Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to choroba, która wpływa na całe życie osoby uzależnionej, a także na jej najbliższe otoczenie. Jedynie odpowiednio dobrana terapia i wewnętrzna motywacja do abstynencji pozwalają pokonać trudności. Istnieje wiele metod, które wspomagają walkę z alkoholizmem. Już na etapie leczenia odwykowego warto znaleźć pasję, która będzie dawała choremu dużo przyjemności, pomoże się zrelaksować i zajmie myśli.  Sprawdź, jakie są możliwości i gdzie znaleźć ciekawe zajęcia, które wspomagają wyjście z alkoholizmu.

Jak uprawianie sportu pomaga w walce z uzależnieniem?

Jedną z najchętniej wybieranych aktywności, która wspomaga leczenie z uzależnienia, jest sport. Zajęcia na siłowni, bieganie w terenie, pływanie, pilates czy gry zespołowe takie, jak siatkówka, koszykówka, tenis ziemny lub squash nie tylko pozytywnie wpływają na kondycję organizmu i poprawiają wydolność, ale także pozwalają poznać nowych ludzi, spędzić przyjemnie czas i nieco się zmęczyć. Wysiłek fizyczny sprawia, że podnosi się poziom kortyzolu, uwalniają się endorfiny i zostaje  wyprodukowany hormon szczęścia. Pozwala to zredukować stres i pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną. Pokonywanie własnych barier poprawia samoocenę, przyczynia się do lepszego myślenia o swoich możliwościach i pozwala docenić samego siebie. Sport regularnie uprawiany może być również wsparciem w wytrwaniu w trzeźwości. Sprawia, że człowiek czuje się mniej zestresowany rozluźniony i zrelaksowany. Pozwala to znacząco ograniczyć bodźce, które wywołują chęć sięgnięcia po używkę. Regularne zajęcia fizyczne warto uzupełnić o relaksujące masaże, medytacje lub inne aktywności, które powodują wyciszenie i ukojenie. Osoby, które pracują nad własną pewnością, mają pasje i zainteresowania są również mniej narażone na nawroty choroby alkoholowej.

Wpływ aktywności fizycznej na radzenie sobie z problemami

Osobom, które zmagają się z uzależnieniem często towarzyszą negatywne emocje – pojawia się gniew, poczucie bezradności, depresja, lęki, brak wiary we własne możliwości. Sport pomaga podbudować swoją samoocenę. Poprawia nie tylko kondycję fizyczną ale także psychiczną. Kolejne pokonywanie barier, na przykład podnoszenie coraz większych ciężarów czy bieganie na dłuższe dystanse pozytywnie nastrajają do działania. To doskonała forma motywacji – walka z alkoholizmem jest efektywniejsza. Sport może pełnić również substytut picia. Zastąpienie używek aktywnością pomaga w opuszczeniu toksycznego środowiska. Warto pamiętać, że regularne ćwiczenia uczą również samodyscypliny. Pomagają również wzmocnić układ odpornościowy, który często osłabiony przez nadużywanie alkoholu. Poprawiają się również parametry krwi oraz wydolność płuc. Walka z alkoholizmem to także konieczność zadbania o zniszczone przez nałóg narządy.

Inne aktywności wspierające walkę z uzależnieniem od alkoholu

Problem z alkoholem wymaga kompleksowego podejścia. Nie tylko sport może wspierać walkę z uzależnieniem. Doskonale sprawdzą się również zajęcia kreatywne, jak na przykład lepienie z gliny, rysowanie, malowanie czy decoupage. Terapia uzależnień poprzez sztukę pozwala odpocząć głowie, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Często także pomaga odkryć w sobie nowe talenty, które później można przekuć w pracę zawodową. Ciekawym pomysłem może być również wolontariat. Możesz go poszukać w pobliskim schronisku dla zwierząt, fundacji czy nawet w szpitalu. Zaangażowanie w pomoc innym to bardzo dobra forma wsparcia terapii uzależnień. Często wiąże się również z drobnymi pracami fizycznymi, uczy odpowiedzialności samodyscypliny i pomaga otworzyć się na drugiego człowieka. Dzięki temu walka z uzależnieniem może odbywać się wielotorowo. Odnalezienie pasji czy inwestycja w rozwój osobisty pozwalają stanąć na nogi i rozpocząć nowe życie. Ośrodek uzależnień alkoholowych Medjol oferuje kompleksowe leczenie – detoks, terapie indywidualne i grupowe to początek tej trudnej drogi.

Odwyk alkoholowy prywatnie pod okiem profesjonalistów pozwala skupić się na sobie i swoich problemach. Warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe aktywności powinny być wsparciem dla chorego w okresie terapii, a także po jej zakończeniu. Nie zastąpią profesjonalnego leczenia odwykowego czy pracy z terapeutą. Kluczowe do pokonania alkoholizmu jest odnalezienie przyczyn sięgania po kieliszek, a także przepracowanie w sobie wszystkich problemów. Warto jednak korzystać z dostępnych form aktywności fizycznej, zaangażować się w pomoc innym lub opiekę nad zwierzętami. Takie dodatkowe zajęcia z pewnością wspomogą odnalezienie nowej życiowej drogi.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button