Do uzależnienia od leków może dojść w zasadzie zawsze. Wystarczy przyjmowanie preparatów, do których organizm łatwo się przyzwyczaja. Człowiek odczuwa coraz silniejsze zapotrzebowanie na zażycie danej substancji, dzięki czemu wydaje mu się, że nie może bez niej normalnie funkcjonować. W tym czasie organizm ulega wyniszczeniu, a zdrowie psychiczne coraz bardziej się pogarsza. Co to jest lekomania? Jak rozpoznać to uzależnienie i jak z niego wyjść?
Co to jest lekomania?
Lekomania to uzależnienie od leków. Wywołuje określone objawy fizyczne oraz psychiczne. Brak określonej substancji w organizmie objawia się różnego rodzaju zaburzeniami, które łudząco przypominają zespół abstynencyjny. Chory jest drażliwy, pojawia się drżenie mięśni, pocenie się, czy zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego i krążenia. Dlaczego tak się dzieje? Substancje, które znajdują się w lekach, wpływają na pracę całego organizmu, stopniowo go wyniszczając. Przyczyn sięgania po leki może być wiele, niezależnie czy jest to początkowa faza, czy zaawansowana lekomania. Objawy uzależnienia trudno rozpoznać, a chory w większości przypadków nie przyzna się do problemu.
Lekomania – od jakich leków można się uzależnić?
Czym charakteryzuje się lekomania? Objawy i skutki są zazwyczaj podobne do tych, występujących u alkoholików czy narkomanów. Substancje uzależniające można znaleźć w lekach przeciwbólowych, nasennych, uspokajających czy dopingujących. Składnikami tych preparatów najczęściej są opioidy, barbiturany i benzodiazepiny. Opioidy to powszechnie dostępne w aptekach leki bez recepty. Leki na przeziębienie, a w szczególności na kaszel zawierają kodeinę, która także wykazuje działanie uzależniające. Leków z tą substancją nie należy nadużywać, lecz stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Barbiturany kiedyś były stosowane w lekach uspokajających i nasennych. Nadal są jednak substancją czynną w lekach na padaczkę i są stosowane w anestezjologii. Benzodiazepiny znajdują się w lekach nasennych i uspokajających. Łagodzą również napięcie nerwowe i stany lękowe. Organizm łatwo przyswaja odpowiednie dawki, co składania zażywającego do sięgania po większą ilość. Jak wyjść z lekomanii?
Lekomania – objawy uzależnienia
Do najczęstszych objawów należą zmiany w osobowości, silna koncentracja na zdobywaniu specyfiku, który zawiera substancję uzależniającą, zwiększanie przyjmowanych dawek (bez konsultacji z lekarzem), spadek zdolności psychomotorycznych, uporczywe przyjmowanie leków, nawet jeżeli dolegliwości ustąpiły. Lekomani, podobnie jak narkomani czy alkoholicy zmagają się z zespołem abstynencyjnym po odstawieniu leku. Towarzyszy temu szereg objawów – od pobudzenia, przez brak apetytu, zaburzenia snu, aż po apatię. Mogą również wystąpić omamy i halucynacje oraz drgawki. Jak rozpoznać pierwsze objawy lekomanii?
Objawy lekomanii – pierwsze sygnały wskazujące na uzależnienie
Większość uzależnionych od leków osób nie przyzna się przed rodziną i znajomymi, że ma problem związany z nadużywaniem medykamentów. Jak rozpoznać, że bliski zmaga się z problemem? Regularnie sięga po przepisany przez lekarza lek w coraz większych dawkach, pomimo tego, że dolegliwości ustąpiły. Kolejnym niepokojącym objawem są częste wizyty w przychodni czy u specjalistów z różnych dziedzin. Uzależniony chce uzyskać recepty, które zapewnią mu zapas preparatów. Lekoman czy lekomanka mają zawsze leki przy sobie, w przypadku ich braku pojawia się panika, stres i nerwowe ruchy. Z czasem w wyniku zażywania preparatów pojawiają się stany lękowe, bezsenność, drażliwość i wahania nastroju. Uzależniony ma problem z koncentracją, mową, pogarsza się pamięć i koordynacja ruchowa. Dodatkowo lekomani potrafią sprytnie manipulować – często udają objawy choroby, mówią, że zgubili recepty (w przypadku tych papierowych), wmawiają lekarzowi, że leki nie są skuteczne, proszą o dobranie silniejszej dawki, gdyż obecna nie pomaga, a także potrafią odwiedzić kilku specjalistów jednocześnie, by zdobyć ten sam lek. Leczenie lekomanii jest skuteczne i pomaga pacjentowi wrócić do równowagi.
Leczenie lekomanii
Przedawkowanie leków wyniszcza organizm, negatywnie wpływa na psychikę, a w skrajnych przypadkach prowadzi do zatrucia i śmierci. Istnieją sposoby leczenia lekomanii. Istotne jest przyznanie się do problemu i znalezienie miejsca, które udzieli pomocy. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedni ośrodek leczenia lekomanii. Empatyczni, wykwalifikowani specjaliści wskażą odpowiedni kierunek terapii, a pacjent poczuje się bezpiecznie i komfortowo. Leczenie lekomanii rozpoczyna się od detoksu. Natychmiastowe odstawienie leków jest ryzykowne dla zdrowia i życia, dlatego proces oczyszczania organizmu powinien przebiegać stopniowo i pod ścisłym nadzorem lekarza. Stopniowo zmniejsza się przyjmowane dawki, by finalnie całkowicie odstawić lek. Detoks polekowy sprawia, że poprawia się stan psychosomatyczny – wraca pamięć, zmniejsza się częstotliwość wahań nastrojów, drażliwość, ustępuje agresja. Kolejnym krokiem jest terapia – grupowa lub indywidualna. Chory uświadamia sobie, jakie są przyczyny sięgania po leki, jak radzić sobie z pokonywaniem życiowych przeszkód oraz jak ponownie nie wrócić do nałogu. Zalecana jest również terapia podtrzymująca. Ośrodek Mediol zapewnia kompleksowe wsparcie na każdym etapie leczenia. Jest położony w ustronnym, zacisznym miejscu, co pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji.
Lekomania jest trudniejsza do zdiagnozowania niż uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Dzięki odpowiedniej diagnozie i terapii uzależniony jest w stanie poradzić sobie z problemem. Ośrodek leczenia lekomanii zapewnia warunki, które na neutralnym gruncie, bez dostępu do leków pozwalają na nowo przewartościować życie i odnaleźć właściwą drogę. To miejsce, w którym pacjentom zapewnia się pełną anonimowość i pozwala skupić na walce z nałogiem.