Skip to main content
Terapia Uzależnień

Fazy rozwoju uzależnienia, jak przebiegają? Jak motywować do terapii uzależnień?

Paź 20, 2021

Droga prowadząca do uzależnienia nigdy nie przebiega tak samo. Każde uzależnienie jest inne, jak inne są osobowości. Dla jednych osób droga do uzależnienia może być długa, a okres od nadużywania do zależności od substancji jest długi. Dla innych dojście do uzależnienia przebiega szybko, i niemalże w jednej chwili załamuje i w błyskawicznym tempie wiedzie na samo dno. Każdy przypadek uzależnienia to oddzielna historia, osobista tragedia. Jednak bez względu na to jak długą podróż do uzależnienia odbyła osoba borykająca się z nim, wyróżnia się cztery główne fazy rozwoju, które pomagają określić stopień zaawansowania choroby oraz pozwalają przybliżyć kroki jej rozwoju.

Fazy Rozwoju Uzależnienia

Warto zaznaczyć, że bez względu na to, na którym etapie rozwoju uzależnienia znajduje się osoba potrzebująca leczenia uzależnień, zawsze istnieje szansa na wyjście z uzależnienia tym samym na wyzdrowienie. Jednakże osoba nadużywająca alkohol lub narkotyki, tym bardziej osoba będąca na etapie borykania się z uzależnieniem od leków, musi być gotowa na wprowadzenie ważnych i trudnych zmian do swojego życia. I jeśli pozwoli sobie pomóc, choroba uzależnienia, nie zawładnie jej życiem i nie odbierze wszystkiego, co w życiu najważniejsze...

1. Faza wstępna uzależnienia

Czyli wspaniałe chwile, jednocześnie złego początki. To tak naprawdę etap eksperymentowania, pierwszej fascynacji. W przypadku alkoholu może się ten etap objawiać jako picie towarzyskie, by poprawić nastrój lub dodać sobie pewności siebie. Bardzo często na tym etapie są to zachowania akceptowane społecznie, nie wzbudzające w nikim niepokoju czy też podejrzeń. Nie każdy kto zaczyna pić, nadużywać narkotyki czy też leki lub grać w kasynie czy Internecie wpada w sidła uzależnienia. Niektórzy nigdy nie przechodzą do kolejnego etapu, a dla innych może on się rozciągnąć na okres wielu lat. To właśnie na tym etapie, nasz mózg zaczyna odbierać substancję lub czynność uzależniającą jako dostarczyciela przyjemności. Tolerancja zaczyna powoli wzrastać a samokontrola spadać.

2. Uzależnienie faza ostrzegawcza.

Granica pomiędzy pierwszymi etapami rozwoju uzależnienia jest bardzo płynna, przez co łatwo ją zignorować. Osoba nadużywająca alkohol, narkotyki czy też leki, często nie zdaje sobie sprawy, że przekroczyła granicę nadużywania i stanęła na drodze prowadzącej do utraty kontroli i uzależnienia. Na tym etapie pojawiają się pierwsze symptomy uzależnienia. Zaczyna się szukanie okazji do picia, brania narkotyków lub grania. Częstotliwość kontaktów z czynnikiem uzależniającym wzrasta, a chory odnajduje mnóstwo wymówek przed samym sobą i bliskimi, by tylko utwierdzić się w przekonaniu, że ten problem go nie dotyczy. Tolerancja alkoholu czy też przyjmowanych narkotyków i leków wzrasta na tyle, że chory odczuwa potrzebę zwiększania dawek. Zaczyna fantazjować o sytuacjach, w których ma ciągły kontakt z substancją lub czynnością uzależniającą. Jego życie koncentruje się coraz bardziej wokół substancji psychoaktywnych czy też zachowań kompulsywnych. Pętla uzależnienia się zacieśnia.

