Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Badania potwierdzają, że coraz więcej osób zmaga się z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu. Nie zawsze alkoholik czy narkoman to ludzie z pogranicza społecznego, uznawane przez najbliższych za takie, które osiągnęły tak zwane dno. Istnieje duża grupa dobrze funkcjonujących, uzależnionych osób o problemach, których nie wiedzą często nawet bliscy. Coraz częściej zarówno narkomania, jak i alkoholizm są zaliczane do chorób cywilizacyjnych.

Czym są choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne to rozprzestrzeniające się globalnie schorzenia, związane z rozwojem cywilizacji, które mogą prowadzić do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Coraz częściej pojawiają się również u dzieci. Do grona chorób cywilizacyjnych można zaliczyć na przykład te obejmujące układ krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie udar mózgu, czy miażdżycę. Choroby cywilizacyjne to również próchnica, osteoporoza, cukrzyca czy otyłość. Mogą również dotyczyć zaburzeń umysłowych, jak na przykład lęki, stany depresyjne, a także wspomniane wcześniej alkoholizm oraz narkomania. W związku z pogorszeniem się stanu powietrza, a także w konsekwencji obecności dymu papierosowego pojawiły się również schorzenia obejmujące układ oddechowy – rak płuc i przełyku, nowotwory w obrębie głowy i szyi, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz astma oskrzelowa i alergie.

Dla wielu ludzi sięganie po używki takie jak alkohol czy narkotyki to sposób na odreagowanie stresu. Dodatkowo pierwsza z tych używek jest w zasadzie powszechnie dostępna, druga, dla osób, które przebywają w odpowiednim środowisku, również będzie dostępna od ręki. W obu przypadkach wystarczy mieć jedynie wystarczające fundusze. Na stworzenie cywilizacji, która coraz częściej sięga po alkohol, wpływ miała nie tylko dostępność, ale także kultura i tradycje oraz środowisko, w którym obracają się poszczególne grupy społeczne. Niestety problem będzie narastał. Kontrola nad spożywaniem alkoholu jest możliwa do pewnego stopnia, dlatego także wyższe warstwy społeczne, wykonujące zawody o wysokiej odpowiedzialności, jak na przykład lekarz czy adwokat, a także osoby na stanowiskach kierowniczych również borykają się z uzależnieniem. Takie osoby określa się mianem alkoholika funkcjonującego. Nie jest to jednak stan, który będzie utrzymywał się w nieskończoność. Z biegiem czasu kontrola przestanie być możliwa. Jedynie odwyk i terapia gwarantują skuteczne leczenie alkoholizmu czy narkomanii.

Uzależnienie i leczenie alkoholizmu oraz narkomanii to wstydliwy temat

Uzależnienie to wstydliwy temat nie tylko dla samego uzależnionego, ale także dla bliskich. Konsekwencją uzależnienia mogą być różnego rodzaju działania, często sprzeczne z prawem, jak na przykład kradzież pieniędzy na zdobycie narkotyku czy butelki, pobicia czy nawet morderstwa pod wpływem działania środka. Ludzie uzależnieni często pod używkami chcą schować różnego rodzaju problemy emocjonalne, finansowe, czy prywatne. Nie chcą mówić ani o tym, z czym się zmagają, ani o uzależnieniu. Alkoholik lub narkoman są praktycznie skazani na społeczne wykluczenie. Osoby z najbliższego otoczenia zastanawiają się, jak leczyć narkomana czy pomóc alkoholikowi. Często im samym towarzyszy wstyd, przygnębienie, poczucie porażki i niezrozumienia, dlaczego mąż, ojciec, żona czy córka wpadły w sidła uzależnienia.

Terapia alkoholowa pozwala zmniejszyć problem społeczny

Alkoholizm czy narkomania nie dotyczą wyłącznie samego uzależnionego. Skutki może odczuwać cała rodzina, znajomi czy nawet osoby w pracy. Uzależnienie wpływa na każdego członka rodziny, a w szczególności na dzieci. W skrajnych przypadkach, kiedy oboje rodzice są uzależnieni, często dochodzi do zaniedbań oraz powstania patologicznych zachowań. Profesjonalna terapia alkoholowa lub narkotykowa podjęta w odpowiednim momencie, pozwala na zrewidowanie swojego życia, poukładanie w głowie problemów i odnalezienie odpowiedniej drogi do ich rozwiązania. Dzięki niej pacjenci dowiadują się, jak leczyć alkoholizm i mają szansę na ponowny, lepszy start w życie.

Pokonać wstyd – odwyk dla narkomanów

Leczenie narkomanii przebiega podobnie, jak w przypadku zwalczania alkoholizmu. Po zgłoszeniu się do ośrodka konieczny jest odpowiedni odwyk. Dla narkomanów przyjmowane środki są jak lekarstwo na wszelkie problemy. Fizycznie wyniszczają cały organizm i prowadzą do syndromu odstawienia. Niezbędna jest odpowiednia farmakoterapia oraz całodobowa obserwacja. Kolejnym krokiem jest terapia dla narkomanów pod okiem doświadczonego terapeuty – może przebiegać w grupie lub indywidualnie. Medjol ośrodek leczenia uzależnień od wielu lat pomaga wyjść na prostą każdemu, kto skomplikował sobie poprzez sięganie po przysłowiowy kieliszek lub „działkę”. Co ważne, oferuje pełną dyskrecję. Samo miejsce znajduje się na uboczu, w otoczeniu lasów i zieleni, dzięki czemu pacjenci i ich rodziny mogą czuć się komfortowo, niezależnie od tego, czy problemem jest alkoholizm, czy narkomania. Leczenie pozwala uzyskać odpowiednie bodźce do zmiany, ale to sam zainteresowany musi wykazać chęć i wykonać dużą pracę nad zwalczenie uzależnienia.

Leczenie narkomanii i alkoholizmu

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, jest poinformowanie bliskich o chęci rozpoczęcia leczenia, a następnie wybranie odpowiedniej placówki. Tam pod okiem specjalistów zostaje przeprowadzony detoks. Zarówno leczenie alkoholizmu, jak i narkomani nierzadko wiąże się z syndromem odstawienia i konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Dopiero po odtruciu pod okiem terapeuty pacjenci przechodzą terapię. Po zakończeniu leczenia powinni również uczęszczać na spotkania podtrzymujące. Odwyk dla narkomana i alkoholika to szansa na uwolnienie się od nałogu i zbudowanie relacji od nowa.

Jak walczyć z uzależnianiami? Terapia dla narkomanów i alkoholików

Walkę z uzależnieniami należy rozpocząć się od uświadamiania o istnieniu samego problemu. Edukacja powinna stanowić jeden z priorytetowych aspektów zwalczania uzależnień. Zwiększenie świadomości społecznej pozwala szybciej reagować na zaobserwowane problemy. Kolejnym jest dostępność terapii – warto wybrać zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu, gdzie pod okiem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zupełnie innym środowisku można na nowo poukładać sobie życie. Leczenie narkomanii pozwala uwolnić się od ciążącej potrzeby zażywania substancji i jej nielegalnego pozyskiwania.

Alkoholizm i narkomania są bez wątpienia problemem społecznym i chorobami cywilizacyjnymi. Z roku na rok coraz więcej osób traci kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu czy sięga po substancje odurzające. Istotna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiedniej terapii, która pomoże na nowo przewartościować życie, zmienić środowisko i zupełnie inaczej spojrzeć na otaczającą rzeczywistość.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button