki. Współcześnie wymaga się od kobiety, aby każdą z ról społecznych (często sprzecznych ze sobą) realizowała doskonale. Oczywiście jest to a wykonalne, ale zewnętrzna presja dążenia do perfekcji w każdej dziedzinie wywołuje u kobiet frustrację, rozczarowanie i lęk. Wiele kobiet sięga po alkohol, aby stłumić emocje, które odczuwają.

„Rozwój uzależnienia od alkoholu u kobiet jest zawsze połączeniem kontekstu życiowego danej osoby oraz wielu skomplikowanych czynników, które mogą mieć różne znaczenie w indywidualnych przypadkach.“
Tomasz Nikiel

Alkoholizm u kobiet pod wieloma względami objawia się w podobny sposób jak u mężczyzn. Styl picia jest bardzo podobny. Alkoholizm kobiet często rozpoczyna się w chwili, gdy jakiś trunek staje się odpowiedzią na jakiś problem, stres lub traumę z przeszłości. Sporadyczne picie zmienia się w nawyk, który staje się koniecznością. W końcu zwiększa się tolerancja na alkohol, a funkcjonowanie, chociaż bez jednej lampki wina wieczorem staje się niemożliwe. Ilości przestają być kontrolowane tak samo, jak czas stałej nietrzeźwości. W przeciwieństwie do mężczyzn alkoholizm u kobiet częściej jest ukrywany. Panie boją się przyznać do choroby alkoholowej i częściej piją w samotności. Powodem tego są przypisane im życiowe role. Poczucie wstydu, strach przed opinią innych osób oraz stany depresyjne po alkoholu powstrzymują kobiety przed proszeniem o pomoc. Objawy alkoholizmu u kobiet są zatem bardzo podobne jak u mężczyzn, lecz bardziej negatywnie wpływają na zdrowie oraz psychikę. Przez to mogą żyć nawet o 15 lat krócej.

Pijące kobiety odczuwają poczucie wstydu i winy.

Obawiają się terapii uzależnień, a czasem to ich partnerzy powstrzymują je przed podjęciem pierwszych kroków ku trzeźwości. Piętno “alkoholiczki” napawa je przerażeniem. Trudno im pokonać wewnętrzne lęki i znaleźć w sobie siłę, by wyjść im naprzeciw. By zapoczątkować walkę z uzależnieniem, muszą zrozumieć, że alkohol jest problemem, a nie lekarstwem na problemy.

Alkoholizm u kobiet – jak go leczyć? - Leczenie alkoholizmu

W przypadku obu płci wykorzystywane są takie same metody leczenia, ale niektóre z nich są bardziej lub mnie dostosowywane. Odtrucie alkoholowe, jak i terapia uzależnienia od alkoholu mają takie samo działanie. Obie metody leczenia uzależnienia prowadzą do stałej oraz nieprzerwanej trzeźwości. W przypadku uzależnienia od alkoholu u kobiet inaczej wygląda terapia z psychoterapeutą. Może mieć formę grupową albo indywidualną. Rozmowy skupiają się bardziej na sferze emocjonalnej oraz przeżyciach z przeszłości, które decydują o teraźniejszym zachowaniu.


Pomoc dla uzależnionych

Tomasz Nikiel Psychoterapeuta

Wyjdźiesz
poza
negatywne wzorce myślenia


Psychoterapia Warszawa

Przygotuję Cię
na głęboką osobistą przemianę!