3. Faza krytyczna uzależnienia

Podczas fazy krytycznej uzależnienia od alkoholu lub środków psychoaktywnych jakimi są narkotyki i leki, nasilają się wszystkie wcześniejsze objawy. W przypadku alkoholu i narkotyków głód fizyczny staje się nieznośny, a zażycie substancji przynosi tylko chwilową ulgę. Pojawia się agresja, poczucie niemocy, spadek nastroju. Zaczynają się problemy w rodzinie i w pracy, a czasem także kłopoty z prawem. Chory zaniedbuje swój wygląd, traci zainteresowanie dotychczasowym życiem. Zaczynają się obietnice abstynencji, co tylko świadczy o zalążkach świadomości. Dla rodziny i bliskich to znak że problem się pojawił, że należy podjąć właściwe kroki - Ośrodek Terapii Uzależnień.

4. Faza chroniczna uzależnienia

Utrata kontroli we wszystkich aspektach życia. Osoba uzależniona od alkoholu, narkotyków czy też leków wpada w długotrwałe ciągi. Pije i bierze, bo jego egzystencja stała się nieznośna. Wie, że alkohol i środki psychoaktywne całkowicie wyniszczają, ale bez alkoholu lub narkotyków, osoba uzależniona czuje się jeszcze gorzej. Trzeba zwrócić uwagą również na aspekt iż, osoba uzależniona od narkotyków cierpi z powodu nieustającego głodu, a próby abstynencji wiążą się z bólem fizycznym i psychicznym. Więzy rodzinne ulegają zniszczeniu. Dochodzi do degradacji społecznej i zawodowej. Życie wypełnia całkowita pustka i poczucie beznadziei. Dominują stany lękowe i depresyjne. Jeśli osoba uzależniona od alkoholu lub narkotyków nie podejmie właściwych kroków - leczenie uzależnień ta faza uzależnienia bardzo często doprowadza do śmierci.

Uzależnienie, motywacja do zmiany

Gdy już wiesz, że Ty lub osoba Tobie bliska ma problem z uzależnieniem, nadużywa alkohol, narkotyki, leki lub ma problem z grami hazardowymi. Wiedz że wręcz należy spróbować stawić temu czoła. To nie będzie łatwa droga. Gdyż pierwszym krokiem jest uświadomienie, potrzeby pomocy. Drugim – prośba o pomoc. Dopóki osoba borykająca się z problemem nie będzie chciała przyjąć pomocy, dobre chęci bliskich nic nie zdziałają, nie przekonają. W takich wypadkach warto motywować do zmiany.

Skontaktuj się ze mną! Pokażę Tobie jak zmotywować osobę borykającą się z uzależnieniem do podjęcia leczenia...

Jeżeli jesteś uzależniony, warto zgłosić się na terapię i poprawić sobie komfort życia. Nikt nie zrobi tego za Ciebie – jeśli już rozumiesz, że potrzebujesz pomocy – zgłoś się do naszej placówki - Prywatny Ośrodek Uzależnień. Zdiagnozujemy Twój problem i skierujemy na odpowiednią terapię.

Terapia uzależnień w ośrodku

W ośrodku Psychoterapii MEDJOL dowiesz się, jak eliminować sytuacje, w których potrzeba zażycia środków odurzających lub rozładowania napięcia przy pomocy elementu uzależniającego, jest silniejsza niż Twoja wola. Jak poradzić sobie z głodem uzależnienia. Stacjonarna Terapia Uzależnień pozwoli nie tylko uwolnić się od uzależnienia i nauczyć się utrzymywać abstynencję. Przywróci także pogodę ducha, wewnętrzną harmonię i spokój – poznasz, polubisz i zaakceptujesz siebie. A jeśli masz dobre zdanie o sobie, masz też dobre zdanie o innych – lepiej dogadasz się z bliskimi, z rodziną i przyjaciółmi.

Odbycie leczenia uzależnień poprzez terapię ma na celu uwolnienie się od nałogu oraz nabycie umiejętności pozwalających na kontrolowanie swojego życia, emocji czy uczuć. Nie jesteś sam – wiedz, że wraz z moim zespołem specjalistów terapii uzależnień jesteśmy, żeby pomóc właśnie Tobie!


Pomoc dla uzależnionych

Tomasz Nikiel Psychoterapeuta

Wyjdźiesz
poza
negatywne wzorce myślenia


Psychoterapia Warszawa

Przygotuję Cię
na głęboką osobistą przemianę!