Skip to main content
Terapia Uzależnień

Detoks alkoholowy, czy to skuteczny element leczenia uzależnia od alkoholu?

Wrz 14, 2021

Detoks alkoholowy to odtrucie organizmu i usunięcie z niego szkodliwych toksyn nagromadzonych podczas ciągu nadużywania alkoholu. Odtrucia po alkoholu mają za zadanie łagodzić objawy zespołu abstynencyjnego, jak i wzmacniać oraz regenerować organizm zniszczony przez nadużywanie alkoholu. Należy pamiętać że po dłuższym okresie ciągłego picia, organizm jest zazwyczaj w bardzo złej kondycji, należy zwrócić uwagę na stan organów wewnętrznych takich jak wątroba, trzustka, nerki.  Wsparcia i ochrony potrzebuje też mózg. Elektrolity, leki, wsparcie terapeutyczne – detoks po alkoholu to wielowymiarowa procedura medyczna. Dlatego należy ją przeprowadzać w ośrodku, pod ścisłą kontrolą lekarską. Dzięki zachowaniu szczególnych procedur medycznych, Pacjent otrzymuje szansę na świadczenie zdrowotne bez komplikacji i przygotowanie organizmu do udziału w programie psychoterapii - stacjonarna terapia uzależnień.

Detoks alkoholowy, skuteczny detoks po alkoholu

Uzależnienie od alkoholu nie bez powodu nazywane jest cichym zabójcą. Organizm, który stale bądź cyklicznie narażony jest na przyjmowanie dawek alkoholu, z czasem daje objawy zatrucia. Kiedy osoba nadużywająca alkoholu nagle przestanie pić, wówczas wraz ze spadkiem stężenia alkoholu we krwi, pojawia się zespół abstynencyjny. Zespół odstawienia to szereg dolegliwości, które są tak silne, że nawet osoba o silnej motywacji nie wytrzymuje i wraca do picia, traktując je, zupełnie niesłusznie, jako swoje panaceum. Do najczęściej występujących objawów tzw. Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego zaliczyć należą: bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka, bóle głowy, stany depresyjne i lękowe, bezsenność, uczucie niepokoju i rozdrażnienia, napady agresji, nadmierne poty, zaburzenia rytmu serca i poziomu ciśnienia krwi, drgawki, halucynacje, omdlenia, napady padaczkowe.

Występowanie opisanych objawów zależy od stanu zdrowia pacjenta, ilości spożytego alkoholu, długości okresu picia, czy też stopnia zaawansowania uzależnienia. W takich sytuacjach pomocny jest detoks alkoholowy. To nie wszystko, należy zaznaczyć również fakt iż, przewlekłe spożywanie alkoholu i jego nadużywanie, podobnie jak wypicie go w dużej ilości, prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Niezależnie od tego czy alkohol jest spożywany kompulsywnie podczas ciągu czy też w krótkim czasookresie nadużywany, w organizmie gromadzą się toksyny wynikłe z przemiany alkoholu w procesie metabolicznym. Nawet przy krótkotrwałym spożywaniu alkoholu, dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i zaburzeń pracy wielu narządów wewnętrznych m.in. wątroby, nerek, trzustki i mózgu.

Jak powinno przebiegać odtrucie po alkoholu

Z racji iż każdy przypadek jest inny, świadczenia detoksu po alkoholu też powinny mieć indywidualny charakter. Zawsze przed rozpoczęciem świadczeń odtrucia po alkoholu, pacjent powinien być badany przez lekarza w celu oceny stanu zdrowia i wyboru właściwego postępowania leczniczego, które w zależności od stanu pacjenta może być oparte na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, bądź na stosowaniu uzupełniającej farmakoterapii, której celem jest łagodzenie objawów abstynencyjnych i zapobieganie powikłaniom odstawienia alkoholu po długim okresie jego przyjmowania. Przy przyjęciu pacjenta niezbędna jest ocena pracy wątroby i nerek, a także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi, czy badania poziomu cukru i elektrolitów.

Pacjenci przybywający do ośrodka pod wpływem alkoholu mają również określany poziom ten substancji we krwi lub w wydychanym powietrzu. Podjęcie takiej ścieżki diagnostycznej pozwala wybrać najlepszą metodę odtrucia i zagwarantować minimalizację komplikacji związanych z zespołem odstawiennym.

Detoks alkoholowy jest procedurą medyczną, której celem jest odtrucie organizmu i przywrócenie w nim prawidłowego funkcjonowania i równowagi. Procedura medycznego detoksu w specjalistycznej placówce - Ośrodek Detoksykacji, polega na całkowitym odstawieniu alkoholu w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach oraz działaniach wspomagających oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji nagromadzonych poprzez spożywanie alkoholu oraz możliwie pełnej regeneracji organizmu. Działania te skupiają się przede wszystkim na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, ale też równolegle obejmują łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Chcę zwrócić uwagę na to, że dolegliwości związane z objawami zespołu abstynencyjnego utrudniają wytrwanie w trzeźwości, mogą też być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

W oddziale detoksykacji prowadzonym przez Ośrodek Leczenia Uzależnień MEDJOL, procedury medyczne związane z detoksem po alkoholu, obejmują działania dwutorowe: uzupełniają niedobory płynów i elektrolitów w organizmie, dostarczają choremu niezbędnych witamin (między innymi z grupy B) i mikroelementów wypłukanych przez alkohol, oraz łagodzą objawy zespołu abstynencyjnego: lęk, drżenie, omamy czy zaburzenia świadomości. Jest to pierwsza część procesu zdrowienia - odtrucia po alkoholu. Równie istotna jest obecność psychoterapeutów, których rola staje się kluczowa. Leczenie uzależnienia od alkoholu, to bowiem leczenie choroby i ciała, i duszy - a zatem dopiero połączenie odpowiednio dobranej, bezpiecznej farmakoterapii oraz wsparcia terapeutów uzależnień pozwala wzbudzić w chorym motywację do całkowitego przerwania picia alkoholu.

Detoks po alkoholu zalecany jest osobom uzależnionym od alkoholu, które są zdecydowane rozpocząć proces długotrwałego leczenia alkoholizmu. Do podjęcia psychoterapii niezbędne jest pozbycie się fizycznego przymusu sięgania po trunki i właśnie w tym pomaga detoks. Po przeprowadzeniu detoksu organizmu z pozostałości alkoholu niknie głód fizyczny. Jest to więc także skuteczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego, czyli stanu nietrzeźwości utrzymującego się dłużej niż 48 godzin. U osób w takim stanie często dochodzi do zatrucia alkoholem, natomiast po jego odstawieniu pojawiają się silne objawy. Właśnie z tego względu detoks alkoholowy przeprowadzany jest pod opieką lekarzy, którzy potrafią złagodzić takie dolegliwości, a w wielu przypadkach po prostu ratują życie.

Jeżeli Ty lub osoba Tobie bliska pozostaje w ciągu alkoholowym, warto rozważyć skorzystanie z przerwania ciągu w dedykowanym ośrodku detoksykacji. Popraw sobie komfort życia, rozpocznij leczenie odwykowe...

Pomoc dla uzależnionych

Tomasz Nikiel Psychoterapeuta

Wyjdźiesz
poza
negatywne wzorce myślenia


Psychoterapia Warszawa

Przygotuję Cię
na głęboką osobistą przemianę!