Skip to main content
Terapia Uzależnień

Jakie metody leczenia stosują ośrodki terapii uzależnień?

Cze 23, 2020

Każda osoba, która decyduje się poddać leczeniu uzależnień w ośrodku terapii uzależnień, oczekuje skuteczności. Zazwyczaj ośrodek terapii uzależnień jest to jedno z tych miejsc, w których pokłada się ogromną nadzieję – jeżeli leczenie w ośrodku stacjonarnym nie pomoże, to gdzie indziej go szukać? Dobrze jest zatem wcześniej poznać stosowane metody oraz plan danej placówki odwykowej. Pozwoli to zrozumieć, czy dany ośrodek jest odpowiedni dla potrzeb Twoich lub bliskiej Ci uzależnionej osoby.

Metody Leczenia Uzależnień

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków, hazardu oraz gier komputerowych to powszechny problem, który może dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku i zajmowanej pozycji społecznej. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje profesjonalną pomoc w walce z nałogiem, która daje realne szanse powrotu do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Terapia uzależnień podzielona jest na poszczególne etapy, dzięki którym Pacjent ma okazję całkowicie zerwać z uzależnieniem.

Do ośrodka terapii uzależnień zgłaszają się osoby w różnym stadium zaawansowania nałogu. Niektórzy mają problem z tym, że nie potrafią przestać i odmówić sobie alkoholu czy też innych środków psychoaktywnych. Inni po zakończonym leczeniu, gdy myślą, że wrócili już na prostą, wracają, ale borykają się z głodem. Dlatego ośrodki psychoterapii uzależnień uruchamiają różne programy wsparcia i pomocy dla osób borykających się z uzależnieniem. Warto zaznaczyć, że są różne formy terapii – indywidualne i grupowe. W dodatku część zajęć jest skierowana do rodzin osób uzależnionych oraz współuzależnionych. Do takich programów można zaliczyć: terapie uzależnień w formie spotkań AA, psychoterapii indywidualnej i grupowej, zajęć wspomagających; terapie podstawowe stacjonarne; terapie nawrotów dla osób, które pomimo zakończenia leczenia wracają do starych nawyków; leczenie na oddziale dziennym bądź w poradni psychoterapii uzależnień; terapia dla rodzin – zazwyczaj jako element dodatkowy terapii uzależnień stacjonarnej.

Podstawą metodyki terapii uzależnień jest założenie, że każdy człowiek posiada wewnętrzne zasoby, których odpowiednie wykorzystanie pozwoli mu wrócić do zdrowia psychicznego i dobrego funkcjonowania w społeczeństwie. Ośrodek leczenia uzależnień jest po to, by pomóc znaleźć te zasoby i pokazać, w jaki sposób z nich czerpać...

Terapia uzależnień ma pomagać osobom, które borykają się z problemem alkoholowym, narkomanią i lekomanią, hazardem czy uzależnieniem od Internetu, gier i komputera. To ważna forma pomocy dla osób uzależnionych w każdym wieku. Dzięki regularnej pracy z doświadczonymi specjalistami osoba uzależniona może odzyskać wolność i na nowo czerpać radość z życia. Terapia uzależnień oparta jest na rozmowie motywującej do zmiany. W pewnym sensie terapia uzależnień powinna minimalizować bolesną konfrontację – na rzecz dokładnego wglądu życie osoby borykającej się z problemem uzależnienia i motywować do zmiany. Poprzez zadawanie pytań otwartych, angażowanie pacjenta we własną terapię, tym samym pomoc w formułowaniu przez niego problemów, pokonywaniu ambiwalencji i podejmowanie samodzielnych decyzji, terapia uczymy go odpowiednich zachowań dotyczących dalszego życia.

Terapia alkoholowa, narkotykowa czy uzależnienia od hazardu i gier wygląda bardzo podobnie, gdyż mechanizm uzależnienia jest taki sam. W ramach pracy z Pacjentem korzysta się z wielu podejść, jednak najbardziej skuteczną klinicznie opisaną formą, okazuje się metoda poznawczo-behawioralna. Terapia uzależnienia od alkoholu lub narkotykowych pozwala osobom dotkniętym przez uzależnienie, nauczyć się wielu umiejętności takich jak asertywność, odporność na stres i władanie emocjami. Warsztaty te pomagają zwiększyć poczucie kontroli nad życiem oraz uczą stawiania granic i pomagają w budowaniu pozytywnej samooceny.

Detoks - odtrucia organizmu po alkoholu, narkotykach, lekach i dopalaczach

W wielu przypadkach terapia uzależnienia od narkotyków, alkoholu i leków jest poprzedzona detoksem - odtrucia organizmu: detoks po alkoholu dla osób nadużywających alkohol, natomiast dla uzależnionych od narkotyków przed terapią zaleca się detoks po narkotykach. W przypadku pacjentów z rozpoznaną zależnością od leków przeciw bólowych, nasennych czy też uspakajających należy przeprowadzić stopniowe zejście z nadużywanych dawek leków poprzez detoks po lekach. Należy zwrócić uwagę na fakt iż zadaniem detoksu jest odpowiednie oczyszczenie organizmu ze wszelkich toksyn i substancji wynikających z przyjmowania i nadużywania substancji psychoaktywnych. Detoks to również leczenie zespołu abstynenckiego, gdyż występują efekty odstawienia w postaci drżenia mięśni, bezsenności, pobudzenia nerwowego czy podwyższonego ciśnienia i te objawy wymagają nieustannej obserwacji i leczenia objawowego. Dlatego detoks powinien przebiegać w warunkach dedykowanych, kontrolowanych przez wykwalifikowany zespół medyczny. Jeżeli u Pacjenta wystąpi zespół abstynencyjny, to jego życie może być bezpośrednio zagrożone, dlatego niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. Ośrodek leczenia uzależnień zadba o odpowiednie wsparcie na każdym etapie odtrucia. Kolejnym krokiem jest terapia uzależnień, której celem jest przepracowanie problemów, z którymi boryka się pacjent i odnalezienie przyczyn sięgania po alkohol czy narkotyki.

Stacjonarna terapia uzależnień

Leczenie uzależnień poprzez terapię w warunkach stacjonarnych może być krótkoterminowe ok. 4-8 tygodni. Jest to zazwyczaj pierwszy etap terapii w leczeniu odwykowym, zalecany osobom, które mają trudność, aby samodzielnie pozostać w abstynencji. Terapia stacjonarna jest najskuteczniejszą metodą walki z uzależnieniem. Zapewnia pacjentowi opiekę 24h na dobę oraz intensywne oddziaływania terapeutyczne – indywidualne, grupowe i konsultacje lekarzy wielu specjalizacji w tym psychiatryczne. Bez wątpienia dla każdej osoby uzależnionej pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest wielkim przeżyciem. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu dnia oraz realizowanej psychoterapii, chory może odpocząć od dotychczasowego życia i ma czas na poukładanie w głowie wszystkiego od początku.

Terapia stacjonarna to najbardziej intensywna forma terapii uzależnień, którą zaleca się nie tylko osobom podejmującym pierwsze kroki leczenia, ale także tym, którzy od dłuższego czasu nie zażywają szkodliwych substancji. Należy być świadomym, że nawet długotrwała abstynencja niepoparta zrozumieniem samego siebie, nie poprawi kondycji psychicznej osoby uzależnionej i nie zlikwiduje problemów rodzinnych oraz emocjonalnych.

Centrum Medyczne MEDJOL zapewnia terapię stacjonarną z noclegiem oraz wyżywieniem. Czas pobytu w ośrodku może trwać 4 lub 8 tygodni. To doskonały czas na poznanie siebie oraz własnych wartości i odbudowanie relacji.

Ambulatoryjna terapia uzależnień - terapia dzienna w poradni psychoterapii.

Terapia dzienna Leczenie w trybie dziennym trwa zazwyczaj 8 tygodni, gdzie regularnie odbywają się sesje terapeutyczne w dwóch modelach: grupowym oraz indywidualnym. Terapia dzienna to zajęcia od poniedziałku do piątku ok. 5-6 godzin. Pacjent przychodzi ze swojego miejsca zamieszkania. Warunkiem uczestnictwa jest utrzymywanie abstynencji. Terapia ambulatoryjna Celu kontynuowania terapii i procesu zdrowienia, po zakończonej terapii stacjonarnej lub dziennej osoby uzależnione kierowane są do dalszej psychoterapii w zakładach ambulatoryjnych oraz do grup samopomocowych (np. Anonimowych Alkoholików) i klubów abstynenta. Terapia ambulatoryjna jest to terapia indywidualna oraz grupowa, ale też może być rodzinna lub interwencja kryzysowa w przypadku częstych kryzysów osoby uzależnionej i jej rodziny. Leczenie ambulatoryjne prowadzone jest w poradniach, przychodniach i specjalistycznych gabinetach prywatnych. Zazwyczaj podzielona jest na 2-3 etapy; wstępny, podstawowy i pogłębiony.

Niespójny obraz własnej osobowości, rozwarstwienie tożsamości

Uzależniony od alkoholu, narkotyków czy hazardu gubi się we własnym poczuciu tożsamości, przez co tworzy się pustka wewnętrzna, tak zwane wydrążone Ja. Poprzez całkowicie skrajne i przeciwstawne myślenie, podsycane środkami psychoaktywnymi. Osoba uzależniona odbija się pomiędzy stanami wzlotu i upadku. Umysł dyktuje że jest się mocnym, kiedy pijesz i ćpasz, albo słaby i bezradny kiedy jesteś na kacu lub głodzie. Pojawia się specyficzna próżnia psychiczna, totalne wypranie z uczuć. Takie wydrążenie w obrazie samego siebie tworzy pustkę. Stan skrajności ma wpływ na niskie poczucie wartości, moralności i sensu życia. By zakłócić depresyjne myśli, osoba uzależniona chętnie sięga po używki i poprawia swoje samopoczucie oraz samoocenę. W takim rozwarstwieniu, trudno jest podejmować jakiekolwiek decyzje, wierzyć we własną siłę czy zawierzać swoim odczuciom, gdyż odczucia bywają fałszywe i zachwiane a otaczający świat zupełnie inny.

 

Terapia uzależnień jest skuteczną metodą, dzięki której osoba borykająca się z uzależnieniem może odbudować prawdziwy obraz swojego świata, dojrzeć emocjonalnie i nadrobić to, co zostało utracone podczas życia w utopii ciągu uzależnienia.

Pomoc dla uzależnionych

Tomasz Nikiel Psychoterapeuta

Wyjdźiesz
poza
negatywne wzorce myślenia


Psychoterapia Warszawa

Przygotuję Cię
na głęboką osobistą przemianę!